papież Franciszek

Gromadźmy bogactwa które mają wartość na 'giełdzie niebieskiej’

(…) Jezus naucza: Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje (Mt 6, 21). I przestrzega: Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie (Mt 6, 19–20). Z pewnością „u korzeni” takiego gromadzenia ziemskich bogactw „jest pragnienie bezpieczeństwa”, ale ryzyko, że nagromadzony majątek przeznaczymy tylko dla nas samych, stając się jego niewolnikami, jest bardzo duże.

Ostatecznie te skarby nie zapewniają bezpieczeństwa na zawsze. Przeciwnie, pozbawiają cię godności. Widać to w rodzinach, tak często podzielonych. Ta sama ambicja, która niszczy i prowadzi do rozpadu rodziny, jest źródłem wojen. Obecnie na świecie trwa wiele wojen wywołanych żądzą władzy i bogactwa. Trzeba też pamiętać o wojnie w naszym sercu. Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości (Łk 12, 15), mówi Pan. Bo chciwość zawsze rośnie. To pierwszy krok na drodze do pychy, wyniosłości, do uważania się za ważnych, możnych, a w końcu do zarozumialstwa. Stąd biorą się wszelkie przywary. Narastają stopniowo, ale pierwszą z nich jest właśnie chciwość, chęć gromadzenia bogactw (…).

Kiedy Pan komuś pobłogosławi bogactwem, czyni go zarządcą majątku dla dobra wszystkich, nie tylko jego samego. Ale nie jest łatwo być uczciwym zarządcą, bo zawsze czyha na nas pokusa chciwości, by stać się ważnym. Świat nas tego uczy i taką drogą nas prowadzi. Trzeba jednak myśleć o innych, o tym, że to, co mam, jest także dla drugich i że niczego ze sobą stąd nie zabiorę. Ale jeśli używam tego, co Pan mi dał, dla dobra wspólnego jako zarządca, wówczas się uświęcam, staję się święty.

Często słyszymy, jak tłumaczą się ludzie, których życie upływa na gromadzeniu bogactw. My natomiast powinniśmy codziennie pytać: „Gdzie jest mój skarb? W dostatkach czy w zarządzaniu nimi dla dobra wspólnego?”

To jest trudne, bo to igranie z ogniem. Wielu ludzi uspokaja swoje sumienie jałmużną. Dają z tego, czego im zbywa. Ale to nie jest postawa zarządcy. Zarządca bierze dla siebie to, czego ma w nadmiarze, a dla drugich przeznacza wszystko inne. Zarządzanie majątkiem to zapominanie o własnej korzyści i niedopuszczanie myśli, że bogactwo da nam zbawienie. Gromadzenie jest dobre. Skarby – owszem, ale tylko te, które mają wartość na „giełdzie niebieskiej”. Tam je trzeba gromadzić, w niebie!

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 153 (Gromadźmy bogactwa które mają wartość na 'giełdzie niebieskiej’)

Wersja „obrazkowa” tego wpisu (Kliknij w obrazek, aby powiększyć):-)

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 153 (Gromadźmy bogactwa które mają wartość na ‚giełdzie niebieskiej’)
Droga prawdziwej pokory, papież Franciszek

Powyższy cytat pochodzi z książki pt. „Bóg szuka nas na marginesie – Słowa z Domu Świętej Marty”, która jest zapisem homilii wygłaszanych codziennie przez papieża Franciszka, podczas Mszy Świętych celebrowanych w Domu Świętej Marty (pozycja ta obejmuje okres od 31 marca 2014 roku do 26 czerwca 2015). „Papież Franciszek mówi o wierze, która nie jest zadaniem do wykonania, o radości, która może być udziałem każdego z nas i nadziei, która nigdy nie zawodzi” – fragment z okładki książkiJeżeli więc zainteresuje cię któryś z cytatów pochodzących z tej książki, gorąco zachęcam cię do jej zakupu – jestem przekonany, że warto wsłuchiwać się w słowa proroka naszych czasów, jakim jest dla wielu (w tym dla mnie) papież Franciszek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książce, wejdź tutaj: Bóg szuka nas na marginesie