Trzy stopnie pokory (część 1 z 3), Pierwszy stopień pokory - posłuszeństwo prawu Boga, św. Ignacy Loyola

Trzy stopnie pokory (część 1 z 3), Pierwszy stopień pokory – posłuszeństwo prawu Boga

Pierwszy rodzaj [stopień] pokory. Jest on konieczny do zbawienia wiecznego. A mianowicie [polega na tym], żebym się tak uniżył i tak upokorzył, ile tylko mogę, abym był posłuszny prawu Boga i Pana naszego we wszystkim i to tak dalece, że choćby mię miano ustanowić panem wszystkich rzeczy na świecie lub choćby chodziło o zachowanie własnego życia doczesnego, to i tak nie brałbym nawet pod rozwagę przekroczenie takiego przykazania czy to Boskiego, czy ludzkiego, które by mię obowiązywało pod grzechem śmiertelnym.

Ciąg dalszy nastąpi :-)

Św. Ignacy Loyola, Ćwiczenia duchowe, p.165 (Trzy stopnie pokory (część 1 z 3), Pierwszy stopień pokory – posłuszeństwo prawu Boga)

Ćwiczenia duchowe, Trzy stopnie pokory (część 1 z 3), Pierwszy stopień pokory - posłuszeństwo prawu Boga, św. Ignacy Loyola

Powyższy cytat pochodzi z „Ćwiczeń duchownych” stworzonych przez św. Ignacego Loyola. To wyjątkowy podręcznik, wciąż aktualny, mimo, że napisany został 450 lat temu. Jest podstawą tzw. rekolekcji ignacjańskich, które są wspaniałym narzędziem, jeżeli chcesz odkrywać żywego Boga w swym sercu. Dlatego z całego serca polecam zarówno same rekolekcje jak i „Ćwiczenia duchowne” :-)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej wspaniałej książce, oraz o rekolekcjach wejdź tutaj: Ćwiczenia duchowe. 

0 0 głosy
Article Rating