Zbawienie jest tylko w Jezusie (2 z 3) - Czy chcę być zbawiony w Boży sposób czy na własną modłę? papież Franciszek

Zbawienie jest tylko w Jezusie (2 z 3) – Czy chcę być zbawiony w Boży sposób czy na własną modłę? 

[Zobacz część pierwszą]

(…) To właśnie klasa rządząca zamyka drzwi przed tym, w jaki sposób Bóg chce nas zbawić. I tym można tłumaczyć ostre rozmowy Jezusa z ówczesnymi elitami. Ich przedstawiciele kłócą się, wystawiają Go na próbę, zastawiają pułapki, by zobaczyć, czy w nie wpadnie. To jest opór wobec zbawienia. Jezus im powiada: „Nie rozumiem was! Jesteście jak te dzieci: graliśmy wam na flecie, a wyście nie tańczyli; śpiewaliśmy wam lamentacje, a wyście nie płakali! Czego jeszcze chcecie?”. „Chcemy zbawienia na naszą modłę!”. Zawsze pojawia się opór wobec Bożego sposobu zbawienia.

To postawa niemająca nic wspólnego z postawą wiernego ludu, który rozumie i akceptuje zbawienie przyniesione przez Jezusa. Zbawienie, które dla przywódców ludu zredukowane jest do 613 przepisów, będących wytworem gorączki intelektualnej i teologicznej.

Oni nie wierzą w miłosierdzie i w przebaczenie: wierzą w ofiarę. „Chcę miłosierdzia, nie ofiar”. I wierzą w to, co jest uporządkowane, dobrze uporządkowane, jasne. Również i my, każdy z nas, przeżywa ten dramat. Ale warto zapytać: jak chcę być zbawiony? Na moją własną modłę? Zgodnie z duchowością, która jest dobra, dobrze się z nią czuję, ale która jest sztywna, wszystko jest w niej jasne i nie ma żadnego ryzyka? Czy na sposób Boży, to znaczy na drodze Jezusa, który zawsze nas zaskakuje, zawsze otwiera przed nami drzwi do tajemnicy wszechmocy Bożej, jaką jest miłosierdzie i przebaczenie?

Ciąg dalszy nastąpi 🙂

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 62 (Zbawienie jest tylko w Jezusie (2 z 3) – Czy chcę być zbawiony w Boży sposób czy na własną modłę?)

Wersja „obrazkowa” tego wpisu (Kliknij w obrazek, aby powiększyć):-)

Zbawienie jest tylko w Jezusie (2 z 3) - Czy chcę być zbawiony w Boży sposób czy na własną modłę? papież Franciszek
Bóg szuka nas na marginesie

Powyższy cytat pochodzi z książki pt. „Bóg szuka nas na marginesie – Słowa z Domu Świętej Marty”, która jest zapisem homilii wygłaszanych codziennie przez papieża Franciszka, podczas Mszy Świętych celebrowanych w Domu Świętej Marty (pozycja ta obejmuje okres od 31 marca 2014 roku do 26 czerwca 2015). „Papież Franciszek mówi o wierze, która nie jest zadaniem do wykonania, o radości, która może być udziałem każdego z nas i nadziei, która nigdy nie zawodzi” – fragment z okładki książkiJeżeli więc zainteresuje cię któryś z cytatów pochodzących z tej książki, gorąco zachęcam cię do jej zakupu – jestem przekonany, że warto wsłuchiwać się w słowa proroka naszych czasów, jakim jest dla wielu (w tym dla mnie) papież Franciszek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książce, wejdź tutaj: Bóg szuka nas na marginesie

0 0 Głosuj
Article Rating