papież Franciszek

Strzeżmy serca przed ‚pogańskim hałasem’

Zgorszeniem jest chrześcijanin, który chrześcijaninem się mieni, ale chociaż chodzi do kościoła na niedzielną mszę, to nie żyje jak chrześcijanin, lecz jak światowiec i poganin. Ktoś taki jest powodem zgorszenia. Ileż razy słyszeliśmy w naszych osiedlach, w sklepach: „Popatrz na nią czy na niego: chodzi co niedzielę na mszę, a robi to i tamto…”. I ludzie są zgorszeni. To właśnie miał na myśli Paweł, mówiąc o przyjmowaniu na próżno łaski Bożej. A jak powinniśmy przyjmować łaskę? Przede wszystkim, powiada, w czasie pomyślnym (2 Kor 6, 2). Musimy uważnie śledzić czas Boży, gdy Pan do nas przychodzi. (…)

Trzeba być wolnym od namiętności i mieć serce pokorne, ciche. Serca bronią pokora i cichość, a nigdy walka i wojna, które powodują hałas: światowy, pogański, diabelski szum. Serce ma być pełne pokoju. Nie dając nikomu sposobności do zgorszenia, aby nie wyszydzono posługi (2 Kor 6, 3), mówi Paweł o posłudze chrześcijańskiego świadectwa, którego nie powinno się narażać na krytykę.

Aby to nasze serce było Boże, trzeba go strzec, jak wylicza św. Paweł, wśród utrapień, przeciwności i ucisków, w chłostach, więzieniach, podczas rozruchów, w trudach, nocnych czuwaniach i w postach (2 Kor 6, 4–5).

Ale to są okropne sytuacje! I właśnie wtedy mam strzec mego serca, by przyjąć bezinteresowny dar Boga? Tak! A jak to zrobić? Paweł uczy: przez czystość i umiejętność, przez wielkoduszność i łagodność, przez [objawy] Ducha Świętego (2 Kor 6, 6). W postawie pokory, łagodności i cierpliwości, wyglądając Boga i mając serce otwarte na przechodzącego Pana.

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 150 (Strzeżmy serca przed ‚pogańskim hałasem’)

Wersja „obrazkowa” tego wpisu (Kliknij w obrazek, aby powiększyć):-)

Strzeżmy serca przed 'pogańskim hałasem'; papież Franciszek
Droga prawdziwej pokory, papież Franciszek

Powyższy cytat pochodzi z książki pt. „Bóg szuka nas na marginesie – Słowa z Domu Świętej Marty”, która jest zapisem homilii wygłaszanych codziennie przez papieża Franciszka, podczas Mszy Świętych celebrowanych w Domu Świętej Marty (pozycja ta obejmuje okres od 31 marca 2014 roku do 26 czerwca 2015). „Papież Franciszek mówi o wierze, która nie jest zadaniem do wykonania, o radości, która może być udziałem każdego z nas i nadziei, która nigdy nie zawodzi” – fragment z okładki książkiJeżeli więc zainteresuje cię któryś z cytatów pochodzących z tej książki, gorąco zachęcam cię do jej zakupu – jestem przekonany, że warto wsłuchiwać się w słowa proroka naszych czasów, jakim jest dla wielu (w tym dla mnie) papież Franciszek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książce, wejdź tutaj: Bóg szuka nas na marginesie

0 0 Głosuj
Article Rating