Trzy stopnie pokory (część 2 z 3), Drugi stopień pokory – obojętność na wszystko prócz służby Bogu i zbawieniu duszy, św. Ignacy Loyola

Trzy stopnie pokory (część 2 z 3), Drugi stopień pokory – obojętność na wszystko prócz służby Bogu i zbawieniu duszy

Drugi rodzaj pokory. Jest to pokora doskonalsza niż pierwsza. A mianowicie, jest ona wtedy, gdy znajduje się w takim stanie [ducha], że już nie chcę ani nie skłaniam się bardziej do posiadania bogactwa niż do ubóstwa, do szukania zaszczytów bardziej niż do wzgardy, do pragnienia życia długiego raczej niż do krótkiego, jeżeli byłaby [w każdym wypadku] równa [co najmniej] służba Bogu i Panu naszemu i zbawienie mej duszy. [Jest to pokora] także i wtedy, gdy za cenę wszystkich rzeczy stworzonych, ani gdyby mi nawet miano odebrać życie, nie brałbym pod rozwagę popełnienia jakiegoś grzechu powszedniego.

Ciąg dalszy nastąpi :-)

Św. Ignacy Loyola, Ćwiczenia duchowe, p.166 (Trzy stopnie pokory (część 2 z 3), Drugi stopień pokory – obojętność na wszystko prócz służby Bogu i zbawieniu duszy)

Św. Ignacy Loyola, Ćwiczenia duchowe, p.166 (Trzy stopnie pokory (część 2 z 3), Drugi stopień pokory – obojętność na wszystko prócz służby Bogu i zbawieniu duszy)

[Nowe] Film o św. Ignacym Loyoli

„Wzruszająca opowieść o rycerzu, którego sam Bóg prowadzi od marzeń o wielkich czynach w służbie pewnej damy do zaciągnięcia się pod sztandar Króla odwiecznego. Niezrozumienie najbliższych, nieznośne poczucie winy, diabelska pokusa samobójstwa, nieufność ze strony Inkwizycji – to droga oczyszczenia Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów”.
o. Dariusz Kowalczyk SJ
Ćwiczenia duchowe, Trzy stopnie pokory (część 2 z 3), Drugi stopień pokory – obojętność na wszystko prócz służby Bogu i zbawieniu duszy, św. Ignacy Loyola

Powyższy cytat pochodzi z „Ćwiczeń duchownych” stworzonych przez św. Ignacego Loyola. To wyjątkowy podręcznik, wciąż aktualny, mimo, że napisany został 450 lat temu. Jest podstawą tzw. rekolekcji ignacjańskich, które są wspaniałym narzędziem, jeżeli chcesz odkrywać żywego Boga w swym sercu. Dlatego z całego serca polecam zarówno same rekolekcje jak i „Ćwiczenia duchowne” :-)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej wspaniałej książce, oraz o rekolekcjach wejdź tutaj: Ćwiczenia duchowe.