papież Franciszek

//„Głupstwo” Chrystusowego Krzyża, Podążanie drogą Jezusa (3/3), papież Franciszek

„Głupstwo” Chrystusowego Krzyża, Podążanie drogą Jezusa (3/3), papież Franciszek

Papież Franciszek

„Głupstwo” Chrystusowego Krzyża, Podążanie drogą Jezusa (3/3).

Takie jest chrześcijańskie życie (zobacz część 1 i część 2). Ktoś powie: „Ależ to głupota”. Owszem, przecież słyszeliśmy niedawno, jak św. Paweł mówił o „głupstwie Chrystusowego Krzyża”, które nie ma nic wspólnego z mądrością tego świata. „Czy to oznacza, że bycie chrześcijaninem zakłada w pewnym sensie stanie się głupcem?”. W pewnym sensie tak. Oznacza rezygnację ze sprytu tego świata, by czynić wszystko, co polecił nam Jezus i co w końcowym rozliczeniu wydaje się przemawiać na naszą niekorzyść.

Taka jest jednak droga Jezusa: wielkoduszność, hojność, dawanie siebie bez ograniczeń. Po to Jezus przyszedł na świat i tak właśnie czynił: dawał, przebaczał, nie mówił źle o nikim, nie osądzał. Być chrześcijaninem nie jest łatwo, a my możemy stać się chrześcijanami tylko dzięki łasce Bożej, a nie własnymi siłami.

I każdego dnia powinniśmy odmawiać taką modlitwę: „Panie, daj mi łaskę stania się dobrym chrześcijaninem, bo sam nie dam rady”. Te słowa Ewangelii (Łk 6,27-38, Miłość nieprzyjaciół, Osądzanie innych) czytane po raz pierwszy budzą lęk. Odczytujmy więc szósty rozdział św. Łukasza po raz drugi, trzeci, czy czwarty, prosząc Pana o łaskę zrozumienia, co to znaczy być chrześcijaninem, a także, by On uczynił z nas chrześcijan. Bo sami nie damy rady.

Część trzecia i ostania 🙂

papież Franciszek, „Bóg szuka nas na marginesie”, r. 50 („Głupstwo” Chrystusowego Krzyża, Podążanie drogą Jezusa (3/3))

Wersja „obrazkowa” tego wpisu (Kliknij w obrazek, aby powiększyć):-)

"Głupstwo" Chrystusowego Krzyża, Podążanie drogą Jezusa (3/3), papież Franciszek

Powyższy cytat pochodzi z książki pt. „Bóg szuka nas na marginesie – Słowa z Domu Świętej Marty”, która jest zapisem homilii wygłaszanych codziennie przez papieża Franciszka, podczas Mszy Świętych celebrowanych w Domu Świętej Marty (pozycja ta obejmuje okres od 31 marca 2014 roku do 26 czerwca 2015). „Papież Franciszek mówi o wierze, która nie jest zadaniem do wykonania, o radości, która może być udziałem każdego z nas i nadziei, która nigdy nie zawodzi” – fragment z okładki książkiJeżeli więc zainteresuje cię któryś z cytatów pochodzących z tej książki, gorąco zachęcam cię do jej zakupu – jestem przekonany, że warto wsłuchiwać się w słowa proroka naszych czasów, jakim jest dla wielu (w tym dla mnie) papież Franciszek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książce, wejdź tutaj: Bóg szuka nas na marginesie