Chmura niewiedzy (nieznany Autor)

Strona główna/Dzieła które polecam/Chmura niewiedzy (nieznany Autor)
Chmura niewiedzy (nieznany Autor)2020-12-30T16:53:53+01:00
Chmura niewiedzy (Autor nieznany)

Chmura niewiedzy

„Traktaty przedstawione w tej książce zachowały się w większości manuskryptów jako dzieło jednego Autora. (…) Powstały one w połowie XIV wieku w Angli. Nieznany Autor, prawdopodobnie kapłan i pustelnik, jest oryginalny i tradycyjny jednocześnie. Pozostając wierny nauce Ojców Kościoła, opiera się na ich poglądach, zapożycza od nich myśli do własnych pism, a nawet ich tłumaczy. Nie są to jednak przekłady w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. 

W jego opracowaniu nabierają jakiegoś dodatkowego autorytetu, naznaczone są osobistą myślą ich tłumacza, mistrza o głębokim życiu wewnętrznym. Z pewnością otrzymał staranne wykształcenie w filozofii i teologii scholastycznej. Był uczniem Szkoły św. Wiktora, jak i też i uczniem św. Bernarda z Lairvaux i Pseudo-Dionizego. 

(…) Jest więc ta książeczka dla rodzajem przewodnika dla zaawansowanych w życiu modlitwy, dla tych, którzy odczuwają pragnienie Boga i ożywieni tym pragnieniem są gotowi podążać wąską i stromą ścieżką, aby przez wąską bramę wejść na spotkanie z Tym, „który nas wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła …” (1 P 2,9)

Ze wstępu

Chmura niewiedzy to wyjątkowa pozycja. Do tej pory nie spotkałem tak precyzyjnego i pięknego zarazem, przewodnika, prowadzącego do zjednoczenia z Tym Który Jest. Z racji swojej bezpośredniości w opisywaniu tego, co opisać „po ludzku” po prostu się nie da, jest to książka, która może w pierwszym kontakcie, wydawać się niezrozumiała i zawiła. Stąd autor wstępu pisze, że jest to książka „dla zaawansowanych”. W moim rozumieniu, „być zaawansowanym w życiu modlitwy” nie oznacza znajomości „zaawansowanych” metod modlitwy czy „zaawansowanych” sposobów obcowaniem z naszym Stwórcą. Prawdziwe zaawansowanie w relacji z Bogiem mierzy się tym, jak bardzo pragnę przebywać w Bożej obecności. Jak bardzo zdeterminowany jestem aby w Boże ręcę powierzyć swój los. Jak bardzo mam dosyć tego, co świat chce mi dać. I jak bardzo tęsknię za tym co Bóg mi przeznaczył.

I wierzę, że skoro zaglądasz na tego bloga, skoro Pan skierował ciebie na tą właśnie stronę, to  jest to właśnie czas, abyś przyjrzał się tej wspaniałej książce. I dzięki niej, z Bożą pomocą, został przemieniony w nowego człowieka. Tak byś mógł/mogła powtarzać za św. Pawłem „Nie żyję już ja, ale żyję we mnie Chrystus”.

Wybrane wpisy pochodzące z książki „Chmura niewiedzy”:

Tags: , , , , , , , , , , , , , , |

Nie sądź ale słuchaj i staraj się zrozumieć Jest jeszcze jedna rzecz, na którą musisz zwrócić baczną uwagę, ty, który czytasz moje słowa, albo je słyszysz, a zwłaszcza teraz, kiedy wprowadzam rozróżnienie  między tymi, którzy są powołani do zbawieniam, [...]

Tags: , , , |

On jest Bądź przekonany, że w tym dziele nie powinieneś się nawet zastanawiać nad przymiotami Bożymi, nie tylko nad twoimi własnymi. Nie ma słowa, ani pojęcia, ani myśli, która by bardziej odpowiadała Nieskończoności, którą jest Bóg, aniżeli to, co [...]

Lista wszystkich wpisów na blogu, pochodzących z książki „Chmura niewiedzy”:

Tag: Chmura niewiedzy

Jeżeli chcesz nabyć tą książkę możesz to zrobić tutaj:  Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów- Chmura niewiedzy

Podoba Ci się ta strona - podziel się nią z innymi!

0 0 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Notatki i playlista

Twoje notatki (kliknij tutaj) 

Playlista
Jeżeli chcesz, aby poniższa playlista odtwarzała się w tle, gdy przeglądasz wpisy na blogu, uruchom playlistę a potem kliknij w logo YouTube (opcja: Obejrzyj na youtube.com).

Go to Top