Chmura niewiedzy (Autor nieznany)

Chmura niewiedzy

„Traktaty przedstawione w tej książce zachowały się w większości manuskryptów jako dzieło jednego Autora. (…) Powstały one w połowie XIV wieku w Angli. Nieznany Autor, prawdopodobnie kapłan i pustelnik, jest oryginalny i tradycyjny jednocześnie. Pozostając wierny nauce Ojców Kościoła, opiera się na ich poglądach, zapożycza od nich myśli do własnych pism, a nawet ich tłumaczy. Nie są to jednak przekłady w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. 

W jego opracowaniu nabierają jakiegoś dodatkowego autorytetu, naznaczone są osobistą myślą ich tłumacza, mistrza o głębokim życiu wewnętrznym. Z pewnością otrzymał staranne wykształcenie w filozofii i teologii scholastycznej. Był uczniem Szkoły św. Wiktora, jak i też i uczniem św. Bernarda z Lairvaux i Pseudo-Dionizego. 

(…) Jest więc ta książeczka dla rodzajem przewodnika dla zaawansowanych w życiu modlitwy, dla tych, którzy odczuwają pragnienie Boga i ożywieni tym pragnieniem są gotowi podążać wąską i stromą ścieżką, aby przez wąską bramę wejść na spotkanie z Tym, „który nas wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła …” (1 P 2,9)

Ze wstępu

Chmura niewiedzy to wyjątkowa pozycja. Do tej pory nie spotkałem tak precyzyjnego i pięknego zarazem, przewodnika, prowadzącego do zjednoczenia z Tym Który Jest. Z racji swojej bezpośredniości w opisywaniu tego, co opisać „po ludzku” po prostu się nie da, jest to książka, która może w pierwszym kontakcie, wydawać się niezrozumiała i zawiła. Stąd autor wstępu pisze, że jest to książka „dla zaawansowanych”. W moim rozumieniu, „być zaawansowanym w życiu modlitwy” nie oznacza znajomości „zaawansowanych” metod modlitwy czy „zaawansowanych” sposobów obcowaniem z naszym Stwórcą. Prawdziwe zaawansowanie w relacji z Bogiem mierzy się tym, jak bardzo pragnę przebywać w Bożej obecności. Jak bardzo zdeterminowany jestem aby w Boże ręcę powierzyć swój los. Jak bardzo mam dosyć tego, co świat chce mi dać. I jak bardzo tęsknię za tym co Bóg mi przeznaczył.

I wierzę, że skoro zaglądasz na tego bloga, skoro Pan skierował ciebie na tą właśnie stronę, to  jest to właśnie czas, abyś przyjrzał się tej wspaniałej książce. I dzięki niej, z Bożą pomocą, został przemieniony w nowego człowieka. Tak byś mógł/mogła powtarzać za św. Pawłem „Nie żyję już ja, ale żyję we mnie Chrystus”.

Lista wszystkich wpisów na blogu, pochodzących z książki „Chmura niewiedzy”:

Tag: Chmura niewiedzy

Jeżeli chcesz nabyć tą książkę możesz to zrobić tutaj:  Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów- Chmura niewiedzy

0 0 Głosuj
Article Rating