Co uczynić gdy nieprzyjaciel natury ludzkiej zostanie rozpoznany, św. Ignacy Loyola

Co uczynić gdy nieprzyjaciel natury ludzkiej zostanie rozpoznany

Gdy nieprzyjaciel natury ludzkiej da się odczuć i rozpoznać po swoim ogonie wężowym i po złym celu, który podsuwa, wtedy ten, co był kuszony, odniesie duży pożytek, jeżeli zaraz potem rozważy przebieg dobrych myśli, które on mu podawał, i początek ich i jak powoli starał się odciągnąć od owej słodyczy i radości duchownej, w której się znajdował , aby go doprowadzić do swego przewrotnego zamiaru; i tak dzięki temu doświadczeniu przeżytemu i zachowanemu w pamięci, niech się w przyszłości strzeże przed jego postępami, które zwykł podsuwać.

Św. Ignacy Loyola, Ćwiczenia duchowe, p.334 (Co uczynić gdy nieprzyjaciel natury ludzkiej zostanie rozpoznany)

[Nowe] Film o św. Ignacym Loyoli

„Wzruszająca opowieść o rycerzu, którego sam Bóg prowadzi od marzeń o wielkich czynach w służbie pewnej damy do zaciągnięcia się pod sztandar Króla odwiecznego. Niezrozumienie najbliższych, nieznośne poczucie winy, diabelska pokusa samobójstwa, nieufność ze strony Inkwizycji – to droga oczyszczenia Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów”.
o. Dariusz Kowalczyk SJ
Ćwiczenia duchowe, Co uczynić gdy nieprzyjaciel natury ludzkiej zostanie rozpoznany, św. Ignacy Loyola

Powyższy cytat pochodzi z „Ćwiczeń duchownych” stworzonych przez św. Ignacego Loyola. To wyjątkowy podręcznik, wciąż aktualny, mimo, że napisany został 450 lat temu. Jest podstawą tzw. rekolekcji ignacjańskich, które są wspaniałym narzędziem, jeżeli chcesz odkrywać żywego Boga w swym sercu. Dlatego z całego serca polecam zarówno same rekolekcje jak i „Ćwiczenia duchowne” 🙂

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej wspaniałej książce, oraz o rekolekcjach wejdź tutaj: Ćwiczenia duchowe.