Adhortacja Apostolska „Gaudete et exsultate” – papież Franciszek2021-02-06T14:38:09+01:00

Adhortacja Apostolska „Gaudete et exsultate” jest pierwszą adhortacją papieską, którą w swoim, już nie tak krótkim życiu, przeczytałem. Przed tą lekturą miałem przekonanie, że tego typu dokumenty (adhortacje, encykliki itp) mające nazwy których zupełnie nie rozumiem, zawierają treść, którą również rozumieć nie będę. Czyli że są to pisma przeznaczone do wykształconych teologów potrafiących zrozumieć pojęcia, które dla osoby bez studiów teologicznych będą do przeskoczenia. Więc zdecydowanie unikałem takiej lektury (tym bardziej, że innych ciekawszych książek mam w kolejce do przeczytania bardzo wiele :-)). I wielkie było moje zaskoczenie, gdy przy okazji przeczytany fragment adhortacji „Gaudete et exsultate” bardzo głęboko dotknął mojego serca. I od razu od razu obudził pragnienie, by przeczytać więcej.

ADHORTACJA APOSTOLSKA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA GAUDETE ET EXSULTATE O POWOŁANIU DO ŚWIĘTOŚCI W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM

„Gaudete et exsultate” to opowieść papieża Franciszka o tym, jak może wyglądać świętość twoja i moja w dzisiejszym świecie. Bardzo często żyjemy w przekonaniu, że świętymi mogą być tylko wyjątkowi herosi, a skoro ja jestem taki przeciętny (może nawet poniżej przeciętnej) to świętość nie jest dla mnie. I papież Franciszek w bardzo delikatny, ale i jednoznaczny sposób wybija mnie i ciebie z tego błędu. I rozpala pragnienie, aby niezależnie od tego co ty sam, albo twoje otoczenie mówi i myśli na twój temat, nie rezygnować z pragnienia bycia świętym.

Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam, gdzie każdy się znajduje. Jesteś osobą konsekrowaną? Bądź świętym, żyjąc radośnie swoim darem. Jesteś żonaty albo jesteś mężatką? Bądź świętym, kochając i troszcząc się o męża lub żonę, jak Chrystus o Kościół. Jesteś pracownikiem? Bądź świętym wypełniając uczciwie i kompetentnie twoją pracę w służbie braciom. Jesteś rodzicem, babcią lub dziadkiem? Bądź świętym, cierpliwie ucząc dzieci naśladowania Jezusa. Sprawujesz władzę? Bądź świętym, walcząc o dobro wspólne i wyrzekając się swoich interesów osobistych (pkt 14).

Bardzo dotyka mnie bezpośredniość, szczerość ale i delikatność tego jak papież Franciszek przelewa swoje myśli na papier. Nie tylko w tym dokumencie. Jego słowa prowadzą mnie w moim życiu duchowym: czasami przynoszą spokój, czasami zrozumienie, którego właśnie poszukuję. A czasami wybudzają z letargu, w który nieopatrznie zapadłem i zapraszają do zdecydowanego działania. Wierzę, że również i ty znajdziesz w wybranych cytatach to, czego potrzebujesz akurat w tym momencie. I zachęcony tymi niewielkimi fragmentami zapragniesz więcej :-)

A całość tej adhortacji dostępna jest tutaj: ADHORTACJA APOSTOLSKA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA GAUDETE ET EXSULTATE O POWOŁANIU DO ŚWIĘTOŚCI W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM

Wybrane cytaty pochodzące z adhortacji „Gaudete et exsultate”:

Lista wszystkich wpisów na blogu, pochodzących z adhortacji „Gaudete et exsultate” dostępna jest tutaj:

Adhortacja apostolska Gaudete et exsultate

Podoba Ci się ta strona - podziel się nią z innymi!

0 0 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Notatki i playlista

Twoje notatki (kliknij tutaj) 

Playlista
Jeżeli chcesz, aby poniższa playlista odtwarzała się w tle, gdy przeglądasz wpisy na blogu, uruchom playlistę a potem kliknij w logo YouTube (opcja: Obejrzyj na youtube.com).

Przejdź do góry