Dzieła (św. Jan od Krzyża)2021-02-06T14:34:17+01:00
Dzieła (św. Jan od Krzyża)

Dzieła – św. Jan od Krzyża

Jan od Krzyża to człowiek zakochany w Bogu. Rozmawiał z Nim poufnie i ciągle o Nim mówił. Nosił Go w swym sercu i na swych wargach, ponieważ był On dla niego prawdziwym skarbem, jego najbardziej realnym światem. Najpierw jest Jego świadkiem, potem głosi i opiewa Jego tajemnicę. Dlatego mówi o Nim z pasją i z niepowszechnym darem przekonywania: „ci, którzy go słuchali, zauważyli, że w taki sposób mówił o rzeczach Bożych i tajemnicach naszej wiary, jak gdyby je widział własnymi oczami”. Dzięki darowi wiary treść tajemnicy staje się dla wierzących żywym i prawdziwym światłem. Świadek, podobnie jak prorocy i apostołowie, głosi to, co widział i usłyszał, to, co kontemplował (por. 1J 1,1-2)

Podobnie jak oni, Święty posiadał dar skutecznego i przenikliwego słowa, nie tylko w zdolności wyrażania i komunikowania własnego doświadczenia przy pomocy symboli i poezji pełnych piękna i liryki, ale także subtelnej mądrością zawartej w „słowach światła i miłości”, w zamiłowaniu do mówienia „sercu słów zroszonych słodyczą i miłością”, „światła na drodze i miłości w postępowaniu naprzód”.

[List apostolski św. Jana Pawła II z okazji 400-lecia śmierci św. Jana od Krzyża]

Niewiele więcej do tego, co o św. Janie od Krzyża, napisał św. Jan Paweł II, mogę dodać. Książka ta otworzyła mnie na piękno literatury mistycznej i sprawiła, że w mojej biblioteczce pojawiło się wiele innych dzieł mistyków chrześcijańskich.

Wybrane cytaty pochodzące z Dzieł św. Jana od Krzyża:

Lista wszystkich wpisów na blogu, pochodzących z Dzieł św. Jana od Krzyża:

Tag: Dzieła (św. Jan od Krzyża)

Jeżeli chcesz nabyć książkę Dzieła (św. Jan od Krzyża) możesz to zrobić tutaj.

Jeżeli podoba Ci się ten wpis, podziel się nim z innymi! Dziękuję:-)

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Notatki i playlista

Twoje notatki (kliknij tutaj) 

Playlista
Jeżeli chcesz, aby poniższa playlista odtwarzała się w tle, gdy przeglądasz wpisy na blogu, uruchom playlistę a potem kliknij w logo YouTube (opcja: Obejrzyj na youtube.com).

Przejdź do góry