Pedofilia w Kościele Katolickim2020-11-23T11:46:02+01:00

Strona ta powstała jako część akcji #1grosz, która była wyrazem sprzeciwu wobec bezczynności hierarchii Kościoła Katolickiego w sprawie zaniedbań bp. Janiaka ujawnionych w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. W chwili obecnej bp. Janiak został z diecezji usunięty. Dlatego akcja #1grosz została zakończona.

Postanowiłem jednak że strona zbierająca materiały o pedofilii w KK w Polsce pozostanie dostępna. Jest ona w miarę na bieżąco aktualizowana i stanowi (wierzę w to głęboko) wartościowe źródło artykułów dotyczących tego jak mój Kościół radzi/nie radzi sobie z pedofilią (w większości są to materiały pochodzące z mediów katolickich). Zapraszam cię również na stronę FB (kliknij tutaj aby przejść do FB) – tam znajdziesz najbardziej aktualną listę artykułów dotyczących tematu: „Pedofilia w Kościele Katolickim”.

Jeżeli wiesz o jakimś materiale, który powinien znaleźć się na tej liście (bo dotyczy tematu: „pedofilia w Kościele Katolickim”), a jeszcze go nie ma, daj znać w komentarzu 🙂

Gdy zgromadziły się wielotysięczne tłumy i było tak ciasno, że jedni drugich deptali, On zwrócił się najpierw do uczniów: „Strzeżcie się zakwasu faryzeuszów, którym jest obłuda. Bo wszystko, co jest zakryte, będzie ujawnione, a o tym, co tajemne, wszyscy się dowiedzą. Dlatego wszystko, co mówiliście w ciemności, będzie słyszane w świetle; a co w domu szeptaliście na ucho, będzie rozgłaszane publicznie”.

 Łk 12,1-3

Materiały na następujące tematy: Pedofilia w Kościele Katolickim, odwołanie bp. Janiaka, zaniedbania bp. Janiaka

 • Przeczekamy i prosimy o przeczekanie. Odc. 1: Kościelny rezerwat niedostępności - Pedofilia w Kościele Katolickim
 • Biskupi, którzy kryli księży pedofilów [RAPORT] - Pedofilia w Kościele Katolickim
MAPA KOŚCIELNEJ PEDOFILII

Biskupi pociągnięci do odpowiedzialności w związku z pedofilią w Kościele Katolickim.

Edward Janiak (ur. 14 sierpnia 1952 w Malczycach) – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor teologii moralnej, biskup pomocniczy wrocławski w latach 1996–2012, biskup diecezjalny kaliski w latach 2012–2020, od 2020 biskup senior diecezji kaliskiej

[Materiały dotyczące tuszowania przypadków pedofilii przez bp. Janiaka znajdują się poniżej]
bp. Edward Janiak, były biskup Diecezji Kaliskiej
Kard. Gulbinowicz - Pedofilia w Kościele Katolickim

Henryk Roman Gulbinowicz (ur. 17 października 1923 w Wilnie) – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor teologii, administrator apostolski w Białymstoku w latach 1970–1976, arcybiskup metropolita wrocławski w latach 1976–2004, kardynał prezbiter od 1985, od 2004 arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej. Kawaler Orderu Orła Białego. W związku z dochodzeniem kanonicznym w listopadzie 2020 został pozbawiony prawa do używania insygniów biskupich oraz nałożono na niego inne kary kanonicze .

[Materiały dotyczące kard. Gulbinowicza znajdują się poniżej]
kard. Henryk Gulbinowicz, były arcybiskup Metropolii Wrocławskiej

Jak wielu hierarchów w Kościele Katolickim w Polsce jest podejrzewanych o tuszowanie pedofilii?

Podejrzenia o tuszowanie pedofilii w hierarchii KK

Podejrzani o tuszowanie pedofilii w KK - w procentach

Wyjaśnienia do powyższych wykresów:

Wykresy powstały na podstawie następujących danych: liczby żyjących kardynałów w Kościele Katolickim w Polsce (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Polscy_kardynałowie), liczby żyjących arcybiskupów i biskupów – aktywnych i seniorów, łącznie (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Członkowie_Konferencji_Episkopatu_Polski). Liczbę hierarchów podejrzewanych o tuszowanie pedofilii ustaliłem na podstawie artykułów zgromadzonych niżej na tej stronie. Nie uwzględniłem w tej liczbie arcybiskupów i biskupów, którzy już nie żyją (czyli abp Mariana Przykuckiego, abp Mariana Kamińskiego, abp Tadeusza Gocłowskiego, abp Juliusza Paetza, bp Ignacego Jeża). Nie uwzględniłem w tej liczbie również przypadku abp Grzegorza Rysia – w mojej ocenie nie może on być traktowany jako podejrzany o tuszowanie pedofilii – jego przypadek to kwestia nieświadomego niedopatrzenia, które szybko zostało naprawione. Nie miał on intencji świadomego przeciągania sprawy związanej z bp. Dziubą. Stan na dzień 9.11.2020.

Poniżej znajdziesz materiały (artykuły, wywiady, filmy) dot. pedofilii w Kościele Katolickim podzielone ze względu na:

 • hierarchów, wobec których pojawiły się oskarżenia dot. tuszowania pedofilii;
 • media, w których dane materiały się pojawiły;

[Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020r.]

Ciemna noc Kościoła2020-11-20T17:36:11+01:00
Ciemna noc kościoła - Pedofilia w Kościele Katolickim

Zacznijmy od tego, co ukazują nam – jak w soczewce – sprawy kardynałów Henryka Gulbinowicza czy Theodore’a McCarricka. I wcale nie chodzi o ich upodobania seksualne, choć one w tej sprawie też mają swoje znaczenie, ale o zmowę milczenia. Choć wiele osób o nich wiedziało, plotkowano o nich, choć istniały doniesienia o wykorzystywaniu pozycji do ich zaspokajania (nadużywaniu władzy niedopuszczalnym z perspektywy świeckiej i religijnej) – to nic się nie działo. Kanały komunikacyjne do Watykanu (a często w samym Watykanie) były – jak w przypadku sprawy arcybiskupa Juliusza Paetza – zablokowane. Ludzie, o których przestępstwach wiedziano, byli przenoszeni z miejsca na miejsce, a często awansowani. A gdy już czegoś w samym Watykanie nie dało się ukrywać, to przenoszono ich – jak sekretarzy osobistych Pawła VI, ks. Paetza i ks. Johna Magee – do ich ojczyzn i święcono na biskupów. A oni na miejscu tworzyli nowe struktury, wychowywali swoich następców, wysyłali na studia, ułatwiali kariery. I czasem to trwało całe lata.

W przypadku kardynała Gulbinowicza pierwsze informacje o jego niewłaściwych zachowaniach można znaleźć w papierach bezpieki. Ale wiele wskazuje na to, że wiedzieli o tym także niektórzy ludzie Kościoła, przynajmniej ci bliscy kardynałowi w czasach, gdy ten był wykładowcą i rektorem seminarium w Olsztynie. Z tego okresu wywodzi się jego przyjaźń z ówczesnym klerykiem, a późniejszym nuncjuszem apostolskim w Polsce i prymasem Józefem Kowalczykiem, który zasłynął jako człowiek strofujący ludzi chcących załatwić sprawę abp. Paetza, blokujący wysyłanie dokumentów do Watykanu w sprawie abp. Wielgusa, abp. Paetza czy bp. Janiaka.
Kilka lat później sekretarzem osobistym abp. Gulbinowicza w Białymstoku został młody i niewątpliwie zdolny ksiądz Sławoj Leszek Głódź. A już we Wrocławiu najbliższymi współpracownikami kardynała byli najpierw księża, a potem biskupi Jan Tyrawa (to ten, który przyjął księdza pedofila z Wrocławia do Bydgoszczy i tam skierował go do pracy w szkole) i wspomniany wcześniej Janiak. „Żeby pan wiedział, ilu wspaniałym klerykom i księżom oni złamali powołanie” – pisał do mnie ostatnio pewien ksiądz z tamtej diecezji. Oczywiście anonimowo, bo jak zapewniają mnie moi rozmówcy, nikt nie będzie – przynajmniej na razie – nic mówił otwarcie. Kardynał sprawował władzę w archidiecezji wrocławskiej przez kilkadziesiąt lat i wiele jest osób uwikłanych – także osobiście – w jego działania. Jeśli nie swoimi decyzjami, to brakiem spostrzegawczości, reakcji.

Identyczny układ panował w archidiecezji poznańskiej za czasów arcybiskupa Juliusza Paetza. Wiele wskazuje także na to, że również w diecezji łomżyńskiej, gdy biskupem był tam późniejszy metropolita poznański. Ulubieńcy arcybiskupa byli wysyłani na studia do Rzymu, dostawali lepsze parafie, mieli większe szanse rozwoju. A gdy sprawa wyszła na jaw, to biskupi pomocniczy, z których jeden jest obecnie metropolitą krakowskim i milczy w sprawie swojego poprzednika kardynała Dziwisza, aktywnie zbierali podpisy pod listami poparcia dla rzekomo prześladowanego abp. Paetza.
Mijają lata i nikt tego nie rozliczył, nikt nie nagrodził odważnych kapłanów, którzy walczyli o wiarygodność Kościoła i bezpieczeństwo kleryków. Dopiero kilkanaście miesięcy temu abp Stanisław Gądecki przyznał, że jego poprzednik był winny nieobyczajnych zachowań, i trzeba było aż akcji świeckich (i kilku odważnych księży, których zresztą zaraz potem ukarano nakazem milczenia), by nie dopuścić do pochówku arcybiskupa w archikatedrze. Układ, wzajemne powiązania, świadomość, że zaniedbało się swoje obowiązki, wiąże bardzo mocno regułą milczenia. A zależności w Kościele jeszcze umacniają to zjawisko. Ksiądz, który sprzeciwił się władzy eklezjalnej, rzadko może liczyć na względy, i to nawet wówczas, gdy okaże się, że to on miał rację. „Nie kala się swojego gniazda” – słyszą nieodmiennie ci, którzy decydują się wystąpić przeciwko biskupowi i układom.

Link: Ciemna noc Kościoła

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Przepraszam za milczenie pasterzy2020-11-20T17:24:52+01:00
Tomasz Terlikowski. Fot. Maskacjusz TV / YouTube

Ani kary dla kardynała Henryka Gulbinowicza, ani oskarżenia (nie, nie z filmu, ale z watykańskiego raportu ws. Theodore’a McCarricka) wobec kard. Stanisława Dziwisza, ani odwołanie biskupa Edwarda Janiaka, ani dochodzenia w sprawie biskupów Jana Szkodonia, czy arcybiskupa Sławoja Leszka – nic nie jest w stanie wydobyć ich z tego stanu. Nie, nie żeby w ogóle nic nie mówili. 11 listopada (pięć dni po odebraniu kardynałowi Gulbinowiczowi, przez Watykan, prawa do pochówku i pogrzebu w archikatedrze, a także prawa do noszenia insygniów biskupich, dwa dni po wstrząsającym filmie „Don Stanislao” i dzień po raporcie w sprawie McCarricka, w którym są naprawdę ważne polskie wątki, niemal każdy z nich wygłosił kazanie. Mówili o strajku kobiet, który chce oddać niepodległość, o potrzebie dialogu, o Józefie Piłsudskim (który, co warto przypomnieć, wprowadził w Polsce aborcję do prawa) jako wzorze patriotyzmu i o wielu innych rzeczach, tylko o tym, co w tej chwili naprawdę dotyka katolików, świeckich i duchownych, siostry zakonne i młodych, milczeli. Tak jakby nic się nie stało. Jakby od wielu miesięcy nie dręczył Kościoła w Polsce dramatyczny kryzys związany ze skandalami seksualnymi i ich tuszowaniem, z rolą w tym kluczowych hierarchów, z pytaniami o ich wiarygodność, szczerość, prawdomówność. Tak jakby nasi biskupi przebywali w jakimś innym świecie, na Marsie, a może na Wenus, ale na pewno nie wśród swoich wiernych i nawet nie wśród kapłanów, którzy na co dzień muszą odpowiadać na pytania a to kardynała Dziwisza, a to o kard. Gulbinowicza, a coraz częściej także o św. Jana Pawła II (…).

Najmocniejsze przepraszam, najbardziej gorące i szczere należy się jednak – co pięknie pokazują amerykańscy biskupi – ofiarom, które zdecydowały się mówić, a także tym, które wciąż żyją w lęku przed ujawnieniem, ich rodzinom i bliskim. I jeśli nie chcą im tego powiedzieć – jeśli trzeba to nie raz, nie dwa, nie siedem, ale siedemdziesiąt siedem razy – polscy biskupi to powinni im to powiedzieć ludzie świeccy. Jestem biednym grzesznikiem, mam świadomość, że w niczym nie lepszym od innych, ale spotkałem ofiary, rozmawiałem z nimi, i chcę im powiedzieć , że za swoje zaniedbania, swoje błędy, ale także za błędy mojego Kościoła chcę ich przeprosić. Szczerze i gorąco. I zapewnić, że jest w Kościele wielu ludzi, którzy są po ich stronie, którzy w ich oczach, w ich twarzach widzą oblicze Jezusa Chrystusa. Chciałem też – i wierzę, że nie tylko ja – podziękować tym, którzy ujawniali sprawę w Tylawie, ofiarom które wystąpiły w filmach braci Sekielskich, Jakubowi i Bartłomiejowi Pankowiakom, Januszowi Szymikowi, rodzicom chłopca molestowanego przez ks. Stefana D., Robertowi Fidurze i dziesiątkom innych osób. Wasza odwaga sprawia, że przestępcy i ludzie, którzy ich chronili, nie mogą spać spokojnie. I za to Wam dziękuję. Nie jestem w stanie przerwać milczenia biskupów, nie potrafię skłonić ich do zabrania głosu, ale wierzę, że wielu, naprawdę wielu katolików, świeckich i duchownych, sióstr i kapłanów, też tak myśli. I że oni też, w obliczu milczenia biskupów, razem ze mną powiedzą nie tylko, że przepraszają, ale też, że dziękują za to, że mieliście odwagę zacząć mówić prawdę.

Link: Przepraszam za milczenie pasterzy

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Omerta w Kościele2020-11-20T17:20:07+01:00
 • Omerta w Kościele
Tomasz Terlikowski - Pedofilia w Kościele Katolickim

Omerta w Kościele to bowiem nie tylko zmowa milczenia, ale także decyzja, postawa nie dostrzegania problemów, ignorowania ich. To nie jest przypadek, że nawet ci z biskupów, którzy uchodzą za otwartych na zmianę, empatycznych wobec ofiar, gdy są pytani o sprawy z przeszłości, z ich poprzednich diecezji, gdzie byli rektorami seminarium czy biskupami pomocniczymi, odpowiadają nieodmiennie: nie wiem, nie słyszałem, nie rozmawiałem. Takie słowa słyszymy nie tylko z ust kard. Dziwisza, ale także arcybiskupa Grzegorza Rysia. I jestem skłonny uwierzyć, że często naprawdę tak było. O pewnych rzeczach lepiej było nie słyszeć. Gdy ktoś za dużo słyszał i wiedział, albo co gorsza chciał się wiedzą dzielić nawet z przełożonymi, raczej na tym nie zyskiwać. Wikariusz, który poinformował kardynała o sprawie wykorzystywania chłopca przez ks. Stefana D. (tego, który witał dziennikarza TVN24 słowami: „witam nadobnego młodzieniaszka”) został błyskawicznie przerzucony na o wiele gorszą parafię. A proboszcz… został proboszczem, tyle że w nowym miejscu. Jeśli do tego dołożyć zakorzenione głęboko w złej teologii katolickiej przekonanie o generalnej wyższości i odseparowaniu stanu kapłańskiego, którego wielkości zwykli świeccy nie są w stanie nawet zrozumieć, to także ideowe umocowanie omerty stanie się jasne.

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Kard. Dziwisz: stanowczo odrzucam zniesławiające mnie kalumnie2020-11-20T17:08:28+01:00
kard. Dziwisz - Pedofilia w Kościele Katolickim

W odpowiedzi na film TVN24 “Don Stanislao” emerytowany metropolita krakowski wysłał do włoskiej agencji ANSA komunikat, w którym zaprzeczył wszystkim stawianym mu zarzutom. “Nigdy – podkreślam nigdy – nie dostałem pieniędzy, by ukrywać czyny czy fakty przeznaczone dla uwagi Ojca Świętego” – napisał w nim kard. Stanisław Dziwisz.

Link: Kard. Dziwisz: stanowczo odrzucam zniesławiające mnie kalumnie

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Isakowicz-Zaleski pozwany przez kurię za tekst o ofierze księdza pedofila2020-11-20T16:57:44+01:00
ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski - Pedofilia w Kościele Katolickim

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opublikował na swoim koncie na Twitterze fragment pozwu otrzymanego od kanclerza kurii diecezji tarnowskiej. Tarnowska kuria pozwała duchownego za tekst, który ks. Isakowicz-Zaleski opublikował na swoim blogu. W artykule opisał historię mężczyzny, który padł ofiarą Stanisława P. – księdza pedofila.

Link: Pedofilia w Kościele. Ks. Isakowicz-Zaleski pozwany przez kurię za tekst o ofierze księdza pedofila

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Watykan prowadzi kilkanaście postępowań przeciwko polskim biskupom ws. pedofilii2020-11-20T16:52:49+01:00
Kard. Dziwisz, kard. Gulbinowicz, bp. Janiak - pedofilia w Kościele Katolickim

Przy kard. Gulbinowiczu kariery robiło wielu polskich hierarchów – bp Edward Janiak, abp Józef Kowalczyk, abp Sławoj Leszek Głódź czy bp Jan Tyrawa. Za wszystkimi ciągną się oskarżenia o ukrywanie przestępców seksualnych w kręgach kościelnych. Doczekamy się decyzji Watykanu także w tych sprawach?

– Stolica Apostolska prowadzi aktualnie kilkanaście postępowań procesowych wobec polskich biskupów. Pozostaje pytanie, co z resztą episkopatu, bo jeszcze kilkanaście lat temu niemal wszyscy w różnym stopniu tuszowali pedofilię, a niektórzy sami dopuszczali się molestowania seksualnego. Ta lista nazwisk jest długa, można się już pogubić, na jakim etapie jest dana sprawa, wszystkie jednak powinny być bezwzględnie wyjaśnione. Myślę, że stosunkowo szybko powinniśmy poznać decyzję dotyczącą bp. Jana Szkodonia, oskarżonego o molestowanie seksualne. Mam też nadzieję, że wkrótce zostanie wyjaśniona sprawa abp. Juliusza Paetza, o którego czynach Watykan wiedział – jak twierdzi Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej – już na początku lat 80., jeszcze przed nominacją go na biskupa łomżyńskiego. Z jednej strony jest wiele publicznych oskarżeń pod adresem Paetza, z drugiej – w sensie formalnym jest on niewinny, ponieważ Watykan nigdy nie przeprowadził dochodzenia procesowego zakończonego odpowiednim wyrokiem.

Link: Watykan prowadzi kilkanaście postępowań przeciwko polskim biskupom ws. pedofilii

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Kard. Dziwisz o reportażu „Don Stanislao”: Zniesławiające zarzuty, mają zniszczyć moją służbę na rzecz papieża2020-11-20T16:44:55+01:00
kard. Stanisław Dziwisz - Pedofilia w Kościele Katolickim

Kardynał Stanisław Dziwisz w oświadczeniu dla włoskiej agencji Ansa stwierdził, że stawiane mu zarzuty są „zniesławiające” i mają na celu podważenie jego „pokornej” służby na rzecz Świętego Jana Pawła II. Zapewnił, że nigdy nie przyjmował pieniędzy. Włoska agencja Ansa przytoczyła oświadczenie byłego osobistego sekretarza polskiego papieża w reakcji na dokument TVN24 „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”.

Link: Kard. Dziwisz o reportażu „Don Stanislao”: Zniesławiające zarzuty, mają zniszczyć moją służbę na rzecz papieża

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Studnicki: niewyjaśnienie sprawy kard. Dziwisza rzuca cień na Jana Pawła II2020-11-20T16:40:55+01:00
Ks. Studnicki - Pedofilia w Kościele Katolickim

KAI: Czy zarzuty stawiane kard. Dziwiszowi rzucają jakiś cień na pontyfikat i postać św. Jana Pawła II?

– Jestem przekonany, że niewyjaśnienie tej sprawy będzie szkodziło przede wszystkim Kościołowi, a także rzucało cień na pontyfikat Jana Pawła II. Musimy uczciwie szukać odpowiedzi na pytania, które się rodzą w sprawie założyciela Legionistów Chrystusa czy byłego kardynała McCarricka. Nie możemy nie pytać, jak to było możliwe, że ludzie dopuszczający się tak strasznych przestępstw mogli w Kościele zajść tak daleko.

Link: Ks. Studnicki: niewyjaśnienie sprawy kard. Dziwisza rzuca cień na Jana Pawła II

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Tomasz Terlikowski: O tym, że kard. Gulbinowicz lubi „chlopców”, szeptano od dawna2020-11-20T16:35:12+01:00
Tomasz Terlikowski - Pedofilia w Kościele Katolickim

– O tym, że kard. Henryk Gulbinowicz lubi – jak on sam mówi z wileńska – „chlopców”, szeptano we Wrocławiu od dawna. I także od wielu lat padały wobec jego bliskich współpracowników oskarżenia, że wykorzystują oni kleryków. Ale nie docierało to do Watykanu – mówi Tomasz Terlikowski, publicysta katolicki, w rozmowie z Gazeta.pl.

Link: Tomasz Terlikowski: O tym, że kard. Gulbinowicz lubi „chlopców”, szeptano od dawna

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Prusak: Korupcja została pokazana. To, co widzieliśmy w tym dokumencie, to jest udokumentowane przestępstwo2020-11-20T16:25:24+01:00
Ks. Prusak - Pedofilia w Kościele Katolickim

Na uwagę, że w dokumencie pojawia się między innymi wątek finansowy związany z Legionami Chrystusa i z tym, jakie pieniądze miały być przekazywane kardynałowi Dziwiszowi, co sprawia, że można mieć wrażenie działania w zorganizowanej grupie przestępczej, ks. Prusak powiedział, że „tak to wygląda i w pewnym zakresie tak to się działo”.
– To, co gdzie indziej nazywa się przyjmowaniem czy dawaniem łapówek, w Kościele nazywa się dawaniem ofiary albo wspomaganiem kogoś bądź czegoś, oczywiście w celach zupełnie niezwiązanych z dobrze rozumianym interesem Kościoła – dodał.
Jego zdaniem, „tutaj ta korupcja została pokazana”. – To, co widzieliśmy w tym dokumencie, to jest udokumentowane przestępstwo – ocenił.

Link: Ks. Prusak: Korupcja została pokazana. To, co widzieliśmy w tym dokumencie, to jest udokumentowane przestępstwo

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Biskupi, którzy kryli księży pedofilów [RAPORT]2020-11-09T11:58:44+01:00
Biskupi, którzy kryli księży pedofilów - pedofilia w Kościele Katolickim

Nakazywali ofiarom milczeć, a księży przenosili między parafiami i diecezjami, lub wysyłali na Ukrainę. Przez dziesięciolecia polscy hierarchowie zrobili wiele, by o pedofilii klerykalnej było jak najciszej.

W raporcie pojawiają się oskarżenia dotyczące następujących osób:

 • kard. Kazimierz Nycz
 • kard. Henryk Gulbinowicz
 • abp Andrzej Dzięga
 • abp Józef Michalik
 • abp Marek Jędraszewski
 • abp Marian Przykucki
 • abp Sławoj Leszek Głódź
 • abp Tadeusz Gocłowski
 • abp Zygmunt Kamiński
 • abp Henryk Hoser
 • abp Józef Górzyński
 • abp Marian Gołębiewski
 • abp Wojciech Zięba
 • bp Alojzy Orszulik
 • bp Edward Janiak
 • bp Piotr Greger
 • bp Stanisław Stefanek
 • bp Edmund Piszcz
 • bp Ignacy Jeż
 • bp Jan Tyrawa
 • bp Jan Wątroba

Link: Biskupi, którzy kryli księży pedofilów [RAPORT]

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Potrzebny jest rachunek sumienia Kościoła2020-11-09T11:50:58+01:00
Pedofilia w Kościele Katolickim

A przede wszystkim Kościół w Polsce jak tlenu potrzebuje konkretnych czynów: i to zarówno ze strony polskich biskupów jak Stolicy Apostolskiej. Co do Episkopatu, to chodzi o taki styl działań, który wyeliminuje wątpliwości polskich wiernych co do tego, że rzeczywiście dokonuje się u nas proces oczyszczania Kościoła. O tym, że takie działania są dokonywane wiemy, gdyż stworzono szczegółowe wytyczne czy programy ochrony małoletnich. Należałoby jednak udrożnić sposób komunikowania z wiernymi, choćby poprzez systematyczne informowanie o postępach na tej drodze: o liczbie kolejnych zgłoszeń o przestępstwach seksualnych, o wdrożonych postępowaniach oraz o rodzaju pomocy, jakiej udzielono ofiarom pedofilii. Brak przekazywania takiej wiedzy ze strony Kościoła (nawet najbardziej zaufanym katolickim środkom przekazu), przy jednoczesnej wysokiej aktywności ogółu mediów w tej dziedzinie powoduje dezorientację, ból i wstyd wielu wiernych.

Zdecydowanego usprawnienia wymaga także sposób komunikowania ze strony Stolicy Apostolskiej. Sądzę, że można pogodzić niezbędną dyskrecję z bardziej konkretnym stylem informowania o postępowaniach podejmowanych w agendach watykańskich. Tymczasem sprawy abp. Paetza, bp. Janiaka czy kard. Gulbinowicza pozostawiają niedosyt, który odczuwają bynajmniej nie tylko sensacyjnie usposobione media ale zwykli polscy katolicy. We wspólnocie Kościoła winno się mówić otwarcie zarówno o rzeczach pięknych i budujących jak i o tych, które są następstwem grzechu, tym bardziej, że budzą dezorientację, zgorszenie i ból. Jakie ewangeliczne dobro miałoby stać za tak dalece posuniętą powściągliwością w informowaniu wspólnoty Kościoła także o tym, co dla tej wspólnoty trudne?

Link: Potrzebny jest rachunek sumienia Kościoła

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
A jednak samooczyszczenie Kościoła?2020-11-09T11:29:08+01:00
Kard. Henryk Gulbinowicz - pedofilia w Kościele Katolickim

Wśród kanonistów panuje przekonanie, że w żadnym innym kraju nie pojawiło się tyle zgłoszeń na mocy „Vos estis lux mundi” jak w Polsce. Watykańska decyzja w sprawie byłego metropolity wrocławskiego to dowód, że słusznie zatem robią ci, którzy – korzystając z istniejących możliwości prawnych – składają w kościelnych urzędach zawiadomienia o możliwych przestępstwach i zaniedbaniach hierarchów.

Historia ta może więc służyć odrodzeniu nadziei na samooczyszczenie Kościoła, ale to dopiero początek długiej drogi. Z kardynała Gulbinowicza nie można zrobić kozła ofiarnego, na którego zrzuci się wszelkie zło przeszłości – tak samo jak bp Edward Janiak nie może być jedynym ukaranym hierarchą spośród obecnie urzędujących biskupów (gdyż inni mają na sumieniu podobne, albo i większe winy).

Link: A jednak samooczyszczenie Kościoła?

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
To on oskarżył kard. Gulbinowicza o molestowanie. Dziś mówi: „Jestem w szoku”2020-11-07T16:30:57+01:00
Karol Chum - Pedofilia w Kościele Katolickim

Chcesz starać się o odszkodowanie od Kościoła?
– Nie, dla mnie ta sprawa jest zakończona. Została tylko jeszcze jedna kwestia, którą chciałbym wyjaśnić, a mianowicie, jaka była w tej sytuacji rola ojca Józefa Szańcy. To on posłał mnie wtedy do kurii po korespondencję. Mam poczucie, że dobrze wiedział, po co naprawdę mam tam iść.

Cała ta sytuacja była dobrze zaplanowana – wieczorna pora, brak przesyłki, którą miałem odebrać, i wolny pokój w pałacyku kardynała. Franciszkanie, gdy pojawiły się te informacje, najpierw zawiesili ojca w obowiązkach, ale po paru miesiącach przywrócili go do pracy, bo nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Teraz, po decyzji Watykanu, uważam, że ta sprawa powinna zostać jeszcze raz zbadana. Mam nadzieję, że tak się stanie.

Link: To on oskarżył kard. Gulbinowicza o molestowanie. Dziś mówi: „Jestem w szoku”

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Młyny przemieliły… Kard. Gulbinowicz nie zostanie pochowany w katedrze2020-11-07T13:45:58+01:00
kard. Henryk Gulbinowicz - pedofilia w Kościele Katolickim

Ostrożną nadzieję na przyszłość wydaje się budzić natomiast wydane w związku ze sprawą oświadczenie Archidiecezji Wrocławskiej, wyrażające ból z powodu pokazania, „iż w przeszłości pewne osoby zostały poważnie skrzywdzone przez duchownego, który przewodził naszej diecezji. Tym ludziom należy się słowo: «przepraszam» i im ten wyrok się należał. Wyrażamy szacunek wobec nich i deklarujemy gotowość wsparcia i pomocy. Surowość sankcji, zastosowanych wobec księdza kardynała, wskazuje, że dochodzenie potwierdziło prawdziwość zarzutów stawianych księdzu kardynałowi w przestrzeni publicznej. Fakt, iż sprawa została podjęta, wyjaśniona i doprowadzona do końca potwierdza, że w Kościele nie ma jakiejkolwiek taryfy ulgowej dla tego rodzaju przestępstw oraz że nigdy nie będzie zgody na ich tolerowanie”.

To dobrze, że na dziś i na przyszłość stanowisko Kościoła wrocławskiego jest tak jasne, zdecydowane i zgodne z linią i przepisami papieża Franciszka, ale przede wszystkim z nakazami wiary i moralności chrześcijańskiej. Jak jednak w sumieniu poradzą sobie wszyscy ci, którzy o wszystkich tych sprawach przez lata i dziesięciolecia „wiedzieli, ale nie powiedzieli” – pozostanie to ich tajemnicą. Choć być może nie wszystkich – wszak w toku są choćby postępowania w sprawach blisko związanych z kard. Gulbinowiczem biskupów Głódzia i Janiaka.

Czekamy zatem na kolejne efekty mielenia kościelnych młynów, które najwyraźniej nie tylko przyspieszają, ale i stosują coraz cięższe żarna…

Link: Młyny przemieliły… Kard. Gulbinowicz nie zostanie pochowany w katedrze

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Rzecznik archidiecezji wrocławskiej: Jest nam bardzo przykro2020-11-07T13:36:17+01:00
kard. Henryk Gulbinowicz - pedofilia w Kościele Katolickim

Surowość sankcji, zastosowanych wobec księdza kardynała, wskazuje, że dochodzenie potwierdziło prawdziwość zarzutów stawianych księdzu kardynałowi w przestrzeni publicznej. Fakt, iż sprawa została podjęta, wyjaśniona i doprowadzona do końca potwierdza, że w Kościele nie ma jakiejkolwiek taryfy ulgowej dla tego rodzaju przestępstw oraz że nigdy nie będzie zgody na ich tolerowanie. Pomimo tego, że rozmawiamy o czynach, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu, w Kościele nigdy nie zostaną one uznane za przedawnione. To także pozwala ufać, że Kościół z całą stanowczością reaguje i nie pozwala na to, aby takie sytuacje się powtórzyły dziś oraz w przyszłości.

Link: Rzecznik archidiecezji wrocławskiej: Jest nam bardzo przykro

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Trzęsienie ziemi. Tak można określić decyzje Stolicy Apostolskiej2020-11-07T13:31:41+01:00
 • Trzęsienie ziemi. Tak można określić decyzje Stolicy Apostolskiej
Tomasz Terlikowski - Pedofilia w Kościele Katolickim

Trzęsienie ziemi. Tak można określić decyzje Stolicy Apostolskiej zakomunikowane dziś przez nuncjaturę apostolską w sprawie kard. Henryka Gulbinowicza. Zakaz uczestnictwa w nabożeństwach i wydarzeniach publicznych, zakaz używania insygniów biskupich, pozbawienie prawa do nabożeństwa i pochówku w katedrze i wreszcie kara finansowa na rzecz Fundacji św. Józefa – to pokazuje, że zarzuty wobec kardynała były bardzo poważne, bardzo wiarygodne, i że nie dotyczyły tylko tuszowania, ale i – o co był oskarżony – o własne nadużycia seksualne, także wobec nieletnich i bezbronnych dorosłych.

0 0 Głosuj
Article Rating
Stolica Apostolska orzekła kary wobec kard. Henryka Gulbinowicza2020-11-07T12:57:32+01:00
kard. Henryk Gulbinowicz - pedofilia w Kościele Katolickim

Były metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz został pozbawiony przez Stolicę Apostolską prawa używania insygniów biskupich oraz będzie pozbawiony przywileju pochówku w katedrze. Ma też wpłacić pieniądze na rzecz ofiar nadużyć seksualnych – wynika z komunikatu opublikowanego dzisiaj przez Nuncjaturę Apostolską w Warszawie.

Link: Stolica Apostolska orzekła kary wobec kard. Henryka Gulbinowicza

[pedofilia w Kościele Katolickim]

0 0 Głosuj
Article Rating
Przeczekamy i prosimy o przeczekanie. Odc. 1: Kościelny rezerwat niedostępności2020-11-05T19:38:23+01:00

Przebieg – wciąż trwającego – postępowania kanonicznego w sprawie ks. Andrzeja Dymera oskarżonego o molestowanie seksualne wychowanków znany był do tej pory jedynie szczątkowo. Otaczany był tajemnicą, choć opinia publiczna czeka na ostateczny kościelny werdykt już od co najmniej 2008 r., kiedy ujawniono, że ów proces się toczy.

Wiadomo było, że postępowanie trwa i że – jak wyjaśnił w sierpniu 2019 r. ks. kanclerz Zyga – „decyzją Stolicy Apostolskiej sprawa kanoniczna ks. Andrzeja Dymera jest prowadzona przez Trybunał Kościelny w Gdańsku” (taką odpowiedź otrzymał Radosław Gruca, autor książki „Hipokryzja. Pedofilia wśród księży i układ, który ją kryje”). Dlaczego w Gdańsku – nawet to było niejasne.

„Wszyscy cierpliwie oczekujemy na rozstrzygnięcie” – napisał ks. Zyga w cytowanym liście do dziennikarza. Wielu jednak oczekuje niecierpliwie. Szukanie kościelnej sprawiedliwości trwa już przecież od 25 lat. I wciąż trzeba zderzać się z jakąś ścianą.

Link: Przeczekamy i prosimy o przeczekanie. Odc. 1: Kościelny rezerwat niedostępności

0 0 Głosuj
Article Rating
Watykan zlecił dochodzenie w sprawie bp. Andrzeja Dziuby2020-11-05T19:42:53+01:00

Ogłoszona dzisiaj decyzja oznacza, że wstępne ustalenia potwierdziły prawdopodobieństwo poważnych zaniedbań biskupa łowickiego, Kongregacja ds. Biskupów rozpoczęła więc kolejny etap dochodzenia.

Link: Watykan zlecił dochodzenie w sprawie bp. Andrzeja Dziuby

0 0 Głosuj
Article Rating
Przywracanie sprawiedliwości w Kaliszu2020-11-05T19:45:21+01:00

Trzeba by kompletnie nie mieć kontaktu z rzeczywistością, aby uwierzyć, że ogłoszona dziś rezygnacja ks. Edwarda Janiaka z urzędu biskupa kaliskiego to wyraz jego dobrej nieprzymuszonej woli. Nie ulega wątpliwości, że hierarcha został postawiony przed wyborem: albo sam ogłosi rezygnację, albo zostanie z hukiem odwołany. Wybrał wariant mniej kompromitujący dla siebie.

Link: Przywracanie sprawiedliwości w Kaliszu

0 0 Głosuj
Article Rating
Franciszek przyjął rezygnację biskupa Edwarda Janiaka2020-11-05T19:46:39+01:00

W dniu 17 października 2020 r. Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała do wiadomości komunikat, w którym informuje, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante.

Link: Franciszek przyjął rezygnację biskupa Edwarda Janiaka

0 0 Głosuj
Article Rating
„Miłostki”, czyli gwałty. Abp Głódź ma poważny kłopot2020-11-05T19:48:52+01:00

Przedmiotem sprawy były przestępstwa popełnione przez ks. Michała L., a nie zachowania jego przełożonego. Jednak surowy wyrok w tej sprawie (za gwałt grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, a w tym przypadku sąd ostatecznie orzekł karę 10 lat) niewątpliwie jest złą wiadomością także dla byłego metropolity gdańskiego, abp. Sławoja Leszka Głódzia. Sprawa ks. Michała L. jest bowiem jednym z przypadków, zgłoszonych na mocy motu proprio „Vos estis lux mundi”, analizowanych w ramach trwającego obecnie kościelnego dochodzenia w sprawie prawidłowości postępowania abp. Głódzia. Gdyby okazało się, że wiedział on o sprawie w 2011 r., bezpośrednio po gwałtach, a nie wszczął dochodzenia kanonicznego i nie powiadomił Stolicy Apostolskiej, to powinien ponieść poważne konsekwencje kanoniczne.

Link: „Miłostki”, czyli gwałty. Abp Głódź ma poważny kłopot

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Isakowicz-Zaleski publikuje kolejny list2020-11-05T19:52:55+01:00

Wczoraj ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski upublicznił treść listu, który osiem lat temu przekazał kard. Stanisławowi Dziwiszowi, informując go o wieloletnim wykorzystywaniu seksualnym w parafii w Międzybrodziu Bielskim. Dziś pokazał kolejny list w tej sprawie – tym razem wysłany do Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie.

Link: Ks. Isakowicz-Zaleski publikuje kolejny list

0 0 Głosuj
Article Rating
Kard. Dziwisz ubolewa, jednak zaprzecza. Ks. Isakowicz-Zaleski odpowiada publikacją dokumentu2020-11-05T19:54:23+01:00
0 0 Głosuj
Article Rating
Kard. Dziwisz: podejmę kroki w celu spotkania z Panem Januszem Szymikiem2020-11-05T19:56:53+01:00

Kard. Dziwisz zaznaczył, że wyraża ubolewanie „wobec ogromnej krzywdy, która została wyrządzona Panu Januszowi Szymikowi i kieruję do niego wyrazy szczerego współczucia”. „Wydarzenia, które miały miejsce, a zostały ostatnio opisane w mediach, nigdy nie powinny się wydarzyć. Są one sprzeczne z jakimikolwiek normami moralnymi i etycznymi, szczególnie z chrześcijańskimi” – dodał.

Link: Kard. Dziwisz: podejmę kroki w celu spotkania z Panem Januszem Szymikiem

0 0 Głosuj
Article Rating
Treść listu do ks. kard. Stanisława Dziwisza, wręczonego mu osobiście wraz z załącznikami w 2012 roku2020-11-05T19:59:23+01:00

Publikując dziś ten list, wykropkowałem nazwiska księży i osób świeckich oraz nazwy parafii. Za wyjątkiem sprawy opisanej w pkt 1., bo jest ona z mediów powszechnie znana. We wręczonym oryginale żadnych wykropkowań oczywiście nie było. Adresat mógł więc zapoznać się ze wszystkimi szczegółami, także z wielostronicowymi załącznikami. Jednak nie podjął działań.

Link: Treść listu do ks. kard. Stanisława Dziwisza, wręczonego mu osobiście wraz z załącznikami w 2012 roku

0 0 Głosuj
Article Rating
Jak kardynał i biskupi tuszowali pedofilię księdza Jana Wodniaka2020-11-05T20:07:45+01:00

Warto przyjrzeć się jednak datom: 9 maja papież Franciszek ogłasza swoje motu proprio, zgodnie z którym karze podlegają również biskupi, którzy tuszowali przestępstwa wykorzystania seksualnego. 14 maja Janusz Szymik mówi abp. Gądeckiemu o swojej sytuacji, wymieniając bp. Rakoczego oraz kard. Dziwisza jako tych, którzy mieli wiedzę na ten temat, a nic nie zrobili. Ze względu na vacatio legis nowe prawo zaczyna obowiązywać od 1 czerwca 2019 r.

Dlaczego abp Gądecki 1 czerwca nie wdrożył papieskich instrukcji i nie zgłosił do Watykanu zaniechań innych hierarchów?

„Mając na uwadze dobro osób pokrzywdzonych, spotkanie to miało charakter duszpasterski i prywatny, w związku z tym treści nie były ani protokołowane, ani archiwizowane” – dowiedziałem się z Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski.

Czy podczas spotkania prywatnego lub duszpasterskiego nie obowiązują normy, które stworzył papież Franciszek? Na to pytanie nie otrzymałem już żadnej odpowiedzi.

– Znowu możemy mówić o zaniedbaniu moralnym. Tym bardziej, jeśli się ma usta pełne frazesów, że dobro ofiar jest na pierwszym miejscu – komentuje kanonista dr Piotr Szeląg.

Link: Jak kardynał i biskupi tuszowali pedofilię księdza Jana Wodniaka

0 0 Głosuj
Article Rating
Bp Pindel przeprasza parafian w Międzybrodziu i prosi o przebaczenie.”Żadne słowa nie wyrażą tego dostatecznie”2020-11-05T20:33:29+01:00

Bp Pindel: wyrażam głęboki ból i przeżywam cierpienie z powodu wielkiej krzywdy

„Pozostaje jednak bardziej bolesna kwestia ogromnej krzywdy, tak naprawdę nie wiadomo ilu osób. Mogliśmy się o tym przekonać, wsłuchując się w słowa osoby pokrzywdzonej przekazywane przez media” – zwrócił uwagę, nawiązując w ten sposób m.in. do artykułów w „Kronice Beskidzkiej” oraz na portalu Onet.

„Nie wszyscy uświadamiają sobie rozmiar zranień, które mogą ujawnić się nawet po wielu latach. Dotyczy to samych pokrzywdzonych, ale także ich krewnych, bliskich i znajomych” – dodał biskup.

„Zdaję sobie sprawę, że nie jestem w stanie wejść do końca w wasze bolesne doświadczenia. Żadne słowa nie wyrażą dostatecznie współczucia, żalu i prośby o przebaczenie. Kolejne moje spotkania z pokrzywdzonymi przekonują mnie o tym coraz bardziej” – przyznał bp Pindel, zachęcając do kontaktu z ks. Piotrem Leśniakiem, odpowiedzialnym w diecezji bielsko-żywieckiej za wspieranie osób pokrzywdzonych. Poprosił też samych pokrzywdzonych o skontaktowanie się z delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Klaudiuszem Dzikim.

Link: Bp Pindel przeprasza parafian w Międzybrodziu i prosi o przebaczenie.”Żadne słowa nie wyrażą tego dostatecznie”

0 0 Głosuj
Article Rating
Bp Rakoczy i kard. Dziwisz nie reagowali na oskarżenia wobec księdza pedofila2020-11-05T20:36:27+01:00

Duchowny w 2017 r. został przez Stolicę Apostolską skazany na 5 lat odosobnienia. Dopiero wczoraj obecny ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel poinformował mieszkańców Międzybrodzia o tym, co stało się z ich dawnym proboszczem.

Link: Bp Rakoczy i kard. Dziwisz nie reagowali na oskarżenia wobec księdza pedofila

0 0 Głosuj
Article Rating
Ksiądz od lat oskarżany o molestowanie jest proboszczem i uczy dzieci. Byliśmy u niego z kamerą2020-11-05T20:40:52+01:00
0 0 Głosuj
Article Rating
„Do obowiązków ofiary nie należy znajomość kościelnych procedur”2020-11-05T20:43:46+01:00

„W odniesieniu do pierwszego oraz drugiego oświadczenia księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia pragnę jedynie wskazać, iż zarówno ja, inne ofiary, jak i wielu wierzących katolików doznało rozczarowania. Za skandaliczną uważam postawę, stojącą w skrajnej sprzeczności z prezentowanym przez księdza arcybiskupa wizerunkiem. Próba przerzucenia odpowiedzialności za niedopełnienie formalności, następnie ujawnienie danych osobowych, obnaża kolejny już raz, jaki jest stosunek Kościoła do ofiar przestępstw seksualnych duchownych. Nie ma podstaw, aby uznać takie zachowanie za przypadkowe. Świadczyłoby to jedynie o skrajnej niekompetencji pracowników kurii, sekretarza oraz wszystkich odpowiedzialnych za przygotowanie oświadczenia” – czytamy w liście otwartym.

Link: „Do obowiązków ofiary nie należy znajomość kościelnych procedur”

0 0 Głosuj
Article Rating
Oświadczenie abpa Grzegorza Rysia w sprawie publikacji na portalu OKO.press2020-11-05T20:44:36+01:00

„Dziennikarze OKO.press otrzymali pełną wiedzę nt. wyżej wymienionych faktów. Ocenę dokonanej przez nich ich interpretacji pozostawiam każdemu Czytelnikowi. Sam uważam ją za stronniczą, świadomie krzywdzącą i godzącą w moje dobre imię” – napisał metropolita łódzki.

Link: Oświadczenie abpa Grzegorza Rysia w sprawie publikacji na portalu OKO.press

0 0 Głosuj
Article Rating
Arcybiskup Ryś wiedział, że biskup Dziuba kryje księdza pedofila. Przez rok nie reagował2020-11-05T20:48:09+01:00

Arcybiskup Grzegorz Ryś w maju 2019 roku dostał skargę na „ukrywanie księdza pedofila” przez Andrzeja Dziubę, biskupa z jego metropolii. Miał obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym Watykan. Ale przez rok nie zrobił nic

Link: Arcybiskup Ryś wiedział, że biskup Dziuba kryje księdza pedofila. Przez rok nie reagował

0 0 Głosuj
Article Rating
Bp Edward Janiak łamie papieski zakaz przebywania w diecezji kaliskiej2020-11-05T20:50:47+01:00
Biskup Edward Janiak. Fot. BP KEP

Zawieszony ordynariusz kaliski zachowuje się tak pewnie, jakby miał wkrótce ponownie objąć rządy w diecezji.

Link: Bp Edward Janiak łamie papieski zakaz przebywania w diecezji kaliskiej

0 0 Głosuj
Article Rating
Czasem trzeba być Don Kichotem2020-11-05T20:53:23+01:00
Tomasz P. Terlikowski. Fot. Bartosz Zieliński / Flickr

Jednym słowem jest po staremu. Owszem są instytucje, są powołani delegaci (wielu z nich szczerze zaangażowanych i ciężko pracujących), są dokumenty, ale gdy przychodzi co do czego, to i tak jest po staremu, szczególnie w sprawach z przeszłości. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie coś się miało zmienić. No może poza jednym, spraw będzie coraz więcej. Trupów w szafie jest wiele, bardzo wiele. Każda diecezja, wiele bardzo wiele zakonów, takie ma. One będą wychodzić, dotyczyć będą zarówno historii, jak i czasów całkiem niedawnych. Albo więc nauczymy się na nie naprawdę reagować, a najlepiej uprzedzać działania realną walką z problemem, albo… autorytet Kościoła będzie stopniowo, ale dość dynamicznie, obtłukiwany jak tynk pod uderzeniami młota. Reakcją zaś nie może być tylko suche „przepraszam” (o groźbach procesów nie wspominając), ale… pociągnięcie do odpowiedzialności winnych z kurii, oddanie się biskupa do dyspozycji papieża (gdy zaniedbania są poważne), wypracowanie polityki odszkodowawczej, itd. I znowu, gdyby ktoś mnie pytał, czy widzę możliwość tego, by to się szybko stało, to odpowiedź jest negatywna. Nie, nie widzę. Nie wierzę, by któryś biskup poniósł odpowiedzialność za swoje decyzję, by ujawnieni zostali kurialiści, którzy zatajali sprawy lub opiniowali je w taki sposób, by nie zaszkodzić koledze, czy duchowni, którzy ukręcali łeb sprawie. To, że nie wierzę, nie oznacza, że nie trzeba takich postulatów stawiać. Nawet jeśli ktoś uznaje, że to donkiszoteria (jak był łaskaw określić moją i księdza Isakowicza-Zaleskiego walkę z przestępstwami seksualnymi w Kościele Krzysztof Varga w „Dużym Formacie), że to walka z wiatrakami, to są sytuacje, gdy trzeba być Don Kichotem.

Link: Czasem trzeba być Don Kichotem

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w DZ: Abp Skworc powinien zawiesić swoje czynności do czasu wyjaśnienia sprawy2020-11-05T20:56:03+01:00

Cofnijmy się do roku 2002. Wówczas dzisiejszy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc jest biskupem tarnowskim, do którego zwracają się nauczyciele i rodzice ze szkoły podstawowej w Woli Radłowskiej. I skarżą się, że tamtejszy proboszcz Stanisław P. molestuje chłopców. Było wiele wiarygodnych relacji. Istnienie problemu potwierdził dyrektor szkoły. Biskup Skworc przyjął delegację, rozmawiał z nimi i obiecał, że wyjaśni sprawę. Faktycznie odwołał proboszcza, ale wbrew przepisom nie wysłał dokumentacji do Watykanu, choć od dwóch lat obowiązywał przepis podpisany przez Jana Pawła II i kardynała Josepha Ratzingera, przewodniczącego Kongregacji Nauki i Wiary, późniejszego Benedykta XVI, iż wszystkie sprawy związane z molestowaniem seksualnym dzieci przed 18. rokiem życia mają trafiać bezpośrednio do Stolicy Apostolskiej. Teraz arcybiskup Skworc tłumaczy, że sprawa ta wydawała mu się mało wiarygodna. To pytanie: czemu odwołał proboszcza, który zresztą miał odejść na własną prośbę, tłumacząc się względami zdrowotnymi. Rozmawiałem właśnie z jednym z rodziców, uczestniczących w tamtej delegacji, który potwierdził, że było wiele relacji osób na temat skłonności proboszcza do małych chłopców, że próbuje zmusić ich do obcowania płciowego, że dotyka ich w intymne miejsca. Nie była to pojedyncza skarga, choć przecież sam czyn ma przede wszystkim znaczenie.

Link: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w DZ: Abp Skworc powinien zawiesić swoje czynności do czasu wyjaśnienia sprawy

0 0 Głosuj
Article Rating
Abp Ryś: Papież jest „na bieżąco” z tym, co się dzieje z Kościołem w Polsce2020-11-05T20:57:14+01:00

Będąc niedawno w Kongregacji Nauki Wiary, prosiłem, by sprawy z diecezji kaliskiej miały absolutny priorytet w działaniach Kongregacji – mówi abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski w Kaliszu, w wywiadzie dla diecezjalnego „Opiekuna”.

Link: Abp Ryś: Papież jest „na bieżąco” z tym, co się dzieje z Kościołem w Polsce

0 0 Głosuj
Article Rating
Biskup Dziuba przyznaje się do tuszowania pedofilii. Ujawniamy nagrania2020-11-05T20:59:06+01:00

Biskupi łowiccy od połowy lat 90. wiedzieli, że ks. Piotr S. molestuje ministrantów. Mimo to duchowny był przenoszony z parafii na parafię.

W 2002 roku trafił do Skierniewic, gdzie był opiekunem ministrantów. Dwóch z nich opowiedziało OKO.press, o tym, jak ich molestował. Jeden z nich, Janusz, w 2012 r. zgłosił sprawę łowickiej kurii. Kościelny proces ciągnął się przez sześć lat. W 2018 r. Watykan odebrał sprawę bp. Dziubie i nakazał zbadanie jej od nowa.

W trakcie trwania kościelnego procesu ks. Piotr S. był opiekunem ministrantów i lektorów. Prowadził parafialne drużyny piłkarskie, dostał puchar od bp. Dziuby.

W 2019 r. Janusz zawiadomił prokuraturę.

Obecnie toczą się dwa śledztwa: jedno w sprawie ks. Piotra, drugie w sprawie zaniedbań bp. Dziuby. Ks. Piotr do dzisiaj pozostaje bezkarny.
Szczegóły sprawy opisaliśmy w poprzednim tekście. Dzisiaj ujawniamy nagrania rozmowy Janusza i biskupa Dziuby.

22 sierpnia 2020 r. Janusz wchodzi do budynku kurii. Przechodzi przez sklep z dewocjonaliami, gabinet biskupa jest na pierwszym piętrze. W kieszeni ma dyktafon.

Link: Biskup Dziuba przyznaje się do tuszowania pedofilii. Ujawniamy nagrania

0 0 Głosuj
Article Rating
UJAWNIAMY. Biskupi Orszulik i Dziuba przez 25 lat kryli księdza pedofila2020-11-05T21:00:05+01:00

Łowiccy biskupi od połowy lat 90. wiedzą, że ksiądz Piotr S. molestuje ministrantów. Jedna z ofiar osiem lat czeka na koniec kościelnego procesu. Teraz sprawę księdza i biskupa Andrzeja Dziuby, który wiedział o molestowaniu, bada prokuratura

Link: UJAWNIAMY. Biskupi Orszulik i Dziuba przez 25 lat kryli księdza pedofila

0 0 Głosuj
Article Rating
Terlikowski: mamy kolejny skandal. Biskupi przez kilkanaście lat kryli księdza pedofila2020-11-05T21:02:00+01:00
Tomasz P. Terlikowski. Fot. Bartosz Zieliński / Flickr

„Takich trupów w szafie jest wiele, bardzo wiele. Każda diecezja takie ma. One będą wychodzić” – Tomasz Terlikowski komentuje sprawę ukrywania przypadków pedofilii przez łowickich biskupów.

Link: Terlikowski: mamy kolejny skandal. Biskupi przez kilkanaście lat kryli księdza pedofila

0 0 Głosuj
Article Rating
Oskarżenie zamiast obrony. Houston, mamy (szerszy) problem2020-11-05T21:03:27+01:00

„Co wynika z tych słów? Otóż ni mniej, ni więcej, a tyle, że sprawy nie przekazano do Kongregacji Nauki Wiary, choć na biskupie ciążył taki obowiązek, jeśli tylko miał on „przynajmniej prawdopodobną” informację o molestowaniu czy wykorzystywaniu seksualnym. Jeśli biskup uznał ją za „nieprawdopodobną” (a tylko w takiej sytuacji wydaje się, że mógłby on sprawy nie zgłaszać), to warto zadać pytanie, na jakiej podstawie decyzja taka (jak przyznaje teraz sam arcybiskup – błędna) została podjęta? Co takiego sprawiło, że wiarygodne obecnie doniesienie okazało się wówczas „nieprawdopodobne”? Kto za to odpowiadał? Odpowiedzi na te pytania są istotne dla zrozumienia ówczesnej decyzji i tego, czy można uznać ją za błąd w rozeznaniu czy raczej za świadome tuszowanie.

Trudno też nie zadać jeszcze innego pytania: jeśli sprawa była na tyle nieprawdopodobna, że nie zgłoszono jej do Watykanu, to dlaczego ks. P. wysłano na Ukrainę, a nie przywrócono na parafię, gdzie był wcześniej proboszczem, albo nie powierzono mu innej placówki?”

Link: Oskarżenie zamiast obrony. Houston, mamy (szerszy) problem

0 0 Głosuj
Article Rating
Kuria tarnowska ws. ks. Stanisława P.: niedociągnięcia i zaniechania2020-11-05T21:05:17+01:00

Tarnowska kuria odnosząc się do sprawy ks. Stanisława P. stwierdza, że dokonana analiza zarchiwizowanych danych ujawnia w tym przypadku niestety również niedociągnięcia i zaniechania. „Musimy o tym otwarcie powiedzieć, gdyż jedyną słuszną drogą jest kierowanie się prawdą i troską o wiarygodność Kościoła” – czytamy w komunikacie. Zgodnie z zapowiedzią Kuria przedstawia chronologię zdarzeń oraz działań podjętych w sprawie ks. Stanisława. Kapłanowi grożą surowe kary, nie wyłączając wydalenia ze stanu duchownego.

Link: Kuria tarnowska ws. ks. Stanisława P.: niedociągnięcia i zaniechania

0 0 Głosuj
Article Rating
Po 16 latach od wyroku były proboszcz z Tylawy skazany za molestowanie dzieci dostał zakaz odprawiania mszy2020-11-05T21:07:25+01:00

Ks. Michał M., dziś 81-letni były proboszcz z Tylawy w archidiecezji przemyskiej – w 2004 r. skazany na dwa lata więzienia z zawieszeniem na pięć lat za molestowanie sześciu dziewczynek – otrzymał teraz zakaz odprawiania mszy z udziałem wiernych; może to robić jedynie prywatnie. W niedzielę zostali o tym powiadomieni wierni z parafii, na terenie której ks. M. teraz mieszka – pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zaborowie na Podkarpaciu.

Link: Po 16 latach od wyroku były proboszcz z Tylawy skazany za molestowanie dzieci dostał zakaz odprawiania mszy

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Piotr Górski: Sądziłem, że już po mnie, a teraz jakbym miał nowe życie2020-11-05T21:08:52+01:00

Inni twierdzą, że dla dobra Kościoła trzeba różne rzeczy ukrywać. A ja uważam, że dla właściwie rozumianego dobra Kościoła trudne kwestie trzeba otwarcie podejmować – mówi były retor kaliskiego seminarium duchownego.

Link: Ks. Piotr Górski: Sądziłem, że już po mnie, a teraz jakbym miał nowe życie

0 0 Głosuj
Article Rating
Bp Milewski: Chciałbym przeprosić za milczenie polskich biskupów. Mamy wreszcie przełom2020-11-05T21:10:54+01:00

„Chciałbym – mając na uwadze to, co się działo w diecezji kaliskiej, te gorszące skandale – przeprosić za milczenie polskich biskupów w tej sprawie” – mówił w Porannej rozmowie bp Mirosław Milewski – biskup pomocniczy diecezji płockiej odnosząc się do afery wokół tamtejszego biskupa Edwarda Janiaka, który jest oskarżany o tuszowanie pedofilii wśród księży. Jego obowiązki decyzją papieża przejął arcybiskup Grzegorz Ryś. „Jestem wdzięczny papieżowi Franciszkowi za to, że podjął taką decyzję. Mamy wreszcie przełom w tej sprawie. Tak dalej być po prostu nie mogło” – dodał.

Link: Bp Milewski: Chciałbym przeprosić za milczenie polskich biskupów. Mamy wreszcie przełom

0 0 Głosuj
Article Rating
Abp Ryś będzie zarządzał diecezją kaliską2020-11-05T21:12:34+01:00

Ojciec Święty mianował administratora apostolskiego sede plene dla diecezji kaliskiej. Został nim metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś – poinformowało Radio Watykańskie.

Link: Abp Ryś będzie zarządzał diecezją kaliską

0 0 Głosuj
Article Rating
Jak to się robiło w diecezji kaliskiej (2)2020-11-05T21:16:53+01:00

W lutym 2018 r. do warszawskiej nuncjatury trafiła obszerna skarga na działania bp. Janiaka. Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu. Reakcji z Watykanu brak do dzisiaj.

Link: Jak to się robiło w diecezji kaliskiej (2)

0 0 Głosuj
Article Rating
Zawiadomienie o 15-letnim zaniechaniu diecezji kaliskiej2020-11-05T21:18:40+01:00

W tym przypadku chodzi o – trwające około 15 lat – zaniechanie rozpoczęcia postępowania kanonicznego, pomimo posiadania wiarygodnej informacji o popełnieniu przestępstwa (wyrok prawomocny). Wedle dostępnej mi wiedzy, co najmniej od września 2004 r. biskup kaliski Stanisław Napierała znał oskarżenia prokuratorskie pod adresem ks. ŁW. Wyrok sądowy w sprawie ks. ŁW zapadł 18 lipca 2005 r. przed sądem rejonowym w Wieluniu. Sąd skazał duchownego na karę 1 roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz na czteroletni zakaz wykonywania zawodu nauczyciela, uznając go za winnego czynów z artykułów 200 (seksualne wykorzystanie małoletniego) i 207 (znęcanie się fizyczne lub psychiczne) kodeksu karnego. Wyrok sądu rejonowego został później podtrzymany przez sąd okręgowy w Sieradzu i stał się prawomocny.

Aż do drugiej połowy roku 2019 diecezja kaliska zwlekała z podjęciem w tej sprawie kroków prawnokanonicznych: rozpoczęcia dochodzenia wstępnego i zgłoszenia sprawy do Kongregacji Nauki Wiary. Potwierdza ten fakt odpowiedź, jaką otrzymałem od kanclerza kurii kaliskiej, ks Marcina Papuzińskiego (w załączeniu). Szczegółowe informacje przedstawiam w artykule, którego treść również załączam do tego zawiadomienia (ks. ŁW jest tam przedstawiany imieniem Łukasz)

Link: Zawiadomienie o 15-letnim zaniechaniu diecezji kaliskiej

0 0 Głosuj
Article Rating
Szambo wylało, a 98 proc. biskupów milczy2020-11-05T21:20:30+01:00

Uparte milczenie 98 proc. członków KEP nie daje żadnych powodów do optymizmu. W postawie chrześcijanina możliwa jest jednak nadzieja bez optymizmu. Nadzieja bowiem to głęboka postawa duchowa, a nie naiwne nastawienie emocjonalne.

Nie szukam zatem źródeł tej nadziei w kalkulacjach, ilu jeszcze spośród biskupów milczących może zechcieć publicznie powiedzieć słowa nieco bardziej ewangeliczne. Już dawno przestałem pisać i podpisywać listy kierowane czy to do ciał kolegialnych polskiego episkopatu (dla mnie ten list był ostatnim), czy nawet do papieża (bo brak żadnej reakcji). Owszem, domagam się i nadal będę się domagał, aby Kościół w Polsce także – a nawet zwłaszcza – w osobach swoich zwierzchników przestrzegał zasad Ewangelii i własnego nauczania. Uważam i będę to powtarzał, że niezbędne są w tym celu dymisje biskupów skompromitowanych. Ale nie w tym szukam nadziei. Nie w tym szukam Ducha. To dla mnie tylko wymóg elementarnej sprawiedliwości.

Paradoksalnie w tej sytuacji znakiem nadziei może być nawet to, że szambo wylało. Bo już nie da się twierdzić, że pod biskupimi dywanami pachnie tylko fiołkami.

Duch wieje kędy chce. Nie musi wiać z góry. Jego powiew może nadejść i od dołu, i z boku, i całkowicie spoza kościelnych struktur. Czasem nawet nie wiadomo, skąd przychodzi i dokąd podąża. Ale wieje. Byle szum jego usłyszeć.

Link: Szambo wylało, a 98 proc. biskupów milczy

0 0 Głosuj
Article Rating
Milczenie! Strategia zamilczania i rozmywania problemu znowu bierze górę.2020-11-07T13:23:21+01:00
 • Milczenie! Strategia zamilczania i rozmywania problemu znowu bierze górę.
0 0 Głosuj
Article Rating
BISKUP, SEKRETY I KLERYKALIZM2020-11-05T21:26:48+01:00

Nasuwają się dwie uwagi. Z listu bp. Janiaka wynika, że jest on zaskoczony reakcją abp. Polaka („uderzył w biskupa diecezjalnego”). To wyraźny dowód klerykalnej mentalności, która uznaje biskupa za stojącego poza możliwością jakichkolwiek rozliczeń.

Druga uwaga dotyczy także mocnej wciąż „kultury klerykalnej”. Elementem ją współtworzącym jest brak transparentności działań kościelnej władzy. Właśnie dlatego obrady Konferencji Episkopatu Polski powinny być jawne.

Link: BISKUP, SEKRETY I KLERYKALIZM

0 0 Głosuj
Article Rating
BEZPODSTAWNOŚĆ ZARZUTÓW WOBEC KS. BP. E. JANIAKA PRZEDSTAWIONYCH W FILMIE „ZABAWA W CHOWANEGO”2020-11-05T21:33:43+01:00

Ks. bp Edward Janiak zrobił wszystko, czego wymagało prawo publiczne oraz kościelne, jak i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – wynika z analizy prawnej dotyczącej sprawy biskupa kaliskiego w kontekście filmu „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich.

Link: BEZPODSTAWNOŚĆ ZARZUTÓW WOBEC KS. BP. E. JANIAKA PRZEDSTAWIONYCH W FILMIE „ZABAWA W CHOWANEGO”

0 0 Głosuj
Article Rating
„Moja osoba” biskup Janiak przerywa milczenie biskupów2020-11-05T21:34:27+01:00

I to przerwanie milczenia – choć w gorszącym stylu – jest paradoksalnie czymś, za co możemy być wdzięczni kaliskiemu hierarsze. Milczenie polskich biskupów z ostatnich miesięcy było raniące dla zagubionych i zdezorientowanych wiernych.

Link: „Moja osoba” biskup Janiak przerywa milczenie biskupów

0 0 Głosuj
Article Rating
Przeciszewski: oczyszczenie Kościoła z przestępstw to obowiązek, to istota misji Kościoła2020-11-05T21:35:38+01:00

Oczyszczenie Kościoła z tego rodzaju przestępstw i ochrona dzieci i młodzieży – to nasz podstawowy obowiązek, należący do samej istoty misji Kościoła – podkreśla Marcin Przeciszewski. Komentując dostępny od dziś film braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” prezes KAI ocenia: „Widać jak bardzo aktualny jest wciąż apel o zmianę mentalności ludzi Kościoła”.

Link: Przeciszewski: oczyszczenie Kościoła z przestępstw to obowiązek, to istota misji Kościoła

0 0 Głosuj
Article Rating
Bp Janiak w sporze z prymasem Polski [DOKUMENT]2020-11-05T21:36:08+01:00

Portal onet.pl opublikował dzisiaj informację o wystosowaniu przez bp. Edwarda Janiaka listu, jaki skierował do polskich biskupów w sprawie filmu braci Sekielskich i działań prymasa Polaka. Bp Janiak podkreśla w nim, że „nie zamierza milczeć w perspektywie ataku na swoją osobę”.

Link: Bp Janiak w sporze z prymasem Polski [DOKUMENT]

0 0 Głosuj
Article Rating
To jest kwestia wiarygodności już nie tylko biskupa Janiaka, ale po prostu Kościoła.2020-11-07T13:22:52+01:00
 • To jest kwestia wiarygodności już nie tylko biskupa Janiaka, ale po prostu Kościoła.
0 0 Głosuj
Article Rating
Oświadczenie abp. Wojciecha Polaka, Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży2020-11-05T21:37:34+01:00

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, po otrzymaniu wiarygodnej informacji o „działaniach lub zaniechaniach mających na celu zakłócenie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych” dotyczących wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez duchownego, każdy ksiądz jest zobowiązany do poinformowania o sprawie władzę kościelną. Tym bardziej jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, po zapoznaniu się materiałem zawartym w filmie „Zabawa w chowanego”, nie mogłem milczeć lub pozostać bezczynny wobec przedstawionych faktów. Złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie i daje rzeczywistą szansę ks. bp. Edwardowi Janiakowi na przedstawienie argumentów w swojej obronie. Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej.

Link: Oświadczenie abp. Wojciecha Polaka, Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

0 0 Głosuj
Article Rating
SEKIELSKI KOMENTARZ: O kłamstwach biskupa Janiaka2020-11-05T21:38:04+01:00
Komentarze po liście bpa Janiaka. „Stolica Apostolska powinna go zawiesić”2020-11-05T21:39:46+01:00

Edward Janiak oskarżany o tuszowanie pedofilii skierował list do biskupów, w którym atakuje m.in. twórców filmu „Zabawa w chowanego”, a także prymasa Polaka. Ujawniliśmy treść listu. Teraz pytamy o słowa Janiaka ludzi Kościoła. – To jest szok. Myślałem, że nic mnie już nie zdziwi ws. kryzysu w polskim Kościele, ale list biskupa jest kompletnym zaskoczeniem – komentuje dla Onetu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Z kolei Robert Fidura z Fundacji Świętego Józefa mówi o kłamstwach i insynuacjach biskupa.

Link: Komentarze po liście bpa Janiaka. „Stolica Apostolska powinna go zawiesić”

0 0 Głosuj
Article Rating
Zgłaszanie ukrywania nadużyć w Kościele? Mamy ewidentną lukę w procedurach2020-11-05T21:42:42+01:00

Co zrobić w przypadku, gdy mamy uzasadnione podejrzenie, że biskup lub wyższy przełożony zakonny zaniedbał swoje obowiązki przy wyjaśnianiu spraw dotyczących molestowania seksualnego nieletnich lub próbował je ukryć?

Link: Zgłaszanie ukrywania nadużyć w Kościele? Mamy ewidentną lukę w procedurach

0 0 Głosuj
Article Rating
Sekretarz Generalny KEP: Delegat KEP i Fundacja św. Józefa powołani zdecydowaną większością głosów2020-11-05T21:43:18+01:00

W odpowiedzi na pytania dotyczące publikacji medialnych ws. wypowiedzi bp. Edwarda Janiaka – na podstawie stenogramów z zebrań plenarnych Konferencji Episkopatu Polski – bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP poinformował: „Podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, odbywającego się w Warszawie w dniach 12-14 marca 2019 roku – na podstawie art. 54 Statutu KEP oraz § 44 ust. 3 Regulaminu KEP – biskupi zdecydowaną większością głosów wybrali abp. Wojciecha Polaka, Metropolitę Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski na Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży na pierwszą pięcioletnią kadencję”.

Link: Sekretarz Generalny KEP: Delegat KEP i Fundacja św. Józefa powołani zdecydowaną większością głosów

0 0 Głosuj
Article Rating
Kompromitacja. Tak najkrócej określić można to, co napisał do biskupów biskup Edward Janiak.2020-11-07T13:16:47+01:00
 • Kompromitacja. Tak najkrócej określić można to, co napisał do biskupów biskup Edward Janiak.

Kompromitacja. Tak najkrócej określić można to, co napisał do biskupów biskup Edward Janiak. Kompromitacja nie tylko siebie samego, ale także polskiego Episkopatu, a także Kościoła hierarchicznego. Co bowiem wynika z tego listu? Odpowiedź jest prosta. Albo biskup Janiak ostrożnie gospodaruje prawdą (a że może tak robić, wiemy z filmu „Zabawa w chowanego”), ale wtedy i tak sprawa musi być do końca wyjaśniona, bo inaczej kompromituje Kościół, albo biskupi w większości (szkoda, że nie podał nazwisk) „zatroszczyli się” o ofiary i „pomoc” im nie dlatego, że uważali to za ważne, potrzebne, że chcieli pójść drogą wyznaczoną przez Benedykta XVI i Franciszka, ale wyłącznie dlatego, by uniknąć „medialnych spekulacji” lub „porażki ks. abp. Wojciecha Polaka”. Ofiary, oczyszczenie nie miały dla większości znaczenia, liczyło się „dobre imię” i brak „kompromitacji”.

0 0 Głosuj
Article Rating
Donos na abp. Polaka. Kaliski biskup kontratakuje po filmie Sekielskich2020-11-05T21:44:31+01:00

Oskarżony o tuszowanie pedofilii biskup kaliski Edward Janiak rozesłał list do polskich biskupów. Atakuje w nim abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski i delegata episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Link: Donos na abp. Polaka. Kaliski biskup kontratakuje po filmie Sekielskich

0 0 Głosuj
Article Rating
Kościół, który opiekuje się katami. My, świeccy, musimy to zmienić2020-11-05T21:46:09+01:00

Potrzebujemy odzyskać głos i zacząć go używać. Mówić „nie” wobec kolesiostwa i ręki myjącej rękę współwinnego krzywdzie. Domagać się zadośćuczynienia. Nas, świeckich, nie suspendują, nie wyślą na rekolekcje w milczeniu ani na misje do Nowej Zelandii. To my możemy być głosem ofiar, bo ci ludzie przeszli już zbyt wiele. Nadeszła nasza kolej.

Link: Kościół, który opiekuje się katami. My, świeccy, musimy to zmienić

0 0 Głosuj
Article Rating
Wywiad z ks. Piotrem Studnickim2020-11-05T21:46:45+01:00

W audycji „istota rzeczy” Ks. Piotr Studnicki skomentował między innymi echa medialne filmu braci Sekielskich.

Link: Wywiad z ks. Piotrem Studnickim

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Piotr Studnicki: kiedy Kościół nie stoi po stronie pokrzywdzonych, zdradza Jezusa2020-11-05T21:47:28+01:00

Ks. Piotr Studnicki, kierownik biura delegata episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży, w rozmowie z Piotrem Eyoum dla Beskidzkiego Radia Katolickiego powiedział o tym, jak Kościół radzi sobie z problemem pedofilii, jakie wyzwania przed nim stoją i jak wpłynął na niego jako na instytucję kolejny film Sekielskich, „Zabawa w chowanego”.

Link: Ks. Piotr Studnicki: kiedy Kościół nie stoi po stronie pokrzywdzonych, zdradza Jezusa

0 0 Głosuj
Article Rating
KOMU WIELE DANO…2020-11-05T21:48:30+01:00

Księża z rady kapłańskiej diecezji kaliskiej nie zgodzili się podpisać listu broniącego oskarżonego o tuszowanie pedofilii bp. Edwarda Janiaka. Powoli zaczynamy dobijać do normalności.

Link: KOMU WIELE DANO…

0 0 Głosuj
Article Rating
Prymas: Mam nadzieję, że głos pokrzywdzonych w Kościele będzie bardziej słyszalny2020-11-05T21:50:15+01:00
Fot. Mazur / catholicchurch.org.uk

– Mam nadzieję, że głos pokrzywdzonych w Kościele będzie stawał się coraz bardziej słyszalny – mówi w rozmowie z KAI abp Wojciech Polak. Delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży pytany o sytuację w diecezji kaliskiej wyjaśnia, że „w Kościele mamy już jasne prawo, ale okazuje się, że łatwiej jest stworzyć wytyczne czy procedury niż zmienić ludzką mentalność. A ostatecznie od człowieka zależy, czy to prawo będzie stosowane”.

Link: Prymas: Mam nadzieję, że głos pokrzywdzonych w Kościele będzie bardziej słyszalny

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Isakowicz-Zaleski: „Wskazałem, kto w polskim Kościele tuszował pedofilię. I to wywołało histerię” [WYWIAD]2020-11-05T21:53:30+01:00
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski (Forum)

– Z tego, co słyszałem, były naciski na redakcję „Niedzieli”, aby wywiad ze mną zdjąć. Myślę, że kluczowa była jedna rzecz: na podstawie faktów wymieniłem z nazwiska osoby odpowiedzialne za tuszowanie pedofilii. To były nuncjusz apostolski Józef Kowalczyk oraz kard. Stanisław Dziwisz – mówi w rozmowie z WP ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Link: Ks. Isakowicz-Zaleski: „Wskazałem, kto w polskim Kościele tuszował pedofilię. I to wywołało histerię” [WYWIAD]

0 0 Głosuj
Article Rating
Mówimy głośne „przepraszam”, czyli jak mógłby brzmieć list biskupa kaliskiego2020-11-05T21:54:28+01:00
Bp Edward Janiak podczas spotkania Rodziny Radia Maryja w Kaliszu 4 czerwca 2020 roku. Fot. TV Trwam/YouTube

Zamiast prosić o modlitwę za kapłanów „w czasie medialnej nagonki”, czy nie lepiej byłoby „otoczyć modlitwą wszystkich skrzywdzonych przez księży”?

Link: Mówimy głośne „przepraszam”, czyli jak mógłby brzmieć list biskupa kaliskiego

0 0 Głosuj
Article Rating
Jak to się robiło w diecezji kaliskiej (1)2020-11-05T21:59:34+01:00
Bp Stanisław Napierała. Fot. Waldemar Kompała/Agencja Gazeta

Zaniechanie podjęcia nakazanych kościelnym prawem działań przez bp. Janiaka, które stało się podstawą zawiadomienia złożonego przez prymasa Polski, trwało co najmniej dwa lata. W opisywanym przypadku zaniechanie bp. Napierały (kontynuowane od 2012 r. przez bp. Janiaka jako jego następcę) to aż piętnaście lat zwłoki. Sprawcę usiłowano ukryć w innej diecezji. Dochodzenia kanonicznego nie przeprowadzono, Nie powiadomiono Stolicy Apostolskiej. Dopiero po 15 latach… Czy ktoś poniesie konsekwencje tak karygodnego zaniedbania?

Link: Jak to się robiło w diecezji kaliskiej (1)

0 0 Głosuj
Article Rating
Kościół musi być przeźroczysty2020-11-05T22:07:06+01:00
Agnieszka Bugała Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski podczas Forum Młodych w listopadzie 2019 r. we Wrocławiu

Wywiad z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim stał się przedmiotem wielu komentarzy medialnych i oskarżeń pod adresem naszego tygodnika. „Niedziela” od zawsze stoi po stronie prawdy i przeciwstawia się wszelkim patologiom, niezależnie od tego, gdzie one miały – lub mają – miejsce. Ochrona dzieci przed nadużyciami ze strony dorosłych jest naszym najwyższym nakazem i zawsze będziemy ją stawiać na pierwszym miejscu. Podjęliśmy decyzję o ponownej publikacji wywiadu, by przeciąć falę niepotrzebnych spekulacji i ataków na naszą redakcję. Treści zawarte w publikowanym poniżej tekście w zakresie oceny postaw niektórych osób są prywatnym stanowiskiem rozmówcy, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Ks. Jarosław Grabowski
Redaktor Naczelny
Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Link: Kościół musi być przeźroczysty

0 0 Głosuj
Article Rating
Metropolita poznański w imieniu Stolicy Apostolskiej zajmie się sprawą biskupa kaliskiego2020-11-05T22:08:22+01:00
EPISKOPAT.PL

Stolica Apostolska upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony duchownych.

Link: Metropolita poznański w imieniu Stolicy Apostolskiej zajmie się sprawą biskupa kaliskiego

0 0 Głosuj
Article Rating
Kto tuszował pedofilię w Radomiu?2020-11-05T22:09:46+01:00
PAP, Piotr Polak

Biskup radomski w 2013 roku otrzymał informację, że jeden z podlegających mu księży mógł dopuszczać się czynów pedofilskich. Zlecił jej wyjaśnienie, ale kuria nie podjęła działań. Za zaniechania podwładnych odpowiedzialność ponosi jednak biskup.

Link: Kto tuszował pedofilię w Radomiu?

0 0 Głosuj
Article Rating
Ks. Kobyliński: W polskim Kościele potrzebujemy zmian systemowych2020-11-05T22:12:24+01:00
Biskup Edward Janiak. Fot. BP KEP

Podkreśla, że w polskim Kościele tuszowanie przypadków pedofilii nie było jednostkowe, „kilkanaście lat temu postępowali tak wszyscy biskupi”. „Skandalicznym przejawem tuszowania pedofilii było nieprzesyłanie z naszych diecezji do Watykanu dokumentów dotyczących czynów pedofilskich księży i zakonników. Taki prawny obowiązek został nałożony przez papieża Jana Pawła II na biskupów i przełożonych zakonnych wiosną 2001 r. Niestety w latach 2001–2006 tuszowanie pedofilii klerykalnej w Polsce miało charakter systemowy. Wbrew obowiązującym normom prawa kościelnego nie przesyłano do Watykanu dokumentów dotyczących duchownych wiarygodnie oskarżonych o wykorzystanie seksualne osób poniżej 18. roku życia” – tłumaczy.

Link: Ks. Kobyliński: W polskim Kościele potrzebujemy zmian systemowych

0 0 Głosuj
Article Rating
Tomasz Krzyżak: Biskupów wojna z Kościołem2020-11-05T22:14:16+01:00
AFP

Wśród hierarchów zawsze występowały różnice zdań, ale konflikty kończyły się kompromisem. Teraz zaczyna się bitwa, która może przynieść tragiczne skutki.

Link: Tomasz Krzyżak: Biskupów wojna z Kościołem

0 0 Głosuj
Article Rating
Tomasz P. Terlikowski: Polscy biskupi wybrali drogę do zniszczenia Kościoła2020-11-05T22:15:34+01:00
Tomasz P. Terlikowski. Fot. Bartosz Zieliński / Flickr

Jest jednak, i to też trzeba odnotować, jeden ważny znak nadziei. Otóż z informacji „Więzi”, które udało się potwierdzić także w moich źródłach, księża diecezji kaliskiej na radzie sprzeciwili się pomysłowi i wystosowali inny list. Gdy ogromna większość biskupów milczy, gdy media prawicowe atakują każdego, kto chce mówić o problemie, jest to ważny gest. I to on, jako jedyny, daje nadzieję.

Link: Tomasz P. Terlikowski: Polscy biskupi wybrali drogę do zniszczenia Kościoła

0 0 Głosuj
Article Rating
Szantażowanie Ewangelią2020-11-05T22:18:10+01:00
Rekolekcje biskupów 19 listopada 2019 roku na Jasnej Górze. Fot. episkopat.pl

Teza „jeśli komuś zależy na Kościele, nie mówi o kapłanach źle” jest zwykłym kłamstwem. To kneblowanie krytyki i zapewnianie sobie nienaruszalności.

Link: Szantażowanie Ewangelią

0 0 Głosuj
Article Rating
Jak w kościele zamiata się „sprawy brudne” pod dywan2020-11-05T22:18:50+01:00

Film, w którym siostra zakonna argumentuje dlaczego dziennikarz nie powinien zajmować się „sprawami brudnymi” dla biskupa Edwarda Janiaka. Sam zainteresowany również nie chciał zająć głosu w sprawie.

Link: Jak w kościele zamiata się „sprawy brudne” pod dywan

0 0 Głosuj
Article Rating
Czerwona kartka dla bp. Janiaka od kaliskiej Rady Kapłańskiej2020-11-05T22:19:21+01:00
Biskup Edward Janiak. Fot. BP KEP

Członkowie Rady Kapłańskiej Diecezji Kaliskiej odmówili wczoraj podpisania listu poparcia dla bp. Edwarda Janiaka.

Link: Czerwona kartka dla bp. Janiaka od kaliskiej Rady Kapłańskiej

0 0 Głosuj
Article Rating
Przesłuchanie w nuncjaturze oczami osoby pokrzywdzonej2020-11-05T22:22:08+01:00
Bp Jan Szkodoń podczas mszy pogrzebowej za bp. Tadeusza Pieronka. Kraków, styczeń 2019. Fot. Joanna Adamik

Chcą, żeby było „po ludzku”, a na sali nie ma ani jednej kobiety. I oni wystrojeni w szaty, które mnie przypominają o sprawcy – wspomina pani Monika.

Link: Przesłuchanie w nuncjaturze oczami osoby pokrzywdzonej

0 0 Głosuj
Article Rating
„Bp Napierała wiedział o pedofilskich czynach ks. H. I nic z tym nie zrobił”2020-11-05T22:22:52+01:00
Bp Stanisław Napierała. Fot. Radio Maryja/ YouTube

Powiedziałam mu to prosto w twarz kilkanaście lat temu i poprosiłam go o interwencję. Wręczyłam mu wtedy też list, w którym opisałam dokładnie, co spotkało syna, zostawiając do nas kontakt. Do tej pory nic z tą sprawą nie zrobił, ani raz się z nami nie skontaktował – mówi w rozmowie z Onetem Ewa Hurna, matka skrzywdzonego przez księdza z „Zabawy w chowanego”.

Link: „Bp Napierała wiedział o pedofilskich czynach ks. H. I nic z tym nie zrobił”

0 0 Głosuj
Article Rating