Ćwiczenia duchowe (św. Ignacy Loyola)2021-02-06T14:34:09+01:00
Ćwiczenia duchowe (św. Ignacy Loyola)

„Ćwiczenia Duchowe – pisał sam św. Ignacy – są najlepszą rzeczą, jaką w tym życiu mogę sobie pomyśleć i w oparciu o doświadczenie zrozumieć, aby człowiek mógł i sam osobiście skorzystać i wielu innym przynieść owocną pomoc i korzyść”.

Ćwiczenia Duchowe są owocem mistycznych przeżyć i wieloletniej refleksji św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. Ich ogromna skuteczność i moc sprawdzona przez samego Świętego i jego pierwszych towarzyszy doprowadziła do oficjalnego zatwierdzenia Ćwiczeń w 1548 roku przez papieża Pawła III. W ten sposób Kościół wzbogacił się o nową metodę ułatwiająca wewnętrzną przemianę i odnajdywanie woli Bożej w życiu człowieka.

[źródło: deon.pl]

„Ćwiczenia duchowne” to wyjątkowa pozycja. Niech o jej wyjątkowości świadczy fakt, że jest to jedyny podręcznik stosowany powszechnie już od ponad 450 lat. Jak to możliwe, że tak leciwa książka ciągle zachwyca tysiące osób, spragnionych Bożej obecności? Dlaczego tak wielu podąża drogą ćwiczeń przygotowanych przecież jeszcze w średniowieczu? Co jest w niej tak pociągającego?

Pewnie każdy z tych, którzy zetknęli się z tymi ćwiczeniami, ma swoją odpowiedź. Ja odpowiadam na to pytanie słowem: „Skuteczność”. One po prostu działają:-) Pozwalają tym, którzy tego pragną doświadczać obecności Boga żywego. Pozwalają zanurzyć się w Tym, Który Jest. Pozwalają zapomnieć o sobie i pamiętać o Tym, Który nas stworzył, i do Którego, od początku czasu, należymy.

Więc, być może, skoro czytasz te słowa, „Ćwiczenia duchowne” są właśnie dla ciebie. Może to właśnie do ciebie skierowane jest to zaproszenie, na spotkanie z żywym Bogiem. Jeżeli tak jest, to gorąco zachęcam cię, byś zajrzał tutaj: Rekolekcje ignacjańskie. Znajdziesz tam listę najbliższych rekolekcji przeprowadzanych zgodnie z planem „Ćwiczeń duchownych”. Jeżeli nie miałeś wcześniej kontaktu z Ćwiczeniami zacznij od „Fundamentu”. Znajdź termin i miejsce, które najbardziej ci odpowiada i zapisz się :-) A po powrocie napisz, co się zmieniło w twoim życiu :-)

Wybrane cytaty pochodzące z książki „Ćwiczenia duchowe”:

Reguły rozdawania jałmużny (część 2 z 3), Rozdawaj jałmużny tak jakbyś już teraz był w godzinie śmierci, św. Ignacy Loyola

Tags: , , , , , , , |

Lista wszystkich wpisów na blogu, pochodzących z książki „Ćwiczenia duchowe”:

Tag: Ćwiczenia duchowe

Jeżeli chcesz nabyć tą książkę możesz to zrobić tutaj:  Wydawnictwo WAM

Podoba Ci się ta strona - podziel się nią z innymi! Dziękuję :-)

0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Notatki i playlista

Twoje notatki (kliknij tutaj) 

Playlista
Jeżeli chcesz, aby poniższa playlista odtwarzała się w tle, gdy przeglądasz wpisy na blogu, uruchom playlistę a potem kliknij w logo YouTube (opcja: Obejrzyj na youtube.com).

Przejdź do góry