O naśladowaniu Chrystusa - Tomasz a Kempis

Odziany w święte szaty kapłan…

Odziany w święte szaty kapłan zastępuje na ziemi Chrystusa. W intencji swojej i całego ludu modli się pokornie do Boga. Z przodu i z tyłu ma na sobie znak krzyża Pańskiego, na nieustanną pamiątkę męki Chrystusa.

Z przodu ma na ornacie krzyż, żeby usilnie wpatrywać się w ślady Chrystusa i z uwagą za nimi podążać. Także na plecach ma znak krzyża, żeby w imię Boga znosić łagodnie wszelkie przeciwności, kłody rzucane mu pod nogi przez innych.

Krzyż przed sobą niesie po to, by opłakiwać swoje własne grzechy.

Krzyż za sobą niesie po to, by wyrazić współczucie, boleć nad przewinami innych i pamiętać, że ustanowiono go pośrednikiem pomiędzy Bogiem a grzesznikiem, a także żeby nie ociągać się w modlitwie i ofiarach, dopóki nie zasłuży na łaskę i miłosierdzie.

Sprawując Mszę, kapłan czci Boga, weseli Aniołów, buduje Kościół, wspomaga żywych, zmarłym zapewnia spoczynek, a siebie czyni uczestnikiem wszystkich dóbr.

Tomasz a Kempis, „O naśladowaniu Chrystusa”, k IV.V.3 (Odziany w święte szaty kapłan…)

Wersja „obrazkowa” tego wpisu (Kliknij w obrazek, aby powiększyć):-)

Tomasz a Kempis, „O naśladowaniu Chrystusa”, k IV.V.3 (Odziany w święte szaty kapłan…)
O naśladowaniu Chrystusa - Tomasz a Kempis

„O naśladowaniu Chrystusa” to jedna z najpopularniejszych książek chrześcijańskich. Przetłumaczona na ponad 90 języków. W sposób szczególny, czuję że jest to książka na obecny, trudny czas (gdy piszę te słowa przez całą Polskę przelewają się protesty związane z zaostrzeniem prawa dot. aborcji – 31.10.2020). I jak dla wielu katolików, również i dla mnie to trudny moment. Moment, który oddziela bolesną śmierć tego, co było (i już chyba nie wróci), od niecierpliwego ale i pełnego nadziei oczekiwania na nowe, które nadchodzi. I to jest wspaniała chwila, aby powrócić do dzieła „O naśladowaniu Chrystusa” i po raz kolejny spędzić trochę czasu z fragmentami, które dla siebie i dla ciebie jakiś czas temu wybrałem. Jestem przekonany, że właśnie teraz potrzebuję, aby po raz kolejny mnie przemieniły. Być może przemienią również i ciebie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź tutaj: „O naśladowaniu Chrystusa” – Tomasz a Kempis

0 0 głosy
Article Rating