papież Franciszek

Chrześcijańskie ubóstwo to nie ideologia

Kiedy niesiemy pomoc ubogim, nie czynimy dzieł dobroczynnych po chrześcijańsku. To jest dobre, ludzkie, bo dobroczynność jest dobra i ludzka, ale to nie jest chrześcijańskie ubóstwo, jakiego pragnie Paweł i jakie głosi. Chrześcijańskie ubóstwo polega na dawaniu ze swego. Nie z tego, czego mi zbywa, ale z tego, co jest mi niezbędne. Daję ubogiemu, bo wiem, że to mnie wzbogaca. A dlaczego biedny mnie wzbogaca? Bo Jezus powiedział, że On jest w tym ubogim.

Kiedy wyzbywam się czegoś, „ale nie tego, czego mam w nadmiarze, przekazując to ubogiemu, ubogiej wspólnocie”, to „mnie wzbogaca”. „Jezus jest we mnie, kiedy to robię, i jest też w tym drugim człowieku, aby mnie wówczas wzbogacił”.

To jest właśnie teologia ubóstwa, ponieważ ubóstwo stoi w centrum Ewangelii. To nie jest ideologia. To tajemnica Chrystusa, który się uniżył, upokorzył, zubożył siebie, by nas ubogacić. Dlatego właśnie pierwsze Błogosławieństwo brzmi: Błogosławieni ubodzy w duchu. Być ubogim w duchu oznacza iść drogą Pana: oznacza ubóstwo Pana, który tak się uniża, że staje się chlebem ofiarnym dla nas. Pan wciąż uniża się w dziejach Kościoła, w pamiątce swej męki, upokorzenia, uniżenia i ubóstwa, by nas ubogacić przez chleb.

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 151 (Chrześcijańskie ubóstwo to nie ideologia)

Wersja „obrazkowa” tego wpisu (Kliknij w obrazek, aby powiększyć):-)

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 151 (Chrześcijańskie ubóstwo to nie ideologia)
Droga prawdziwej pokory, papież Franciszek

Powyższy cytat pochodzi z książki pt. „Bóg szuka nas na marginesie – Słowa z Domu Świętej Marty”, która jest zapisem homilii wygłaszanych codziennie przez papieża Franciszka, podczas Mszy Świętych celebrowanych w Domu Świętej Marty (pozycja ta obejmuje okres od 31 marca 2014 roku do 26 czerwca 2015). „Papież Franciszek mówi o wierze, która nie jest zadaniem do wykonania, o radości, która może być udziałem każdego z nas i nadziei, która nigdy nie zawodzi” – fragment z okładki książkiJeżeli więc zainteresuje cię któryś z cytatów pochodzących z tej książki, gorąco zachęcam cię do jej zakupu – jestem przekonany, że warto wsłuchiwać się w słowa proroka naszych czasów, jakim jest dla wielu (w tym dla mnie) papież Franciszek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książce, wejdź tutaj: Bóg szuka nas na marginesie