– Jaką rolę odgrywa wiedza?

† Często raczej przeszkadza. Zwłaszcza, jeśli jest to tylko wiedza nabyta, nieprzetrawiona własnymi przemyśleniami. Stosowana mechanicznie wiedza utrudnia kontakt z Bożą Mądrością i wtedy lepiej, żeby jej nie było. Poza tym prowadzi do pychy, poczucia samowystarczalności człowieka, a konsekwencją tego jest oddzielenie od Boga.

Wiedza połączona z pokorą i otwarciem na Boga jest bardzo cenna. Zamienia się ona na mądrość, a to jest cecha Boska.

Trzeba zdobywać wiedzę i prosić o mądrość. Zdobywanie wiedzy powinno być podporządkowane celom człowieka – jego hierarchii wartości wypływającej z wiary.

Wszelki chaos i zaspokajanie tylko ciekawości jest niebezpieczne, bo może oddalać ode Mnie, może gubić.

Alicja Lenczewska, „Świadectwo. Dziennik duchowy”, p. 71 (Jaką rolę odgrywa wiedza?)

Wersja „obrazkowa” tego wpisu (Kliknij w obrazek, aby powiększyć):-)

Świadectwo. Dziennik duchowy - Alicja Lenczewska

Nie ma sposobu, abym wyraził swoją wdzięczność dobremu Bogu za to, że Alicja Lenczewska, autorka „Świadectwa. Dziennika duchowego” urodziła się polką i w języku polskim powstało najwspanialsze, w mojej ocenie, współczesne dzieło mistyki chrześcijańskiej. Wielokrotnie przekonywałem się, jak wiele ze słów Jezusa przekazywanych mistykom, „tracone” jest poprzez tłumaczenia, nawet najbardziej dokładne i staranne. Ale dobry Pan sprawił, że Alicja Lenczewska dzieli się z nami swoim doświadczeniem Bożej obecności w języku polskim, języku współczesnym, słowami które poruszają serce i dusze współczesnych polaków. Sam byłem poruszony od pierwszych słów Alicji, które przeczytałem. A z każdym kolejnym, radość, pokój i miłość rozpalała się coraz bardziej (…).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź tutaj: „Świadectwo. Dziennik duchowy” – Alicja Lenczewska

0 0 głosy
Article Rating