Pedofilia w Kościele Katolickim

Strona główna/Zakończenie akcji #1grosz/Pedofilia w Kościele Katolickim
Pedofilia w Kościele Katolickim2020-08-31T21:28:25+02:00

Materiały na następujące tematy: Pedofilia w Kościele Katolickim, odwołanie bp. Janiaka, zaniedbania bp. Janiaka

Materiały na następujące tematy: Pedofilia w Kościele Katolickim, odwołanie bp. Janiaka, zaniedbania bp. Janiaka

Strona ta powstała jako część akcji #1grosz, która była wyrazem sprzeciwu wobec bezczynności hierarchii Kościoła Katolickiego w sprawie zaniedbań bp. Janiaka ujawnionych w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. W chwili obecnej bp. Janiak został pozbawiony możliwości zarządzania diecezją kaliską (więcej o tym znajdziesz tutaj: Zakończenie akcji #1grosz) i de facto został z diecezji usunięty. Wydaje się również, że jego dalszy los został przesądzony. Dlatego akcja #1grosz została zakończona.

Postanowiłem jednak że strona zbierająca materiały o pedofilii w KK pozostanie dostępna. Nie jest ona już tak intensywnie aktualizowana, ale wciąż stanowi bogate źródło artykułów dotyczących tego jak mój Kościół radzi/nie radzi sobie z pedofilią.

Jeżeli wiesz o jakimś materiale, który powinien znaleźć się na tej liście, a jeszcze go nie ma, daj znać w komentarzu 🙂

Gdy zgromadziły się wielotysięczne tłumy i było tak ciasno, że jedni drugich deptali, On zwrócił się najpierw do uczniów: „Strzeżcie się zakwasu faryzeuszów, którym jest obłuda. Bo wszystko, co jest zakryte, będzie ujawnione, a o tym, co tajemne, wszyscy się dowiedzą. Dlatego wszystko, co mówiliście w ciemności, będzie słyszane w świetle; a co w domu szeptaliście na ucho, będzie rozgłaszane publicznie”.

 Łk 12,1-3

Materiały podzielone są ze względu na miejsce gdzie zostały opublikowane:

Bp Edward Janiak łamie papieski zakaz przebywania w diecezji kaliskiej2020-08-31T20:40:04+02:00
Biskup Edward Janiak. Fot. BP KEP

Zawieszony ordynariusz kaliski zachowuje się tak pewnie, jakby miał wkrótce ponownie objąć rządy w diecezji.

Link: Bp Edward Janiak łamie papieski zakaz przebywania w diecezji kaliskiej

0 0 Głosuj
Article Rating
Czasem trzeba być Don Kichotem2020-08-31T20:37:16+02:00
Tomasz P. Terlikowski. Fot. Bartosz Zieliński / Flickr

Jednym słowem jest po staremu. Owszem są instytucje, są powołani delegaci (wielu z nich szczerze zaangażowanych i ciężko pracujących), są dokumenty, ale gdy przychodzi co do czego, to i tak jest po staremu, szczególnie w sprawach z przeszłości. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie coś się miało zmienić. No może poza jednym, spraw będzie coraz więcej. Trupów w szafie jest wiele, bardzo wiele. Każda diecezja, wiele bardzo wiele zakonów, takie ma. One będą wychodzić, dotyczyć będą zarówno historii, jak i czasów całkiem niedawnych. Albo więc nauczymy się na nie naprawdę reagować, a najlepiej uprzedzać działania realną walką z problemem, albo… autorytet Kościoła będzie stopniowo, ale dość dynamicznie, obtłukiwany jak tynk pod uderzeniami młota. Reakcją zaś nie może być tylko suche „przepraszam” (o groźbach procesów nie wspominając), ale… pociągnięcie do odpowiedzialności winnych z kurii, oddanie się biskupa do dyspozycji papieża (gdy zaniedbania są poważne), wypracowanie polityki odszkodowawczej, itd. I znowu, gdyby ktoś mnie pytał, czy widzę możliwość tego, by to się szybko stało, to odpowiedź jest negatywna. Nie, nie widzę. Nie wierzę, by któryś biskup poniósł odpowiedzialność za swoje decyzję, by ujawnieni zostali kurialiści, którzy zatajali sprawy lub opiniowali je w taki sposób, by nie zaszkodzić koledze, czy duchowni, którzy ukręcali łeb sprawie. To, że nie wierzę, nie oznacza, że nie trzeba takich postulatów stawiać. Nawet jeśli ktoś uznaje, że to donkiszoteria (jak był łaskaw określić moją i księdza Isakowicza-Zaleskiego walkę z przestępstwami seksualnymi w Kościele Krzysztof Varga w „Dużym Formacie), że to walka z wiatrakami, to są sytuacje, gdy trzeba być Don Kichotem.

Link: Czasem trzeba być Don Kichotem

0 0 Głosuj
Article Rating
Deus Vult: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – o mafii w kościele.2020-08-31T20:34:31+02:00

Ostatnie lata pokazały, jak ważna jest potrzeba mówienia o Kościele. O jego słabościach, o wzniosłych chwilach, o trudnych momentach w historii o kontrowersjach. Nie z nienawiści, ale miłości.

X. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wspólnie z Tomaszem P. Terlikowskim długo patrzyli na Kościół w XXI w. Kościół obciążony skandalami seksualnymi, finansowymi i moralnymi. Efektem ich „pracy” jest powstanie książki „Kościół ma być przezroczysty”. Książka ta udowadnia, że o prawdzie należy rozmawiać, ale z należytym szacunkiem, a prawda i dialog zaprowadzi nas do oczyszczenia.

O problemach w rodzinie, należy rozmawiać w rodzinie. Gościem X. Michała w najnowszym odcinku Deus Vult jest X. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Link: Deus Vult: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – o mafii w kościele.

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w DZ: Abp Skworc powinien zawiesić swoje czynności do czasu wyjaśnienia sprawy2020-08-31T20:31:02+02:00

Cofnijmy się do roku 2002. Wówczas dzisiejszy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc jest biskupem tarnowskim, do którego zwracają się nauczyciele i rodzice ze szkoły podstawowej w Woli Radłowskiej. I skarżą się, że tamtejszy proboszcz Stanisław P. molestuje chłopców. Było wiele wiarygodnych relacji. Istnienie problemu potwierdził dyrektor szkoły. Biskup Skworc przyjął delegację, rozmawiał z nimi i obiecał, że wyjaśni sprawę. Faktycznie odwołał proboszcza, ale wbrew przepisom nie wysłał dokumentacji do Watykanu, choć od dwóch lat obowiązywał przepis podpisany przez Jana Pawła II i kardynała Josepha Ratzingera, przewodniczącego Kongregacji Nauki i Wiary, późniejszego Benedykta XVI, iż wszystkie sprawy związane z molestowaniem seksualnym dzieci przed 18. rokiem życia mają trafiać bezpośrednio do Stolicy Apostolskiej. Teraz arcybiskup Skworc tłumaczy, że sprawa ta wydawała mu się mało wiarygodna. To pytanie: czemu odwołał proboszcza, który zresztą miał odejść na własną prośbę, tłumacząc się względami zdrowotnymi. Rozmawiałem właśnie z jednym z rodziców, uczestniczących w tamtej delegacji, który potwierdził, że było wiele relacji osób na temat skłonności proboszcza do małych chłopców, że próbuje zmusić ich do obcowania płciowego, że dotyka ich w intymne miejsca. Nie była to pojedyncza skarga, choć przecież sam czyn ma przede wszystkim znaczenie.

Link: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w DZ: Abp Skworc powinien zawiesić swoje czynności do czasu wyjaśnienia sprawy

0 0 Głosuj
Article Rating
Abp Ryś: Papież jest „na bieżąco” z tym, co się dzieje z Kościołem w Polsce2020-08-31T20:27:34+02:00

Będąc niedawno w Kongregacji Nauki Wiary, prosiłem, by sprawy z diecezji kaliskiej miały absolutny priorytet w działaniach Kongregacji – mówi abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski w Kaliszu, w wywiadzie dla diecezjalnego „Opiekuna”.

Link: Abp Ryś: Papież jest „na bieżąco” z tym, co się dzieje z Kościołem w Polsce

0 0 Głosuj
Article Rating
Biskup Dziuba przyznaje się do tuszowania pedofilii. Ujawniamy nagrania2020-08-31T20:24:25+02:00

Biskupi łowiccy od połowy lat 90. wiedzieli, że ks. Piotr S. molestuje ministrantów. Mimo to duchowny był przenoszony z parafii na parafię.

W 2002 roku trafił do Skierniewic, gdzie był opiekunem ministrantów. Dwóch z nich opowiedziało OKO.press, o tym, jak ich molestował. Jeden z nich, Janusz, w 2012 r. zgłosił sprawę łowickiej kurii. Kościelny proces ciągnął się przez sześć lat. W 2018 r. Watykan odebrał sprawę bp. Dziubie i nakazał zbadanie jej od nowa.

W trakcie trwania kościelnego procesu ks. Piotr S. był opiekunem ministrantów i lektorów. Prowadził parafialne drużyny piłkarskie, dostał puchar od bp. Dziuby.

W 2019 r. Janusz zawiadomił prokuraturę.

Obecnie toczą się dwa śledztwa: jedno w sprawie ks. Piotra, drugie w sprawie zaniedbań bp. Dziuby. Ks. Piotr do dzisiaj pozostaje bezkarny.
Szczegóły sprawy opisaliśmy w poprzednim tekście. Dzisiaj ujawniamy nagrania rozmowy Janusza i biskupa Dziuby.

22 sierpnia 2020 r. Janusz wchodzi do budynku kurii. Przechodzi przez sklep z dewocjonaliami, gabinet biskupa jest na pierwszym piętrze. W kieszeni ma dyktafon.

Link: Biskup Dziuba przyznaje się do tuszowania pedofilii. Ujawniamy nagrania

0 0 Głosuj
Article Rating
UJAWNIAMY. Biskupi Orszulik i Dziuba przez 25 lat kryli księdza pedofila2020-08-31T20:17:33+02:00

Łowiccy biskupi od połowy lat 90. wiedzą, że ksiądz Piotr S. molestuje ministrantów. Jedna z ofiar osiem lat czeka na koniec kościelnego procesu. Teraz sprawę księdza i biskupa Andrzeja Dziuby, który wiedział o molestowaniu, bada prokuratura

Link: UJAWNIAMY. Biskupi Orszulik i Dziuba przez 25 lat kryli księdza pedofila

0 0 Głosuj
Article Rating
Terlikowski: mamy kolejny skandal. Biskupi przez kilkanaście lat kryli księdza pedofila2020-08-31T20:11:33+02:00
Tomasz P. Terlikowski. Fot. Bartosz Zieliński / Flickr

„Takich trupów w szafie jest wiele, bardzo wiele. Każda diecezja takie ma. One będą wychodzić” – Tomasz Terlikowski komentuje sprawę ukrywania przypadków pedofilii przez łowickich biskupów.

Link: Terlikowski: mamy kolejny skandal. Biskupi przez kilkanaście lat kryli księdza pedofila

0 0 Głosuj
Article Rating
Oskarżenie zamiast obrony. Houston, mamy (szerszy) problem2020-08-31T20:07:19+02:00

„Co wynika z tych słów? Otóż ni mniej, ni więcej, a tyle, że sprawy nie przekazano do Kongregacji Nauki Wiary, choć na biskupie ciążył taki obowiązek, jeśli tylko miał on „przynajmniej prawdopodobną” informację o molestowaniu czy wykorzystywaniu seksualnym. Jeśli biskup uznał ją za „nieprawdopodobną” (a tylko w takiej sytuacji wydaje się, że mógłby on sprawy nie zgłaszać), to warto zadać pytanie, na jakiej podstawie decyzja taka (jak przyznaje teraz sam arcybiskup – błędna) została podjęta? Co takiego sprawiło, że wiarygodne obecnie doniesienie okazało się wówczas „nieprawdopodobne”? Kto za to odpowiadał? Odpowiedzi na te pytania są istotne dla zrozumienia ówczesnej decyzji i tego, czy można uznać ją za błąd w rozeznaniu czy raczej za świadome tuszowanie.

Trudno też nie zadać jeszcze innego pytania: jeśli sprawa była na tyle nieprawdopodobna, że nie zgłoszono jej do Watykanu, to dlaczego ks. P. wysłano na Ukrainę, a nie przywrócono na parafię, gdzie był wcześniej proboszczem, albo nie powierzono mu innej placówki?”

Link: Oskarżenie zamiast obrony. Houston, mamy (szerszy) problem

0 0 Głosuj
Article Rating
Kuria tarnowska ws. ks. Stanisława P.: niedociągnięcia i zaniechania2020-08-31T20:04:04+02:00

Tarnowska kuria odnosząc się do sprawy ks. Stanisława P. stwierdza, że dokonana analiza zarchiwizowanych danych ujawnia w tym przypadku niestety również niedociągnięcia i zaniechania. „Musimy o tym otwarcie powiedzieć, gdyż jedyną słuszną drogą jest kierowanie się prawdą i troską o wiarygodność Kościoła” – czytamy w komunikacie. Zgodnie z zapowiedzią Kuria przedstawia chronologię zdarzeń oraz działań podjętych w sprawie ks. Stanisława. Kapłanowi grożą surowe kary, nie wyłączając wydalenia ze stanu duchownego.

Link: Kuria tarnowska ws. ks. Stanisława P.: niedociągnięcia i zaniechania

0 0 Głosuj
Article Rating
Po 16 latach od wyroku były proboszcz z Tylawy skazany za molestowanie dzieci dostał zakaz odprawiania mszy2020-08-31T19:49:34+02:00

Ks. Michał M., dziś 81-letni były proboszcz z Tylawy w archidiecezji przemyskiej – w 2004 r. skazany na dwa lata więzienia z zawieszeniem na pięć lat za molestowanie sześciu dziewczynek – otrzymał teraz zakaz odprawiania mszy z udziałem wiernych; może to robić jedynie prywatnie. W niedzielę zostali o tym powiadomieni wierni z parafii, na terenie której ks. M. teraz mieszka – pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zaborowie na Podkarpaciu.

Link: Po 16 latach od wyroku były proboszcz z Tylawy skazany za molestowanie dzieci dostał zakaz odprawiania mszy

0 0 Głosuj
Article Rating
Sen o Komisji i najprostsza droga do laicyzacji Polski2020-08-03T16:51:31+02:00
Tomasz P. Terlikowski. Fot. Bartosz Zieliński / Flickr

Polska potrzebuje debaty, bo wielu z nas nie rozumie dramatu wykorzystania seksualnego, nie ma świadomości, jak głęboko niszczy on tożsamość dzieci, jak bardzo ukryty jest ten proceder, i jak wielu ludzi dotyczy. Komisja, którą powołano raczej się jej nie przysłuży.

Link: Sen o Komisji i najprostsza droga do laicyzacji Polski

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Piotr Górski: Sądziłem, że już po mnie, a teraz jakbym miał nowe życie2020-08-03T16:47:18+02:00

Inni twierdzą, że dla dobra Kościoła trzeba różne rzeczy ukrywać. A ja uważam, że dla właściwie rozumianego dobra Kościoła trudne kwestie trzeba otwarcie podejmować – mówi były retor kaliskiego seminarium duchownego.

Link: Ks. Piotr Górski: Sądziłem, że już po mnie, a teraz jakbym miał nowe życie

0 0 Głosuj
Article Rating
Bp Milewski: Chciałbym przeprosić za milczenie polskich biskupów. Mamy wreszcie przełom2020-08-03T16:41:14+02:00

„Chciałbym – mając na uwadze to, co się działo w diecezji kaliskiej, te gorszące skandale – przeprosić za milczenie polskich biskupów w tej sprawie” – mówił w Porannej rozmowie bp Mirosław Milewski – biskup pomocniczy diecezji płockiej odnosząc się do afery wokół tamtejszego biskupa Edwarda Janiaka, który jest oskarżany o tuszowanie pedofilii wśród księży. Jego obowiązki decyzją papieża przejął arcybiskup Grzegorz Ryś. „Jestem wdzięczny papieżowi Franciszkowi za to, że podjął taką decyzję. Mamy wreszcie przełom w tej sprawie. Tak dalej być po prostu nie mogło” – dodał.

Link: Bp Milewski: Chciałbym przeprosić za milczenie polskich biskupów. Mamy wreszcie przełom

0 0 Głosuj
Article Rating
Abp Ryś będzie zarządzał diecezją kaliską2020-08-03T16:36:22+02:00

Ojciec Święty mianował administratora apostolskiego sede plene dla diecezji kaliskiej. Został nim metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś – poinformowało Radio Watykańskie.

Link: Abp Ryś będzie zarządzał diecezją kaliską

0 0 Głosuj
Article Rating
Jak to się robiło w diecezji kaliskiej (2)2020-08-03T16:31:32+02:00

W lutym 2018 r. do warszawskiej nuncjatury trafiła obszerna skarga na działania bp. Janiaka. Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu. Reakcji z Watykanu brak do dzisiaj.

Link: Jak to się robiło w diecezji kaliskiej (2)

0 0 Głosuj
Article Rating
Studenci zapytali księdza, co sądzi o sprawie pedofilii w Kościele. Odpowiedział jednoznacznie2020-06-18T13:19:04+02:00

Moi studenci zadali mi pytanie co ja sądzę o sprawie pedofilii w Kościele? Co bym zrobił?

Proste. Sprawców sądził wg prawa cywilnego, a tych, którzy mataczyli, przenosili do innych diecezji pozbawiał urzędów i obarczał winą za współudział w zbrodniach na dzieciach (także prawną, nie tylko moralną). Jednocześnie zobowiązywałbym poszczególne diecezje czy hierarchie zakonne do płacenia sowitych zadośćuczynień wobec ofiar. Nie chodzi tu oczywiście o zemstę, ale o równe traktowanie, by kler nie był „nadzwyczajną kastą”, bo to duchowieństwu nie służy.

Link: Studenci zapytali księdza, co sądzi o sprawie pedofilii w Kościele. Odpowiedział jednoznacznie

0 0 Głosuj
Article Rating
Zawiadomienie o 15-letnim zaniechaniu diecezji kaliskiej2020-06-18T13:15:28+02:00

W tym przypadku chodzi o – trwające około 15 lat – zaniechanie rozpoczęcia postępowania kanonicznego, pomimo posiadania wiarygodnej informacji o popełnieniu przestępstwa (wyrok prawomocny). Wedle dostępnej mi wiedzy, co najmniej od września 2004 r. biskup kaliski Stanisław Napierała znał oskarżenia prokuratorskie pod adresem ks. ŁW. Wyrok sądowy w sprawie ks. ŁW zapadł 18 lipca 2005 r. przed sądem rejonowym w Wieluniu. Sąd skazał duchownego na karę 1 roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz na czteroletni zakaz wykonywania zawodu nauczyciela, uznając go za winnego czynów z artykułów 200 (seksualne wykorzystanie małoletniego) i 207 (znęcanie się fizyczne lub psychiczne) kodeksu karnego. Wyrok sądu rejonowego został później podtrzymany przez sąd okręgowy w Sieradzu i stał się prawomocny.

Aż do drugiej połowy roku 2019 diecezja kaliska zwlekała z podjęciem w tej sprawie kroków prawnokanonicznych: rozpoczęcia dochodzenia wstępnego i zgłoszenia sprawy do Kongregacji Nauki Wiary. Potwierdza ten fakt odpowiedź, jaką otrzymałem od kanclerza kurii kaliskiej, ks Marcina Papuzińskiego (w załączeniu). Szczegółowe informacje przedstawiam w artykule, którego treść również załączam do tego zawiadomienia (ks. ŁW jest tam przedstawiany imieniem Łukasz)

Link: Zawiadomienie o 15-letnim zaniechaniu diecezji kaliskiej

0 0 Głosuj
Article Rating
Szambo wylało, a 98 proc. biskupów milczy2020-06-18T13:12:45+02:00

Uparte milczenie 98 proc. członków KEP nie daje żadnych powodów do optymizmu. W postawie chrześcijanina możliwa jest jednak nadzieja bez optymizmu. Nadzieja bowiem to głęboka postawa duchowa, a nie naiwne nastawienie emocjonalne.

Nie szukam zatem źródeł tej nadziei w kalkulacjach, ilu jeszcze spośród biskupów milczących może zechcieć publicznie powiedzieć słowa nieco bardziej ewangeliczne. Już dawno przestałem pisać i podpisywać listy kierowane czy to do ciał kolegialnych polskiego episkopatu (dla mnie ten list był ostatnim), czy nawet do papieża (bo brak żadnej reakcji). Owszem, domagam się i nadal będę się domagał, aby Kościół w Polsce także – a nawet zwłaszcza – w osobach swoich zwierzchników przestrzegał zasad Ewangelii i własnego nauczania. Uważam i będę to powtarzał, że niezbędne są w tym celu dymisje biskupów skompromitowanych. Ale nie w tym szukam nadziei. Nie w tym szukam Ducha. To dla mnie tylko wymóg elementarnej sprawiedliwości.

Paradoksalnie w tej sytuacji znakiem nadziei może być nawet to, że szambo wylało. Bo już nie da się twierdzić, że pod biskupimi dywanami pachnie tylko fiołkami.

Duch wieje kędy chce. Nie musi wiać z góry. Jego powiew może nadejść i od dołu, i z boku, i całkowicie spoza kościelnych struktur. Czasem nawet nie wiadomo, skąd przychodzi i dokąd podąża. Ale wieje. Byle szum jego usłyszeć.

Link: Szambo wylało, a 98 proc. biskupów milczy

0 0 Głosuj
Article Rating
Milczenie! Strategia zamilczania i rozmywania problemu znowu bierze górę.2020-06-18T13:09:45+02:00
  • Milczenie! Strategia zamilczania i rozmywania problemu znowu bierze górę.
0 0 Głosuj
Article Rating
BYŁEM SCHOWANYM CZŁOWIEKIEM2020-06-18T13:07:36+02:00

Obserwował Pan to, co się dzieje w Kościele w związku z pedofilią: raport pensylwański sprzed dwóch lat, który pokazał, jak przez 70 lat co najmniej 300 księży wykorzystywało seksualnie ponad tysiąc dzieci i nieletnich, i konferencję prasową naszych biskupów sprzed roku?
Tak. Byłem wściekły, kiedy biskupi prezentowali jakiś raport i mówili o danych. Sam znam kilkadziesiąt osób wykorzystanych seksualnie przez księży. Większość z nich nigdy swojej sprawy nie zgłosiła. Znam trzy przypadki księży molestujących dzieci, które nigdy nie zostały ujawnione.

My, ofiary księży, rozpoznajemy się szybko. Czasami patrzę na kogoś i myślę: „Ty też byłeś molestowany, prawda?”. Widzę charakterystyczne spojrzenie, dystans, wyczulenie na pewne zachowania. Czuję, że ktoś przeżył coś podobnego. I niestety to się często sprawdza.

Wtedy jeszcze wszystkie informacje związane z pedofilią wywoływały u mnie niesamowite emocje. Nie chciałem o tym czytać ani słuchać. Jeśli otwierając jakiś portal zobaczyłem nagłówek, w którym było słowo „ksiądz” i „pedofilia”, wyłączałem komputer. Czułem się winny. Jakbym to ja zrobił coś złego. Takie uczucie towarzyszyło mi też przy pierwszym filmie braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Przełomem było, kiedy zobaczyłem ludzi, którzy w nim wystąpili. Okazali się tacy sami jak ja, z podobnymi problemami i doświadczeniami.

Link: BYŁEM SCHOWANYM CZŁOWIEKIEM

0 0 Głosuj
Article Rating
KOŚCIELNY TOR PRZESZKÓD2020-06-18T13:05:04+02:00

Poza tytułową „zabawą w chowanego”, w której biskup ukrywa księdza przestępcę, nowy film braci Sekielskich pokazuje jeszcze jedną grę. Zarezerwowaną tylko dla ofiar.

Link: KOŚCIELNY TOR PRZESZKÓD

0 0 Głosuj
Article Rating
KLERYKALIZM W GENACH2020-06-18T13:02:29+02:00

Od 2017 r. wszyscy przedstawiciele Kościoła, gdy uzyskają wiedzę na temat prawdopodobnego przestępstwa wobec nieletnich, mają pod groźbą sankcji zgłosić to do państwowych organów ścigania. Wcześniej biskupi wzbraniali się przed informowaniem władz o pedofilach w strukturach kościelnych. Pewien biskup ordynariusz, zapytany, dlaczego nie przekazuje informacji o podejrzanych księżach, żachnął się: „Nigdy nie doniosę na swojego księdza!”. Na pytanie, dlaczego, odpowiedział: „Ale jak bym wyglądał w oczach księży?”.

Tu się nasuwa jeszcze jedno pytanie: a jak wygląda w oczach ofiar?

Link: KLERYKALIZM W GENACH

0 0 Głosuj
Article Rating
JAK KOŚCIÓŁ BAWI SIĘ OFIARAMI2020-06-18T12:59:46+02:00

Po raz kolejny widzimy, jak chory jest polski Kościół, jak trudno przerwać jego patologiczną zabawę z ofiarami, ile w nim perwersji obszytej purpurą i klerykalnym zadufaniem w sobie.

Link: JAK KOŚCIÓŁ BAWI SIĘ OFIARAMI

0 0 Głosuj
Article Rating
BISKUP, SEKRETY I KLERYKALIZM2020-06-18T12:56:52+02:00

Nasuwają się dwie uwagi. Z listu bp. Janiaka wynika, że jest on zaskoczony reakcją abp. Polaka („uderzył w biskupa diecezjalnego”). To wyraźny dowód klerykalnej mentalności, która uznaje biskupa za stojącego poza możliwością jakichkolwiek rozliczeń.

Druga uwaga dotyczy także mocnej wciąż „kultury klerykalnej”. Elementem ją współtworzącym jest brak transparentności działań kościelnej władzy. Właśnie dlatego obrady Konferencji Episkopatu Polski powinny być jawne.

Link: BISKUP, SEKRETY I KLERYKALIZM

0 0 Głosuj
Article Rating
Pokrzywdzony przez ks. Hajdasza: udało mi się oddzielić brudy Kościoła od Boga i Ewangelii2020-06-18T12:53:44+02:00

Tomasz Szaramowicz jest kolejną ofiarą księdza Arkadiusza Hajdasza. Duchowny był wówczas wikarym w Koźminie Wielkopolskim. Pokrzywdzony przyznaje w wywiadzie dla Onet.pl, że w tej samej miejscowości były też inne ofiary duchownego.

Link: Pokrzywdzony przez ks. Hajdasza: udało mi się oddzielić brudy Kościoła od Boga i Ewangelii

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Piotr Glas o filmie Sekielskiego i duchowym spustoszeniu2020-06-18T12:50:58+02:00

Ludzie tracą wszelkie zaufanie do całej instytucji Kościoła, do wielu Bogu ducha winnych kapłanów. Gdyby hierarchowie podjęli szybkie i stanowcze kroki. Gdyby pokazali, że dla perwersji seksualnych rożnej maści w Kościele nie ma miejsca. Gdyby tylko wyciągnęli naukę płynąca z innych krajów i „zachowali się jak trzeba”, to dzisiaj tego problemu by nie było w naszym kraju lub występowałby w o wiele mniejszej skali!

Link: Ks. Piotr Glas o filmie Sekielskiego i duchowym spustoszeniu

0 0 Głosuj
Article Rating
BEZPODSTAWNOŚĆ ZARZUTÓW WOBEC KS. BP. E. JANIAKA PRZEDSTAWIONYCH W FILMIE „ZABAWA W CHOWANEGO”2020-06-18T12:47:02+02:00

Ks. bp Edward Janiak zrobił wszystko, czego wymagało prawo publiczne oraz kościelne, jak i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – wynika z analizy prawnej dotyczącej sprawy biskupa kaliskiego w kontekście filmu „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich.

Link: BEZPODSTAWNOŚĆ ZARZUTÓW WOBEC KS. BP. E. JANIAKA PRZEDSTAWIONYCH W FILMIE „ZABAWA W CHOWANEGO”

0 0 Głosuj
Article Rating
„Moja osoba” biskup Janiak przerywa milczenie biskupów2020-06-18T12:47:48+02:00

I to przerwanie milczenia – choć w gorszącym stylu – jest paradoksalnie czymś, za co możemy być wdzięczni kaliskiemu hierarsze. Milczenie polskich biskupów z ostatnich miesięcy było raniące dla zagubionych i zdezorientowanych wiernych.

Link: „Moja osoba” biskup Janiak przerywa milczenie biskupów

0 0 Głosuj
Article Rating
Przeciszewski: oczyszczenie Kościoła z przestępstw to obowiązek, to istota misji Kościoła2020-06-18T12:37:55+02:00

Oczyszczenie Kościoła z tego rodzaju przestępstw i ochrona dzieci i młodzieży – to nasz podstawowy obowiązek, należący do samej istoty misji Kościoła – podkreśla Marcin Przeciszewski. Komentując dostępny od dziś film braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” prezes KAI ocenia: „Widać jak bardzo aktualny jest wciąż apel o zmianę mentalności ludzi Kościoła”.

Link: Przeciszewski: oczyszczenie Kościoła z przestępstw to obowiązek, to istota misji Kościoła

0 0 Głosuj
Article Rating
Bp Janiak w sporze z prymasem Polski [DOKUMENT]2020-06-18T12:35:16+02:00

Portal onet.pl opublikował dzisiaj informację o wystosowaniu przez bp. Edwarda Janiaka listu, jaki skierował do polskich biskupów w sprawie filmu braci Sekielskich i działań prymasa Polaka. Bp Janiak podkreśla w nim, że „nie zamierza milczeć w perspektywie ataku na swoją osobę”.

Link: Bp Janiak w sporze z prymasem Polski [DOKUMENT]

0 0 Głosuj
Article Rating
To jest kwestia wiarygodności już nie tylko biskupa Janiaka, ale po prostu Kościoła.2020-06-18T12:32:26+02:00
  • To jest kwestia wiarygodności już nie tylko biskupa Janiaka, ale po prostu Kościoła.
0 0 Głosuj
Article Rating
Oświadczenie abp. Wojciecha Polaka, Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży2020-06-18T12:29:07+02:00

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, po otrzymaniu wiarygodnej informacji o „działaniach lub zaniechaniach mających na celu zakłócenie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych” dotyczących wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez duchownego, każdy ksiądz jest zobowiązany do poinformowania o sprawie władzę kościelną. Tym bardziej jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, po zapoznaniu się materiałem zawartym w filmie „Zabawa w chowanego”, nie mogłem milczeć lub pozostać bezczynny wobec przedstawionych faktów. Złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie i daje rzeczywistą szansę ks. bp. Edwardowi Janiakowi na przedstawienie argumentów w swojej obronie. Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej.

Link: Oświadczenie abp. Wojciecha Polaka, Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

0 0 Głosuj
Article Rating
SEKIELSKI KOMENTARZ: O kłamstwach biskupa Janiaka2020-06-18T12:25:37+02:00
Komentarze po liście bpa Janiaka. „Stolica Apostolska powinna go zawiesić”2020-06-18T12:23:29+02:00

Edward Janiak oskarżany o tuszowanie pedofilii skierował list do biskupów, w którym atakuje m.in. twórców filmu „Zabawa w chowanego”, a także prymasa Polaka. Ujawniliśmy treść listu. Teraz pytamy o słowa Janiaka ludzi Kościoła. – To jest szok. Myślałem, że nic mnie już nie zdziwi ws. kryzysu w polskim Kościele, ale list biskupa jest kompletnym zaskoczeniem – komentuje dla Onetu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Z kolei Robert Fidura z Fundacji Świętego Józefa mówi o kłamstwach i insynuacjach biskupa.

Link: Komentarze po liście bpa Janiaka. „Stolica Apostolska powinna go zawiesić”

0 0 Głosuj
Article Rating
Zgłaszanie ukrywania nadużyć w Kościele? Mamy ewidentną lukę w procedurach2020-06-18T12:18:52+02:00

Co zrobić w przypadku, gdy mamy uzasadnione podejrzenie, że biskup lub wyższy przełożony zakonny zaniedbał swoje obowiązki przy wyjaśnianiu spraw dotyczących molestowania seksualnego nieletnich lub próbował je ukryć?

Link: Zgłaszanie ukrywania nadużyć w Kościele? Mamy ewidentną lukę w procedurach

0 0 Głosuj
Article Rating
Sekretarz Generalny KEP: Delegat KEP i Fundacja św. Józefa powołani zdecydowaną większością głosów2020-06-18T12:13:49+02:00

W odpowiedzi na pytania dotyczące publikacji medialnych ws. wypowiedzi bp. Edwarda Janiaka – na podstawie stenogramów z zebrań plenarnych Konferencji Episkopatu Polski – bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP poinformował: „Podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, odbywającego się w Warszawie w dniach 12-14 marca 2019 roku – na podstawie art. 54 Statutu KEP oraz § 44 ust. 3 Regulaminu KEP – biskupi zdecydowaną większością głosów wybrali abp. Wojciecha Polaka, Metropolitę Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski na Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży na pierwszą pięcioletnią kadencję”.

Link: Sekretarz Generalny KEP: Delegat KEP i Fundacja św. Józefa powołani zdecydowaną większością głosów

0 0 Głosuj
Article Rating
Kompromitacja. Tak najkrócej określić można to, co napisał do biskupów biskup Edward Janiak.2020-06-18T12:07:48+02:00
  • Kompromitacja. Tak najkrócej określić można to, co napisał do biskupów biskup Edward Janiak.

Kompromitacja. Tak najkrócej określić można to, co napisał do biskupów biskup Edward Janiak. Kompromitacja nie tylko siebie samego, ale także polskiego Episkopatu, a także Kościoła hierarchicznego. Co bowiem wynika z tego listu? Odpowiedź jest prosta. Albo biskup Janiak ostrożnie gospodaruje prawdą (a że może tak robić, wiemy z filmu „Zabawa w chowanego”), ale wtedy i tak sprawa musi być do końca wyjaśniona, bo inaczej kompromituje Kościół, albo biskupi w większości (szkoda, że nie podał nazwisk) „zatroszczyli się” o ofiary i „pomoc” im nie dlatego, że uważali to za ważne, potrzebne, że chcieli pójść drogą wyznaczoną przez Benedykta XVI i Franciszka, ale wyłącznie dlatego, by uniknąć „medialnych spekulacji” lub „porażki ks. abp. Wojciecha Polaka”. Ofiary, oczyszczenie nie miały dla większości znaczenia, liczyło się „dobre imię” i brak „kompromitacji”.

0 0 Głosuj
Article Rating
Donos na abp. Polaka. Kaliski biskup kontratakuje po filmie Sekielskich2020-06-18T12:04:09+02:00

Oskarżony o tuszowanie pedofilii biskup kaliski Edward Janiak rozesłał list do polskich biskupów. Atakuje w nim abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski i delegata episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Link: Donos na abp. Polaka. Kaliski biskup kontratakuje po filmie Sekielskich

0 0 Głosuj
Article Rating
Także i dzisiaj są liczni „namaszczeni przez Pana”, ludzie konsekrowani, którzy nadużywają słabych, wykorzystując swoją władzę moralną i siłę przekonywania.2020-06-18T11:54:10+02:00
  • Także i dzisiaj są liczni „namaszczeni przez Pana”, ludzie konsekrowani, którzy nadużywają słabych, wykorzystując swoją władzę moralną i siłę przekonywania.

Także i dzisiaj są liczni „namaszczeni przez Pana”, ludzie konsekrowani, którzy nadużywają słabych, wykorzystując swoją władzę moralną i siłę przekonywania. Dopuszczają się obrzydliwości i dalej sprawują swoją posługę, jakby nic się nie stało; nie boją się Boga ani Jego sądu, ale boją się jedynie, że zostaną wykryci i zdemaskowani. Duchowni, którzy rozdzierają ciało Kościoła, powodując zgorszenie i dyskredytując zbawczą misję Kościoła oraz poświęcenie wielu swoich współbraci.

0 0 Głosuj
Article Rating
Bp Muskus: są takie dzieci, którym ludzie Kościoła wyrządzili wielką krzywdę2020-06-12T19:42:46+02:00

„Nie mówię tego po to, by zepsuć wam święto. Mówię po to, by was i siebie zapalić do podjęcia dzieła przemiany tego trudnego czasu Kościoła” – mówił biskup do nowo wyświęconych franciszkanów.

Link: Bp Muskus: są takie dzieci, którym ludzie Kościoła wyrządzili wielką krzywdę

0 0 Głosuj
Article Rating
Kościół, który opiekuje się katami. My, świeccy, musimy to zmienić2020-06-12T19:37:50+02:00

Potrzebujemy odzyskać głos i zacząć go używać. Mówić „nie” wobec kolesiostwa i ręki myjącej rękę współwinnego krzywdzie. Domagać się zadośćuczynienia. Nas, świeckich, nie suspendują, nie wyślą na rekolekcje w milczeniu ani na misje do Nowej Zelandii. To my możemy być głosem ofiar, bo ci ludzie przeszli już zbyt wiele. Nadeszła nasza kolej.

Link: Kościół, który opiekuje się katami. My, świeccy, musimy to zmienić

0 0 Głosuj
Article Rating
Wywiad z ks. Piotrem Studnickim2020-06-12T19:35:06+02:00

W audycji „istota rzeczy” Ks. Piotr Studnicki skomentował między innymi echa medialne filmu braci Sekielskich.

Link: Wywiad z ks. Piotrem Studnickim

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Piotr Studnicki: kiedy Kościół nie stoi po stronie pokrzywdzonych, zdradza Jezusa2020-06-12T19:32:23+02:00

Ks. Piotr Studnicki, kierownik biura delegata episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży, w rozmowie z Piotrem Eyoum dla Beskidzkiego Radia Katolickiego powiedział o tym, jak Kościół radzi sobie z problemem pedofilii, jakie wyzwania przed nim stoją i jak wpłynął na niego jako na instytucję kolejny film Sekielskich, „Zabawa w chowanego”.

Link: Ks. Piotr Studnicki: kiedy Kościół nie stoi po stronie pokrzywdzonych, zdradza Jezusa

0 0 Głosuj
Article Rating
KOMU WIELE DANO…2020-06-12T19:29:25+02:00

Księża z rady kapłańskiej diecezji kaliskiej nie zgodzili się podpisać listu broniącego oskarżonego o tuszowanie pedofilii bp. Edwarda Janiaka. Powoli zaczynamy dobijać do normalności.

Link: KOMU WIELE DANO…

0 0 Głosuj
Article Rating
WOJCIECH ŻMUDZIŃSKI SJ: Jak dzikie zwierzę zaplątane we wnyki2020-06-12T19:21:17+02:00

Jestem zdruzgotany ukazaną przez Tomasza Sekielskiego postawą niektórych hierarchów. Tym, do czego może doprowadzić mafijna solidarność.

Link: Jak dzikie zwierzę zaplątane we wnyki

0 0 Głosuj
Article Rating
Prymas: Mam nadzieję, że głos pokrzywdzonych w Kościele będzie bardziej słyszalny2020-06-12T19:17:38+02:00
Fot. Mazur / catholicchurch.org.uk

– Mam nadzieję, że głos pokrzywdzonych w Kościele będzie stawał się coraz bardziej słyszalny – mówi w rozmowie z KAI abp Wojciech Polak. Delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży pytany o sytuację w diecezji kaliskiej wyjaśnia, że „w Kościele mamy już jasne prawo, ale okazuje się, że łatwiej jest stworzyć wytyczne czy procedury niż zmienić ludzką mentalność. A ostatecznie od człowieka zależy, czy to prawo będzie stosowane”.

Link: Prymas: Mam nadzieję, że głos pokrzywdzonych w Kościele będzie bardziej słyszalny

0 0 Głosuj
Article Rating
Grzechy i przestępstwa osób konsekrowanych są zabarwione farbami jeszcze ciemniejszymi niż niewierność, hańba i deformują oblicze Kościoła, podkopując jego wiarygodność.2020-06-18T11:57:02+02:00
  • Grzechy i przestępstwa osób konsekrowanych są zabarwione farbami jeszcze ciemniejszymi niż niewierność, hańba i deformują oblicze Kościoła, podkopując jego wiarygodność – Ojciec Święty Franciszek, Przemówienie do Kurii Rzymskiej, Boże Narodzenie 2018.

Mówiąc o tej pladze, niektórzy, także w obrębie Kościoła oburzają się na niektórych pracowników środków przekazu, oskarżając ich o pomijane ogromnej przewagi przypadków nadużyć, których nie popełniają duchowni Kościoła – statystyki mówią o 98 procentach – i o chęć celowego prezentowania fałszywego obrazu, jakby to zło dotknęło tylko Kościoła katolickiego. Ja natomiast chciałbym szczerze podziękować tym pracownikom mediów, którzy byli uczciwi i obiektywni i którzy próbowali zdemaskować te wilki oraz dać głos ofiarom.

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Isakowicz-Zaleski: „Wskazałem, kto w polskim Kościele tuszował pedofilię. I to wywołało histerię” [WYWIAD]2020-06-08T17:55:41+02:00
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski (Forum)

– Z tego, co słyszałem, były naciski na redakcję „Niedzieli”, aby wywiad ze mną zdjąć. Myślę, że kluczowa była jedna rzecz: na podstawie faktów wymieniłem z nazwiska osoby odpowiedzialne za tuszowanie pedofilii. To były nuncjusz apostolski Józef Kowalczyk oraz kard. Stanisław Dziwisz – mówi w rozmowie z WP ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Link: Ks. Isakowicz-Zaleski: „Wskazałem, kto w polskim Kościele tuszował pedofilię. I to wywołało histerię” [WYWIAD]

0 0 Głosuj
Article Rating
Tuszowanie skandali seksualnych w Kościele – dr Selmach, ks. Kobyliński2020-06-08T17:44:27+02:00
Mówimy głośne „przepraszam”, czyli jak mógłby brzmieć list biskupa kaliskiego2020-06-08T17:40:29+02:00
Bp Edward Janiak podczas spotkania Rodziny Radia Maryja w Kaliszu 4 czerwca 2020 roku. Fot. TV Trwam/YouTube

Zamiast prosić o modlitwę za kapłanów „w czasie medialnej nagonki”, czy nie lepiej byłoby „otoczyć modlitwą wszystkich skrzywdzonych przez księży”?

Link: Mówimy głośne „przepraszam”, czyli jak mógłby brzmieć list biskupa kaliskiego

0 0 Głosuj
Article Rating
Milczenie Gethsemani, milczenie biskupów2020-06-08T17:33:50+02:00
Tomasz Terlikowski. Fot. Maskacjusz TV / YouTube

Obrona Kościoła to nie jest obecnie obrona wizerunku, nie jest udawanie, że nic się nie stało albo stanie murem za biskupem. Obrona Kościoła dzisiaj to bycie z ofiarami, bycie ich głosem, dostrzeżenie w nich Chrystusa. Obyśmy jako świeccy synowie Kościoła potrafili do tego zadania dorastać.

Link: Milczenie Gethsemani, milczenie biskupów

0 0 Głosuj
Article Rating
Jak to się robiło w diecezji kaliskiej (1)2020-06-10T21:07:19+02:00
Bp Stanisław Napierała. Fot. Waldemar Kompała/Agencja Gazeta

Zaniechanie podjęcia nakazanych kościelnym prawem działań przez bp. Janiaka, które stało się podstawą zawiadomienia złożonego przez prymasa Polski, trwało co najmniej dwa lata. W opisywanym przypadku zaniechanie bp. Napierały (kontynuowane od 2012 r. przez bp. Janiaka jako jego następcę) to aż piętnaście lat zwłoki. Sprawcę usiłowano ukryć w innej diecezji. Dochodzenia kanonicznego nie przeprowadzono, Nie powiadomiono Stolicy Apostolskiej. Dopiero po 15 latach… Czy ktoś poniesie konsekwencje tak karygodnego zaniedbania?

Link: Jak to się robiło w diecezji kaliskiej (1)

0 0 Głosuj
Article Rating
Marta Titaniec: chcemy, by w miejscu zranienia można było znaleźć uzdrowienie2020-06-08T17:26:22+02:00
Fot. Paweł Żulewski / KAI

„Chcemy zaoferować pomoc, by w miejscu zranienia można było znaleźć uzdrowienie” – mówi w rozmowie z KAI Marta Titaniec, członkini zarządu Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski, by wspierać osoby pokrzywdzone w przeszłości na skutek wykorzystywania seksualnego przez osoby duchowne.

Link: Marta Titaniec: chcemy, by w miejscu zranienia można było znaleźć uzdrowienie

0 0 Głosuj
Article Rating
Kościół musi być przeźroczysty2020-08-31T22:23:29+02:00
Agnieszka Bugała Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski podczas Forum Młodych w listopadzie 2019 r. we Wrocławiu

Wywiad z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim stał się przedmiotem wielu komentarzy medialnych i oskarżeń pod adresem naszego tygodnika. „Niedziela” od zawsze stoi po stronie prawdy i przeciwstawia się wszelkim patologiom, niezależnie od tego, gdzie one miały – lub mają – miejsce. Ochrona dzieci przed nadużyciami ze strony dorosłych jest naszym najwyższym nakazem i zawsze będziemy ją stawiać na pierwszym miejscu. Podjęliśmy decyzję o ponownej publikacji wywiadu, by przeciąć falę niepotrzebnych spekulacji i ataków na naszą redakcję. Treści zawarte w publikowanym poniżej tekście w zakresie oceny postaw niektórych osób są prywatnym stanowiskiem rozmówcy, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Ks. Jarosław Grabowski
Redaktor Naczelny
Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Link: Kościół musi być przeźroczysty

0 0 Głosuj
Article Rating
Metropolita poznański w imieniu Stolicy Apostolskiej zajmie się sprawą biskupa kaliskiego2020-06-08T17:17:13+02:00
EPISKOPAT.PL

Stolica Apostolska upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony duchownych.

Link: Metropolita poznański w imieniu Stolicy Apostolskiej zajmie się sprawą biskupa kaliskiego

0 0 Głosuj
Article Rating
Musi wkroczyć Watykan2020-06-08T17:14:08+02:00
Tomasz Terlikowski. Fot. Maskacjusz TV / YouTube

Dopóki za pedofilię w polskim Kościele nie weźmie się państwo, dopóki pierwszy biskup nie zostanie skazany za zaniedbanie obowiązków, dopóki nie zbankrutuje pierwsza diecezja, a komputery w pierwszej kurii nie zostaną zajęte przez prokuraturę – dopóty nic się nie zmieni.

Link: Musi wkroczyć Watykan

0 0 Głosuj
Article Rating
Kto tuszował pedofilię w Radomiu?2020-06-10T21:05:26+02:00
PAP, Piotr Polak

Biskup radomski w 2013 roku otrzymał informację, że jeden z podlegających mu księży mógł dopuszczać się czynów pedofilskich. Zlecił jej wyjaśnienie, ale kuria nie podjęła działań. Za zaniechania podwładnych odpowiedzialność ponosi jednak biskup.

Link: Kto tuszował pedofilię w Radomiu?

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Kobyliński: W polskim Kościele potrzebujemy zmian systemowych2020-06-10T21:05:59+02:00
Biskup Edward Janiak. Fot. BP KEP

Podkreśla, że w polskim Kościele tuszowanie przypadków pedofilii nie było jednostkowe, „kilkanaście lat temu postępowali tak wszyscy biskupi”. „Skandalicznym przejawem tuszowania pedofilii było nieprzesyłanie z naszych diecezji do Watykanu dokumentów dotyczących czynów pedofilskich księży i zakonników. Taki prawny obowiązek został nałożony przez papieża Jana Pawła II na biskupów i przełożonych zakonnych wiosną 2001 r. Niestety w latach 2001–2006 tuszowanie pedofilii klerykalnej w Polsce miało charakter systemowy. Wbrew obowiązującym normom prawa kościelnego nie przesyłano do Watykanu dokumentów dotyczących duchownych wiarygodnie oskarżonych o wykorzystanie seksualne osób poniżej 18. roku życia” – tłumaczy.

Link: Ks. Kobyliński: W polskim Kościele potrzebujemy zmian systemowych

0 0 Głosuj
Article Rating
Tomasz Krzyżak: Biskupów wojna z Kościołem2020-06-08T16:58:44+02:00
AFP

Wśród hierarchów zawsze występowały różnice zdań, ale konflikty kończyły się kompromisem. Teraz zaczyna się bitwa, która może przynieść tragiczne skutki.

Link: Tomasz Krzyżak: Biskupów wojna z Kościołem

0 0 Głosuj
Article Rating
Zabawa w chowanego – ODPOWIEDŹ KSIĘDZA (prod. RiSkbeatz)2020-06-08T16:54:58+02:00

Jestem księdzem, a to moja odpowiedź na „Zabawę w chowanego” braci Sekielskich.

Kiedyś Zabawa w chowanego nie kojarzyła się jako coś złego
tylko nie mów nikomu brzmiało czasem jako coś zabawnego
Pedofilia, dwulicowość, hipokryzja ,filmy Sekielskiego,
Sprawiły, że przywołują na myśl coś bardzo strasznego

Link: Zabawa w chowanego – ODPOWIEDŹ KSIĘDZA (prod. RiSkbeatz)

0 0 Głosuj
Article Rating
Tomasz P. Terlikowski: Polscy biskupi wybrali drogę do zniszczenia Kościoła2020-06-08T16:50:18+02:00
Tomasz P. Terlikowski. Fot. Bartosz Zieliński / Flickr

Jest jednak, i to też trzeba odnotować, jeden ważny znak nadziei. Otóż z informacji „Więzi”, które udało się potwierdzić także w moich źródłach, księża diecezji kaliskiej na radzie sprzeciwili się pomysłowi i wystosowali inny list. Gdy ogromna większość biskupów milczy, gdy media prawicowe atakują każdego, kto chce mówić o problemie, jest to ważny gest. I to on, jako jedyny, daje nadzieję.

Link: Tomasz P. Terlikowski: Polscy biskupi wybrali drogę do zniszczenia Kościoła

0 0 Głosuj
Article Rating
Nosowski: Będąc chrześcijaninem, nie można być po innej stronie niż po stronie pokrzywdzonych2020-06-08T16:44:27+02:00
Zbigniew Nosowski podczas modlitwy za zranionych w Kościele zorganizowana 28 lutego w warszawskim kościele św. Marcina 28 lutego 2020 roku. Fot. Katarzyna Bartosik

Jeśli kogoś nie obchodzi los osoby skrzywdzonej we wspólnocie Kościoła, to de facto nie obchodzi go przyszłość Kościoła – mówi Zbigniew Nosowski, rzecznik prasowy Inicjatywy „Zranieni w Kościele”, w wywiadzie dla portalu naTemat.

Link: Nosowski: Będąc chrześcijaninem, nie można być po innej stronie niż po stronie pokrzywdzonych

0 0 Głosuj
Article Rating
Jakie sankcje grożą biskupom, którzy ukrywali nadużycia?2020-06-08T16:40:32+02:00
fot. episkopat.pl

Ciągle otwartym pozostaje także pytanie czy przypadek diecezji kaliskiej był jedyny. Na pewno nie. Pod koniec ubiegłego roku abp Wojciech Polak mówił, że on jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży wie, że zostały złożone wnioski o wszczęcie postępowań wyjaśniających wobec pięciu biskupów. Do dziś nie wiemy – możemy się jedynie domyślać – których biskupów dotyczą. Do dziś także nie dowiedzieliśmy się czy sprawy się zakończyły i jakie są ich wyniki. Wydaje się, że dla jasności sytuacji Kościół powinien o tym powiedzieć. Po prostu stanąć w prawdzie.

Link: Jakie sankcje grożą biskupom, którzy ukrywali nadużycia?

0 0 Głosuj
Article Rating
O. Zięba: Tak dalej być nie może! Kościół musi w sposób systemowy i transparentny dokonać swego oczyszczenia2020-06-10T21:09:21+02:00
Ojciec Maciej Zięba. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Dlatego chciałem publicznie zaprotestować i jako kapłan Kościoła katolickiego i jako obywatel Rzeczypospolitej. Tak dalej być nie może! I jako katolikom i jako obywatelom nie wolno nam milczeć” – zaznacza dominikanin. „Protestuję również jako człowiek, który był świadkiem pontyfikatu Jana Pawła II i który stara się ukazywać wagę jego nauczania dla Kościoła oraz dla Polski i świata. Konsekwentnie stosowaną przez niego normą działania było pokazywanie, że Bóg jest zawsze po stronie ofiar, a Kościół stoi zawsze po stronie prawdy” – zauważa. Jak dodaje, dzisiejsza „słaba i tchórzliwa” reakcja biskupów nie dowodzi „wierności dziedzictwu papieża-Polaka”, raczej „ułatwia – tym, którym autorytet Jana Pawła II bardzo zawadza – oblepianie jego postaci błotem insynuacji i pomówień.

Link: O. Zięba: Tak dalej być nie może! Kościół musi w sposób systemowy i transparentny dokonać swego oczyszczenia

0 0 Głosuj
Article Rating
Szantażowanie Ewangelią2020-06-08T16:35:06+02:00
Rekolekcje biskupów 19 listopada 2019 roku na Jasnej Górze. Fot. episkopat.pl

Teza „jeśli komuś zależy na Kościele, nie mówi o kapłanach źle” jest zwykłym kłamstwem. To kneblowanie krytyki i zapewnianie sobie nienaruszalności.

Link: Szantażowanie Ewangelią

0 0 Głosuj
Article Rating
Jak w kościele zamiata się „sprawy brudne” pod dywan2020-06-08T16:31:55+02:00

Film, w którym siostra zakonna argumentuje dlaczego dziennikarz nie powinien zajmować się „sprawami brudnymi” dla biskupa Edwarda Janiaka. Sam zainteresowany również nie chciał zająć głosu w sprawie.

Link: Jak w kościele zamiata się „sprawy brudne” pod dywan

0 0 Głosuj
Article Rating
Czerwona kartka dla bp. Janiaka od kaliskiej Rady Kapłańskiej2020-06-08T16:29:36+02:00
Biskup Edward Janiak. Fot. BP KEP

Członkowie Rady Kapłańskiej Diecezji Kaliskiej odmówili wczoraj podpisania listu poparcia dla bp. Edwarda Janiaka.

Link: Czerwona kartka dla bp. Janiaka od kaliskiej Rady Kapłańskiej

0 0 Głosuj
Article Rating
Bp Muskus: Odnowa Kościoła musi przybrać radykalny charakter2020-06-08T16:23:58+02:00
Bp Damian Muskus. Fot. Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Źródłem kryzysu jest zgubienie Jezusa. Wielu w Jego miejscu postawiło samych siebie lub dobro instytucji, troską o nią tłumacząc ukrywanie zła. A w którym miejscu Ewangelii Chrystus mówi: „Tylko nie mów nikomu”? – podkreśla krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus.

Link: Bp Muskus: Odnowa Kościoła musi przybrać radykalny charakter

0 0 Głosuj
Article Rating
Przesłuchanie w nuncjaturze oczami osoby pokrzywdzonej2020-06-08T16:19:59+02:00
Bp Jan Szkodoń podczas mszy pogrzebowej za bp. Tadeusza Pieronka. Kraków, styczeń 2019. Fot. Joanna Adamik

Chcą, żeby było „po ludzku”, a na sali nie ma ani jednej kobiety. I oni wystrojeni w szaty, które mnie przypominają o sprawcy – wspomina pani Monika.

Link: Przesłuchanie w nuncjaturze oczami osoby pokrzywdzonej

0 0 Głosuj
Article Rating
„Bp Napierała wiedział o pedofilskich czynach ks. H. I nic z tym nie zrobił”2020-06-08T16:18:49+02:00
Bp Stanisław Napierała. Fot. Radio Maryja/ YouTube

Powiedziałam mu to prosto w twarz kilkanaście lat temu i poprosiłam go o interwencję. Wręczyłam mu wtedy też list, w którym opisałam dokładnie, co spotkało syna, zostawiając do nas kontakt. Do tej pory nic z tą sprawą nie zrobił, ani raz się z nami nie skontaktował – mówi w rozmowie z Onetem Ewa Hurna, matka skrzywdzonego przez księdza z „Zabawy w chowanego”.

Link: „Bp Napierała wiedział o pedofilskich czynach ks. H. I nic z tym nie zrobił”

0 0 Głosuj
Article Rating
Abp Polak prosi proboszczów o wywieszenie plakatów Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. List do wszystkich parafii2020-06-08T16:17:08+02:00
Abp Wojciech Polak (w środku) i abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej towarzyszącej opublikowaniu danych statystycznych, dotyczących przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. Warszawa, 14 marca 2019 r. Fot. Episkopat.pl

Proszę o wywieszenie w gablotach informacyjnych plakatu Inicjatywy „Zranieni w Kościele” oraz przekazanie w ogłoszeniach duszpasterskich informacji o numerze telefonu i terminie dyżuru – napisał do wszystkich biskupów w Polsce abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Link: Abp Polak prosi proboszczów o wywieszenie plakatów Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. List do wszystkich parafii

0 0 Głosuj
Article Rating
Niech nie będzie miło!2020-06-08T16:15:35+02:00
Dominika Kozłowska

Dlaczego oburzenie jakie rodzi się w każdym, kto poznał historię choć jednej skrzywdzonej osoby nie przeradza się w powszechne żądanie złożenia urzędu przez skompromitowanych pasterzy pełniących władzę w Kościele?

Link: Niech nie będzie miło!

0 0 Głosuj
Article Rating
Józef Augustyn SJ: W Kościele zbyt wolno uczymy się na błędach2020-06-08T16:12:00+02:00
Józef Augustyn SJ. Fot. Credo/ YouTube

Całymi dziesiątkami lat tworzyły się takie struktury i takie formy ich funkcjonowania, że zdemoralizowani duchowni bezkarnie mogli żerować na słabości dzieci – mówi jezuita o. Józef Augustyn w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Link: Józef Augustyn SJ: W Kościele zbyt wolno uczymy się na błędach

0 0 Głosuj
Article Rating
„Ja, przedstawicielka biskupów, osoba świecka, powinnam sama szukać pokrzywdzonych”2020-06-08T16:10:22+02:00
Marta Titaniec. Fot. Paweł Kęska

Gdy temat seksualnego wykorzystywania stał się głośny, chciałam odejść z Kościoła. Zostałam, bo tylko będąc w Kościele, mogę coś w nim zmienić – mówi Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa.

Link: „Ja, przedstawicielka biskupów, osoba świecka, powinnam sama szukać pokrzywdzonych”

0 0 Głosuj
Article Rating
Grzech społeczny: w strukturze czy w człowieku?2020-06-08T16:08:53+02:00
Biskupi podczas Mszy św. 13 czerwca 2019 roku w Świdnicy w trakcie 283. zebrania plenarnego KEP. Fot. episkopat.pl

Jan Paweł II pisze w tej samej adhortacji: „Na dnie każdej sytuacji grzechu znajdują się zatem zawsze osoby, które grzech popełniają. Jest to tak dalece prawdziwe, że gdy dana sytuacja może być zmieniona pod względem strukturalnym i instytucjonalnym siłą prawa lub – jak często się niestety zdarza – prawem siły, to w rzeczywistości taka zmiana okazuje się niepełna, krótkotrwała, a w ostateczności daremna i nieskuteczna – i nawet przynosząca odwrotny skutek – jeśli nie towarzyszy jej nawrócenie osób bezpośrednio czy pośrednio za tę sytuację odpowiedzialnych”.

Link: Grzech społeczny: w strukturze czy w człowieku?

0 0 Głosuj
Article Rating
Grzech Kościoła, czy grzech człowieka? Kilka myśli po filmie Sekielskich2020-06-08T16:07:21+02:00
Msza św. na zakończenie zebrania plenarnego KEP 14 czerwca 2019 roku w Wałbrzychu. Fot. episkopat.pl

Niestety można odnieść wrażenie, iż ta instytucjonalna i teologiczna preferencja bywa używana niekonsekwentnie, zależy to od potrzeb klerykalnej kasty. Gdy trzeba się bronić przed krytyką Kościoła – instytucji, przypominany jest jego wymiar teologiczny (wszyscy jesteśmy Kościołem, krytyka księży uderza we wszystkich wierzących, „uderzcie pasterza, owce się rozproszą” itp.). Jeśli krytyka dotyczy np. nominacji biskupich, funkcjonowania kościelnej biurokracji etc., wtedy uruchamia się mechanizm obrony „wewnętrznych spraw Kościoła”, który nie jest już kategorią teologiczną, a korporacją duchownych. Moralność Kalego, nic innego.

Link: Grzech Kościoła, czy grzech człowieka? Kilka myśli po filmie Sekielskich

0 0 Głosuj
Article Rating
Adam Żak SJ: pedofilia w Kościele to problem czarnych owiec, ale i struktur [ROZMOWA]2020-06-08T16:05:48+02:00
Adam Żak SJ, FOT. EPISKOPAT NEWS

Jeśli filmy braci Sekielskich nie pomogą nam się otrząsnąć i wyciągnąć wniosków, to nie wiem, jakie jeszcze środki może zastosować Pan Bóg – mówi o. Adam Żak, Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w rozmowie z Michałem Jóźwiakiem.

Link: Adam Żak SJ: pedofilia w Kościele to problem czarnych owiec, ale i struktur [ROZMOWA]

0 0 Głosuj
Article Rating
Adam Żak SJ: Powtarzamy, że człowiek jest drogą Kościoła. W wypowiedziach biskupa w filmie Sekielskich słychać co innego2020-06-08T16:04:03+02:00
Biskup Edward Janiak. Fot. BP KEP

Kościół upodobnił się do aparatu politycznego, który bardziej przejmuje się swoim wizerunkiem niż bezbronnym dzieckiem – mówi o. Adam Żak, koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Link: Adam Żak SJ: Powtarzamy, że człowiek jest drogą Kościoła. W wypowiedziach biskupa w filmie Sekielskich słychać co innego

0 0 Głosuj
Article Rating
Jestem wściekły, nie poznaję mojego Kościoła2020-06-08T16:02:30+02:00
Tomasz P. Terlikowski. Fot. Bartosz Zieliński / Flickr

Jeśli ktoś mówi, że skrzywdzeni przez księży sami są sobie winni i pyta, dlaczego tak długo milczeli – pluje im w twarz, krzywdzi raz jeszcze, krzyżuje w nich samego Jezusa

Link: Jestem wściekły, nie poznaję mojego Kościoła

0 0 Głosuj
Article Rating
Piotr Żyłka: jeśli dziś Kościół nie staje radykalnie po stronie skrzywdzonych, to zdradza sam siebie2020-06-08T15:59:08+02:00
Piotr Żyłka: jeśli dziś Kościół nie staje radykalnie po stronie skrzywdzonych, to zdradza sam siebie

Same słowa i ubolewanie już nie wystarczą. Kościół w Polsce musi podjąć radykalne i transparentne działania. Jeśli będzie to konieczne, powinien poprosić o pomoc i o audyt zewnętrzny Watykan. Albo jakąś inną instytucję. Nie czekać na powstanie komisji państwowych, ale zacząć w końcu działać – pisze redaktor naczelny DEON.pl

Link: Piotr Żyłka: jeśli dziś Kościół nie staje radykalnie po stronie skrzywdzonych, to zdradza sam siebie

0 0 Głosuj
Article Rating
Zabawa w chowanego. Kacprzak: „Kościół w Polsce może spać spokojnie” [OPINIA]2020-06-10T21:11:13+02:00

W najnowszym filmie publicysta Tomasz Terlikowski tłumaczy co sprawiło, że amerykański Kościół w końcu przestał chować głowę w piasek i wyczyścił swoje haniebne karty historii. Nastąpiły tam trzy rzeczy: nastał czas powszechnego oburzenia, prokuratura weszła do wszystkich archiwów nie zważając na zasłanianie się „tajemnicą papieską”, a sądy zaczęły zasądzać ogromne odszkodowania dla ofiar.

To oznacza, że Kościół w Polsce może spać spokojnie. Powszechnego oburzenia nie będzie, a ci, którzy podejmują próby protestów i publicznego nagłaśniania zbrodni są osądzani od czci i wiary, że podkopują chrześcijańskie fundamenty naszej cywilizacji.

Prokuratura też do archiwów nie wejdzie. To już prędzej hierarchowie mogą dostać do wglądu akta każdego oskarżenia. System sądowniczy w Polsce miele zbyt wolno i zachowawczo, by mieć odwagę i skuteczność, taką jaką pokazali sędziowie za oceanem.

Link: Zabawa w chowanego. Kacprzak: „Kościół w Polsce może spać spokojnie” [OPINIA]

0 0 Głosuj
Article Rating
„Zabawa w chowanego” dotarła do Watykanu. Edward Janiak może stracić stanowisko2020-06-08T15:55:30+02:00
Edward Janiak może stracić stanowisko biskupa (Materiały prasowe)

„Zaledwie 30 minut po premierze dokumentu, Prymas Polski zawiadomił Stolicę Apostolską o sprawie. Abp Wojciech Polak potwierdził również, że w związku z opublikowanym materiałem, wobec wszystkich osób zaangażowanych w działania pedofilskie zostanie wszczęte postępowanie.
Istnieje też niezwykle duże prawdopodobieństwo, że biskup Edward Janiak straci swoje stanowisko. Mówi o tym w rozmowie z „Faktem” Tomasz Terlikowski, bardzo dobrze poinformowany katolicki publicysta. Wskazuje on, że film trafił do Watykanu, a najwyższe władze Kościoła są nim wstrząśnięte i zbulwersowane”.

Link: „Zabawa w chowanego” dotarła do Watykanu. Edward Janiak może stracić stanowisko

0 0 Głosuj
Article Rating
Schemat działania pedofila. „Dziecko napastowane na ulicy będzie krzyczeć. W domu trudno takiej reakcji oczekiwać”2020-06-08T15:52:35+02:00
Schemat działania pedofila. "Dziecko napastowane na ulicy będzie krzyczeć. W domu trudno takiej reakcji oczekiwać"

Jak ocenić zachowanie siostry zakonnej, która nie pomaga ofiarom księdza pedofila?

To wyjątkowo drastyczna sytuacja w filmie. Siostra zakonna przyznaje, że wiedziała o przemocy, ale nie reagowała i nawet po latach nie chce pomóc. „Co chcesz Andrzejek” – powtarza, zna odpowiedź, ale to i tak nie zmienia jej postępowania. To pokazuje jak wielkie jest uwikłanie organizacyjne ludzi kościoła. Nie są w stanie zareagować nawet, kiedy widzą krzywdę wyrządzaną dziecku. Siostry zakonne pełnią w kościele rolę służebną, nie są dla kapłanów partnerkami ani w ramach hierarchii instytucjonalnej ani w posłudze religijnej. Ta siostra nawet po latach bała się złożyć zawiadomienie o przestępstwie czy nawet zeznawać w kurii. Jest pewnie w jakimś stopniu ofiarą tej sytuacji. Ale jej zachowanie – zatajenie prawdy, odmowa jej ujawnienia również po latach – to z niej czyni współwinną krzywdy tych dzieci. Milczący wobec przemocy na dzieciach dorosły jest winny tak samo jak ten, który tę krzywdę wyrządza.”

Link: Schemat działania pedofila. „Dziecko napastowane na ulicy będzie krzyczeć. W domu trudno takiej reakcji oczekiwać”

0 0 Głosuj
Article Rating
Jak się bawię w chowanego2020-06-08T15:50:23+02:00
Bartłomiej Pankowiak i ks. Arkadiusz Hajdasz. Kadr z filmu „Zabawa w chowanego”, reż. Tomasz Sekielski, 2020

Siadam do oglądania „Zabawy w chowanego” zawodowo. Kiedy pada nazwisko Hajdasz, spoglądam niepewnie na mamę, która siedzi obok mnie. – Znajome – mówi niepewnie. Zaczynam drżeć. (…) Tak bardzo przestaliśmy żyć Ewangelią, że aż musimy tworzyć procedury, by zachować się przyzwoicie. To dramat Kościoła.

Link: Jak się bawię w chowanego

0 0 Głosuj
Article Rating
Onet Opinie – Andrzej Gajcy: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tomasz Terlikowski (18.05)2020-06-08T15:48:29+02:00
Onet Opinie - Andrzej Gajcy: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tomasz Terlikowski (18.05)

Gościem Andrzeja Gajcego w kolejnym odcinku „Onet Opinie” byli ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz Tomasz Terlikowski. Rozmowa dotyczyła problemu pedofilii w Kościele oraz premiery najnowszego filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”.
Program wyemitowano 18 maja 2020 roku.

Link: Onet Opinie – Andrzej Gajcy: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tomasz Terlikowski (18.05)

0 0 Głosuj
Article Rating
Oświadczenie Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży po filmie „Zabawa w chowanego”2020-06-08T15:46:33+02:00

Film „Zabawa w chowanego”, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne – podkreśla abp Wojciech Polak, prymas Polski, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Link: Oświadczenie Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży po filmie „Zabawa w chowanego”

0 0 Głosuj
Article Rating