Filokalia teksty o modlitwie serca

Filokalia teksty o modlitwie serca

Filokalia to największa i najbardziej znana w duchowości wschodniej antologia pism ascetycznych. Obejmuje ona teksty autorów IV-XV wieku, niemal wyłącznie greckich i bizantyjskich, ale ważnych również dla kultury zachodniej. Dlatego zajmuje ważne miejsce w całej tradycji chrześcijańskiej.

W książce, z której pochodzi znaczna część  cytatów na tym blogu, zawarte są fragmenty tej antologii, traktujące o modlitwie Jezusowej, zwanej też modlitwą serca lub modlitwą nieustanną.

Dla mnie pozycja ta, była odkryciem duchowości pierwszych chrześcijan. Jest wypełniona mądrością ojców pustyni, którzy całe swoje życie oddali służbie Boga. Nie było dla nich rzeczy ważniejszej nad to, by ciągle przebywać w Bożej Obecności. A Filokalia jest zapisem recept, które zostawili nam, potomnym, abyśmy mogli dotrzeć do miejsca, w którym nie będzie już nas, ale będzie żył w nas Chrystus.

W tej chwili trwają pracę nad pierwszym polskim przekładem całości antologii pism duchowych, Filokalii. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Jeżeli chcesz nabyć tą książkę „Filokalia teksty o modlitwie serca” możesz to zrobić tutaj.

Wybrane, parę fragmentów z Filokalii, które możesz znaleźć w tym blogu (wszystkie fragmenty znajdziesz tutaj: Filokalia):

Lista wszystkich wpisów na blogu, pochodzących z Filokalii:

Tag: Filokalia

Podoba Ci się ta strona - podziel się nią z innymi!

0 0 Głosuj
Article Rating