papież Franciszek

Niech Kościół, zamiast gromadzić bogactwa, hojnie nimi zarządza

Wspólnota odrodzona czy też złożona z tych, którzy się odrodzili z Ducha Świętego, obdarzona jest łaską jedności, harmonii. Może ją nam dać jedynie Duch Święty, ponieważ On jest harmonią między Ojcem i Synem, jest darem, który zaprowadza ład. A drugim znakiem tego daru jest wspólnota dóbr. Nikt z nich nie cierpiał niedostatku (Dz 4, 34). Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne (Dz 4, 32). Owszem, niektórzy byli bogaci, ale w służbie innym. Takie są dwa znaki wspólnoty, która żyje w Duchu (…)

„Pierwotna wspólnota chrześcijańska odrodzona z Ducha Świętego żyła w ubóstwie, we wspólnocie dóbr, ale także miała kłopoty wewnętrzne i zewnętrzne”. Św. Piotr jednak tłumaczy, że nie można się temu dziwić, bo „złoto oczyszcza się w ogniu”. I tak właśnie wśród trudności i prześladowań oczyszcza się owa wspólnota. Tak więc trzecim znakiem odrodzenia z Ducha Świętego jest „cierpliwość w znoszeniu przeciwności, pomówień, chorób, cierpień czy straty” kogoś bliskiego.

Wspólnota chrześcijańska „pokazuje, że odrodziła się w Duchu Świętym, kiedy jest wspólnotą poszukującą harmonii”, a nie dąży do wewnętrznych podziałów, „kiedy pragnie ubóstwa” i nie „gromadzi dóbr dla siebie”, bo „bogactwo ma służyć”. I kiedy „nie złości się od razu w obliczu trudności i nie czuje się znieważona”, ale jest cierpliwa jak Jezus.

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 127 (Niech Kościół, zamiast gromadzić bogactwa, hojnie nimi zarządza)

Wersja „obrazkowa” tego wpisu (Kliknij w obrazek, aby powiększyć):-)

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 127 (Niech Kościół, zamiast gromadzić bogactwa, hojnie nimi zarządza)
Droga prawdziwej pokory, papież Franciszek

Powyższy cytat pochodzi z książki pt. „Bóg szuka nas na marginesie – Słowa z Domu Świętej Marty”, która jest zapisem homilii wygłaszanych codziennie przez papieża Franciszka, podczas Mszy Świętych celebrowanych w Domu Świętej Marty (pozycja ta obejmuje okres od 31 marca 2014 roku do 26 czerwca 2015). „Papież Franciszek mówi o wierze, która nie jest zadaniem do wykonania, o radości, która może być udziałem każdego z nas i nadziei, która nigdy nie zawodzi” – fragment z okładki książkiJeżeli więc zainteresuje cię któryś z cytatów pochodzących z tej książki, gorąco zachęcam cię do jej zakupu – jestem przekonany, że warto wsłuchiwać się w słowa proroka naszych czasów, jakim jest dla wielu (w tym dla mnie) papież Franciszek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książce, wejdź tutaj: Bóg szuka nas na marginesie