O modlitwie (Ewagriusz z Pontu)2021-02-06T14:35:15+01:00
O Modlitwie, Ewagriusz z Pontu

O modlitwie

Ewagriusz z Pontu (ok. 345-399), wychowany z kręgu Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, przeniósł się do Egiptu, do Nitrii, a następnie do osady Cele. Tam spędził 16 lat jako pustelnik, aż do śmierci. Pozostawił szereg traktatów. Nazywano go „filozofem na pustyni”.

Ja na Ewagriusza trafiłem dzięki Filokalii. Więcej na temat tej książki znajdziesz tutaj.  Tak bardzo ujął mnie sposób, w jaki Ewagriusz nauczał o tym, jak powinniśmy się modlić, iż zapragnąłem poznać go bardziej. W ten sposób trafiłem na tą malutką książeczkę (jedynie 72 strony, wydanie kieszonkowe), która jednakowoż zawiera mądrość, którą trudno przecenić. Dzięki niej możesz poznać sposób w jaki modlili się ojcowie pustyni, pierwsi chrześcijanie i doświadczyć w modlitwie Obecności Boga żywego.

Wybrane cytaty pochodzące z książki „O modlitwie”:

Mnich Mnichem jest ten, kto od wszystkich jest odłączony i zarazem ze wszystkimi złączony. Ewagriusz z Pontu, O modlitwie, p. 124 (Mnich) Powyższy cytat pochodzi z niewielkiej objętościowo książeczki (71 [...]

Lista wszystkich wpisów na blogu, pochodzących z książki „O modlitwie”:

Tag: O modlitwie

Jeżeli chcesz nabyć egzemplarz tej książki możesz zrobić to tutaj.

Podoba Ci się ta strona - podziel się nią z innymi!

Notatki i playlista

Twoje notatki (kliknij tutaj) 

Playlista
Jeżeli chcesz, aby poniższa playlista odtwarzała się w tle, gdy przeglądasz wpisy na blogu, uruchom playlistę a potem kliknij w logo YouTube (opcja: Obejrzyj na youtube.com).

Przejdź do góry