papież Franciszek

Służyć innym bezinteresownie

Drogą Jezusowego ucznia jest iść wciąż dalej, niosąc Dobrą Nowinę. Ale jest jeszcze jeden szlak do przebycia: droga wewnętrzna, pokonywana w sobie, droga ucznia, który w modlitwie, w medytacji codziennie poszukuje Pana. Trzeba przebyć również i tę drogę, bo jeśli uczeń nie szuka wciąż Boga, Ewangelia, którą niesie innym, będzie anemiczna, rozcieńczona i pozbawiona mocy.

(…) Jeśli uczeń nie idzie, aby służyć, nie służy mu to, że idzie. Jeśli jego życie nie jest służbą, nie nadaje się do życia jako chrześcijanin. Bo czyha na niego pokusa egoizmu. „Owszem, jestem chrześcijaninem, mam w sobie spokój, spowiadam się, chodzę na mszę, wypełniam przykazania”. A przecież trzeba także służyć innym! Służyć Jezusowi obecnemu w każdym chorym, uwięzionym, głodnym i nagim człowieku. Takie właśnie było Jego zalecenie, kiedy mówił, że przez wzgląd na Niego powinniśmy posługiwać innym.

(…) Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie (Mt 10, 8), mówi Jezus. „Droga służby jest bezinteresowna, bo zbawienie otrzymaliśmy za darmo; to czysta łaska: nikt z nas jej sobie nie kupił ani na nią nie zasłużył. To łaska Ojca przez Jezusa Chrystusa i jego ofiarę”.

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 149 (Służyć innym bezinteresownie)

Wersja „obrazkowa” tego wpisu (Kliknij w obrazek, aby powiększyć):-)

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 149 (Służyć innym bezinteresownie)
Droga prawdziwej pokory, papież Franciszek

Powyższy cytat pochodzi z książki pt. „Bóg szuka nas na marginesie – Słowa z Domu Świętej Marty”, która jest zapisem homilii wygłaszanych codziennie przez papieża Franciszka, podczas Mszy Świętych celebrowanych w Domu Świętej Marty (pozycja ta obejmuje okres od 31 marca 2014 roku do 26 czerwca 2015). „Papież Franciszek mówi o wierze, która nie jest zadaniem do wykonania, o radości, która może być udziałem każdego z nas i nadziei, która nigdy nie zawodzi” – fragment z okładki książkiJeżeli więc zainteresuje cię któryś z cytatów pochodzących z tej książki, gorąco zachęcam cię do jej zakupu – jestem przekonany, że warto wsłuchiwać się w słowa proroka naszych czasów, jakim jest dla wielu (w tym dla mnie) papież Franciszek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książce, wejdź tutaj: Bóg szuka nas na marginesie

0 0 Głosuj
Article Rating