0(0)

10 tygodni z br. Wawrzyńcem

 • Przez Rafał
 • Poziom kursu: Wszystkie poziomy
 • Kategorie Mistycy
 • Suma zarejestrowanych 10
 • Ostatnia aktualizacja 3 czerwca, 2020

O kursie

10 tygodni z Wawrzyńcem to 50 wybranych fragmentów wspaniałej książki "Życie w Bożej obecności". Słowa br. Wawrzyńca poprzedzone są zaproszeniem do krótkiej adoracji naszego Stwórcy. Dzięki temu całość, wierzę w to mocno, pozwoli ci doświadczyć piękna trwania w Bożej obecności.

Opis

Zapraszam Cię na spotkanie z br. Wawrzyńcem od Zmartwychwstania i jego słowami zapisanymi w książce „O praktykowaniu Bożej obecności”.

Ten kurs składa się z 60 lekcji, w których znajdziesz 50 wybranych przeze mnie fragmentów pochodzących z jedynego dzieła, które przekazuje nam świadectwo życia br. – skromnego karmelity żyjącego w XVII w.

O praktykowaniu Bożej obecności, Wawrzyniec od Zmartwychwstania

Wawrzyniec od Zmartwychwstania (1614 – 12 luty 1691) – urodził się jako Mikołaj Herman w Lotaryngii, w ubogiej i pobożnej rodzinie.  W wieku 18 lat doświadcza, pod uschniętym drzewem (które w jego widzeniu ożywia się, zakwita i pokrywa się owocami) objawienia wielkiej opatrzności i potęgi Boga. Od tego momentu w sercu Mikołaja rośnie pragnienie oddania się na służbę Bogu.

W wieku 18 lat wstąpił do wojska. Dla biednego, młodego chłopaka była to możliwość otrzymania ciepłego posiłku i skromnego żołdu. Uczestniczy w wojnie trzydziestoletniej. Dwa razy zostaje cudownie uratowany od śmierci, m. in. podczas walk o Rambervilles w 1635 roku, w czasie których odnosi rany. Przewieziono go wówczas do jego rodzinnej miejscowości. Jego ciało powracało do zdrowia, a pragnienie oddania się Bogu odzywa się z nową siłą.

Po krótkim epizodzie życia pustelniczego, uznaje że ta forma życia nie jest dla niego. Potem przebywa w Paryżu, gdzie pracuje jako służący, a jednocześnie modli się o odkrycie swojego powołania. Po jakimś czasie rozpoznaje (m.in po rozmowach ze swoim wujem Janem, karmelitą bosym – konwersem), że ma wstąpić do paryskiego karmelu i zostać bratem konwersem.

Staje się do 10 sierpnia 1640 roku, w  święto patronalne swojej parafii i w rocznicę zranienia pod Rambervilles, gdy przyjmuje habit i imię zakonne – staje się Wawrzyńcem od Zmartwychwstania.

Brat Wawrzyniec od Zmartwychwstania prowadzi proste życie zakonne. Najpierw przez długie lata jest kucharzem. Po 15 latach pracy w kuchni na skutek zdrowotnych trudności musi ją opuścić i podejmuje się posługi szewca.

Trwając w obecności wobec Boga i siebie, w pogodzie ducha i pełnej świadomości umiera 12 lutego 1691 roku.

„O praktykowaniu Bożej obecności” to jeden z najbardziej poruszających dokumentów i przewodników duchowych, jakie powstały w historii chrześcijaństwa. Szczupła spuścizna literacka XVII-wiecznego francuskiego karmelity Wawrzyńca od Zmartwychwstania pozostaje wciąż jedną z najpopularniejszych książek o duchowości, utrzymująca się od lat na światowych listach religijnych bestsellerów. Czytana szczególnie przez ludzi świeckich.
Droga duchowa, którą proponuje brat Wawrzyniec, ma w sobie wielką moc i urzeka prostotą. Wawrzyniec, prosty mnich, zajmujący się ciężką pracą dla klasztoru w kuchni i warsztacie szewskim, odkrywa, że w każdej swojej czynności może cieszyć się Bożą obecnością, uświęcając wszystko co robi, jak w chwilach najgłębszej modlitwy.
Od tej pory odnajduje nowe wymiary codziennego życia, które nie zmieniając swojej zewnętrznej formy, zupełnie przemieniają swoją treść. W zachowanych listach, maksymach i konferencjach brat Wawrzyniec pokazuje praktyczne sposoby i drogi, dzięki którym do swojego życia Bożą obecność może wprowadzić każdy chrześcijanin.

Z okładki książki

Nie pamiętam jak ta książka trafiła w moje ręce – od razu jednak zauroczyła mnie tym, jak w prosty i jednoznaczny sposób prowadzi do doświadczenia Bożej obecności. Dlatego właśnie słowa br. Wawrzyńca stały się jednymi z pierwszych słów jakie umieściłem na swoim blogu. A gdy powstał w mojej głowie pomysł na tworzenie kursów on-line wybór również padł na Wawrzyńca.

Ten kurs jest bardzo prosty. W ciągu każdego z dziesięciu tygodni pięć dni zawierają lekcje rozpoczynane chwilą milczącej adoracji, a następnie zapraszam cię do przeczytania wybranego na ten dzień fragmentu książki. Nie przepisywałem tych fragmentów w samą treść lekcji – zamiast tego zdecydowałem się na umieszczenie linków, które przenosić cię będą do odpowiedniego wpisu na blogu (wpis ten otworzy się w nowym oknie).  Dwa ostatnie dni w każdym tygodniu to czas na refleksję nad tym, czego dowiedziałaś/eś się w minionych dniach.

Na koniec bardzo zachęcam cię do zakupu książki, dzięki której powstał ten kurs. Zapewniam cię, że jeżeli, któreś ze słów, które przeczytasz podczas tych kolejnych 10 tygodni poruszy twoje serce, w „O praktykowaniu Bożej obecności” znajdziesz ich znacznie więcej. I nie będziesz żałowała/ł tego zakupu :-)

Jeżeli chcesz nabyć tą książkę możesz to zrobić tutaj:  wydawnictwo Esprit

Czego się nauczę?

 • Dowiesz się dlaczego każdy może żyć w Bożej obecności
 • Dowiesz się jak doświadczać Boga w codzienności

Tematy tego kursu

60Lekcje

Tydzień 1

Sposób na przebywanie z Bogiem
Ciągła uwaga skierowana ku Bogu
Adorować Boga w swoim wnętrzu
Bóg jest w naszych sercach
Podsumowanie tygodnia 1

Tydzień 2

Tydzień 3

Tydzień 4

Tydzień 5

Tydzień 6

Tydzień 7

Tydzień 8

Tydzień 9

Tydzień 10

About the instructor

Jeszcze niedawny ateista, nawrócony w 2015r. po trzech latach poszukiwań innego sposobu życia (ten, który znał, w którym nie było miejsca na Boga, okazał się bardzo rozczarowujący). Oddał życie Jezusowi i od tego dnia wciąż na nowo zachwyca się Tym, Który Jest. Prowadzi bloga Zapiski z zielonego zeszytu (https://zielonyzeszyt1977.pl/) oraz projekt Cała Polska wielbi Pana (https://www.calapolskawielbipana.pl)
5.00 (1 Oceny)

5 Kursy

29 studenci

Darmowy

Materiał zawiera

 • 50 wybranych fragmentów pochodzących z książki "O praktykowaniu Bożej obecności"

Wymagania

 • Potrzebujesz 10-15 minut każdego dnia
 • I pragnienia, aby zaufać Bogu jeszcze bardziej

Docelowi odbiorcy

 • Każdy pragnący doświadczyć obecności żywego Boga w swoim życiu
 • Każdy pragnący pogłębić swoją wiarę

Notatki i playlista

Twoje notatki (kliknij tutaj) 

Playlista
Jeżeli chcesz, aby poniższa playlista odtwarzała się w tle, gdy przeglądasz wpisy na blogu, uruchom playlistę a potem kliknij w logo YouTube (opcja: Obejrzyj na youtube.com).

Przejdź do góry