papież Franciszek

Bogactwo, którym się nie dzielimy, rodzi zepsucie

Przywiązanie do bogactwa jest początkiem wszelkiego zepsucia. Tak dzieje się wszędzie: czy chodzi o zepsucie nas samych, przekupstwo w interesach czy drobne oszustwo handlarza, który ujmie parę deko z właściwej wagi, korupcję polityczną czy demoralizujące wychowanie… Dlaczego? Bo ci, którzy są przywiązani do posiadanej władzy lub majątku, wierzą, że już się znaleźli w raju. Skupiają się na sobie i nie mają innej perspektywy ani nadziei. A ostatecznie i tak będą musieli wszystko zostawić (…)

Życie bez perspektywy to życie jałowe, tak jak smutne jest życie pozbawione nadziei. Przywiązanie do bogactw rodzi smutek i bezpłodność. Powiadam „przywiązanie”, a nie „właściwe zarządzanie dobrami”, bo bogactwo jest do użytku wspólnego, jest dla wszystkich. A jeśli Bóg powierza je komuś, czyni to, aby służyło wszystkim, a nie tylko bogaczowi. Nie po to, by zamknął je w sercu, które przez to staje się zepsute i smutne (…)

Pierwsze z Błogosławieństw brzmi: Błogosławieni ubodzy w duchu (Mt 5, 3). Trzeba zatem pozbyć się tego przywiązania do bogactw, które daje Pan, i sprawić, aby służyły one wspólnemu dobru. To jedyny sposób. Rozewrzeć dłoń, otworzyć serce, poszerzyć perspektywę. Bo jeśli masz zaciśnięte dłonie i zamknięte serce jak ów człowiek, który wyprawiał uczty i wdziewał kosztowne szaty, nie masz perspektywy, nie widzisz innych, którzy są w potrzebie, i skończysz jak tamten: z dala od Boga.

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 143 (Bogactwo, którym się nie dzielimy, rodzi zepsucie)

Wersja „obrazkowa” tego wpisu (Kliknij w obrazek, aby powiększyć):-)

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 143 (Bogactwo, którym się nie dzielimy, rodzi zepsucie)
Droga prawdziwej pokory, papież Franciszek

Powyższy cytat pochodzi z książki pt. „Bóg szuka nas na marginesie – Słowa z Domu Świętej Marty”, która jest zapisem homilii wygłaszanych codziennie przez papieża Franciszka, podczas Mszy Świętych celebrowanych w Domu Świętej Marty (pozycja ta obejmuje okres od 31 marca 2014 roku do 26 czerwca 2015). „Papież Franciszek mówi o wierze, która nie jest zadaniem do wykonania, o radości, która może być udziałem każdego z nas i nadziei, która nigdy nie zawodzi” – fragment z okładki książkiJeżeli więc zainteresuje cię któryś z cytatów pochodzących z tej książki, gorąco zachęcam cię do jej zakupu – jestem przekonany, że warto wsłuchiwać się w słowa proroka naszych czasów, jakim jest dla wielu (w tym dla mnie) papież Franciszek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książce, wejdź tutaj: Bóg szuka nas na marginesie

0 0 Głosuj
Article Rating