papież Franciszek

Nie można mieć nieba i ziemi

Iść za Jezusem to z ludzkiego punktu widzenia nie jest dobry interes, bo oznacza pójście na służbę. Tak czynił Pan. I jeśli On daje ci możliwość bycia pierwszym, musisz zachowywać się jak ostatni, to znaczy służyć. A jeśli Pan daje ci możliwość posiadania dóbr, masz zachowywać się służebnie wobec innych. Są trzy rzeczy, trzy stopnie, które oddalają nas od Jezusa: bogactwo, zaszczyty i pycha. Stąd tak niebezpieczne jest bogactwo, bo prowadzi cię ku zaszczytom i zaczynasz uważać się za ważnego. A gdy za takiego się uważasz, zadzierasz głowę i jesteś zgubiony.

Drogą wskazaną przez Pana jest „ogołocenie” za Jego przykładem. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich (Mk 10, 44). „Nauczenie apostołów, by służyli, kosztowało Jezusa bardzo wiele czasu, gdyż im trudno to było zrozumieć”. Ale „również i my powinniśmy prosić Jezusa, by nas wprowadził na tę drogę, nauczył mądrości służby i pokory, mądrości bycia ostatnimi, by służyć braciom i siostrom w Kościele”.

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 144 (Nie można mieć nieba i ziemi)

Wersja „obrazkowa” tego wpisu (Kliknij w obrazek, aby powiększyć):-)

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 144 (Nie można mieć nieba i ziemi)
Droga prawdziwej pokory, papież Franciszek

Powyższy cytat pochodzi z książki pt. „Bóg szuka nas na marginesie – Słowa z Domu Świętej Marty”, która jest zapisem homilii wygłaszanych codziennie przez papieża Franciszka, podczas Mszy Świętych celebrowanych w Domu Świętej Marty (pozycja ta obejmuje okres od 31 marca 2014 roku do 26 czerwca 2015). „Papież Franciszek mówi o wierze, która nie jest zadaniem do wykonania, o radości, która może być udziałem każdego z nas i nadziei, która nigdy nie zawodzi” – fragment z okładki książkiJeżeli więc zainteresuje cię któryś z cytatów pochodzących z tej książki, gorąco zachęcam cię do jej zakupu – jestem przekonany, że warto wsłuchiwać się w słowa proroka naszych czasów, jakim jest dla wielu (w tym dla mnie) papież Franciszek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książce, wejdź tutaj: Bóg szuka nas na marginesie

0 0 Głosuj
Article Rating