O naśladowaniu Chrystusa - Tomasz a Kempis

Dobra rada

„Dobra rada: gdy odczuwasz zapał w duchu, pomyśl, co będzie, gdy odejdzie od ciebie. Gdy zaś to się stanie, pomyśl, że zapał może wrócić. Zabrałem ci go tylko na pewien czas, ku przestrodze dla ciebie, sobie zaś dla chwały.

Lepszy jest taki sprawdzian, niż gdyby wszystko zawsze szło po twojej myśli. Zasług bowiem nie ocenia się po tym, ile kto miał widzeń, ile razy został pocieszony, jak biegły był w Piśmie, do jakiego stopnia zaszczytu dotarł. Ocenia się je po tym, czy ktoś ma w sobie pokorę i miłość do Boga, czy dąży jedynie do przysporzenia Mu zaszczytu, czy rzeczywiście sobą gardzi i ma się za nic, czy bardziej cieszy się z poniżenia i lekceważenia ze strony innych niż z okazywanego mu szacunku”.

Tomasz a Kempis, „O naśladowaniu Chrystusa”, k III.VII.5 (Dobra rada)

Wersja „obrazkowa” tego wpisu (Kliknij w obrazek, aby powiększyć):-)

Tomasz a Kempis, „O naśladowaniu Chrystusa”, k III.VII.5 (Dobra rada)
O naśladowaniu Chrystusa - Tomasz a Kempis

„O naśladowaniu Chrystusa” to jedna z najpopularniejszych książek chrześcijańskich. Przetłumaczona na ponad 90 języków. W sposób szczególny, czuję że jest to książka na obecny, trudny czas (gdy piszę te słowa przez całą Polskę przelewają się protesty związane z zaostrzeniem prawa dot. aborcji – 31.10.2020). I jak dla wielu katolików, również i dla mnie to trudny moment. Moment, który oddziela bolesną śmierć tego, co było (i już chyba nie wróci), od niecierpliwego ale i pełnego nadziei oczekiwania na nowe, które nadchodzi. I to jest wspaniała chwila, aby powrócić do dzieła „O naśladowaniu Chrystusa” i po raz kolejny spędzić trochę czasu z fragmentami, które dla siebie i dla ciebie jakiś czas temu wybrałem. Jestem przekonany, że właśnie teraz potrzebuję, aby po raz kolejny mnie przemieniły. Być może przemienią również i ciebie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź tutaj: „O naśladowaniu Chrystusa” – Tomasz a Kempis

0 0 Głosuj
Article Rating